Столтенберг відвідає Анкару та обговорить з Ердоганом вступ Швеції в НАТО

. Генсекретар НАТО Єнс Столтенберг відповідає на питання журналістів перед зустріччю міністрів закордонних справ ЄС, Брюссель, 23 травня 2023 року, фото: AP

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що найближчим часом поїде в Анкару, щоб обговорити з президентом Туреччини Реджепом Ердоганом питання членства Швеції в Альянсі.

Про це повідомляє TRT Haber.

“Незабаром я відвідаю Анкару. Точний час ще не визначено", — сказав генсек НАТО журналістам перед неформальною зустріччю міністрів закордонних справ в Осло.

Відповідаючи на питання про членство Швеції в Альянсі Єнс Столтенберг сказав, що на початку тижня мав телефонну розмову з президентом Ердоганом.

"Мій меседж в тому, що членство Швеції в НАТО є позитивним для Швеції, як і для скандинавських країн, балтійського регіону, а також для всього Альянсу і, звичайно, Туреччини та інших союзників", — сказав він.

Столтенберг також зауважив, що з 1 червня у Швеції набуло сили нове законодавство у сфері протидії тероризму.

"Це демонстрація того, що Швеція робить нові кроки для посилення боротьби з тероризмом, у тому числі з Робочої партії Курдистану (РПК), яка за оцінкою не лише Туреччини, але і ЄС та багатьох інших, є терористичною організацією. Тому я вітаю як посилення законодавства у Швеції, яке набуло чинності 1 червня, так і зміцнення співпраці між Швецією та Туреччиною, що також означає, що Швеція виконала свої зобов’язання, що випливають із Тристороннього меморандуму, підписаного в Мадриді", — сказав Столтенберг.

Він наголосив, що Туреччина має певні законні занепокоєння щодо безпеки, зазнавши терористичних атак, яких не зазнав жоден із союзників.

"З цієї причини важливо, щоб ми співпрацювали з Туреччиною проти всіх форм тероризму. Ось чому я вітаю те, що зробили союзники по НАТО, а також те, що зробила Швеція минулого місяця для прискорення боротьби з тероризмом і співпраці з Туреччиною. Я впевнений, що протокол про приєднання Швеції буде ратифіковано найближчим часом", — сказав Столтенберг.

Що відомо про вступ Швеції та Фінляндії до НАТО

Туреччина 28 червня 2022 року погодилася підтримати вступ Швеції та Фінляндії до НАТО. Три країни підписали спільний меморандум за підсумками перемовин у Мадриді.

29 червня на саміті в Мадриді країни НАТО офіційно "запросили" Фінляндію та Швецію стати членами Альянсу.

Президент Франції Еммануель Макрон підписав ратифікаційний протокол про вступ Фінляндії та Швеції до НАТО, раніше ухвалений французьким парламентом.

Станом на 29 липня дві третини членів НАТО ратифікували протоколи про вступ Швеції та Фінляндії до Альянсу

В серпні президент США Джо Байден підписав протоколи про вступ Фінляндії та Швеції до Північноатлантичного альянсу.

23 січня президент Туреччини Реджеп Ердоган сказав, що його країна не підтримає заявку Швеції на вступ у Північноатлантичний альянс через акцію у Стокгольмі, учасники якої спалили Коран.

4 квітня Фінляндія офіційно стала 31-им членом НАТО. Біля штаб-квартири Альянсу у Брюсселі урочисто підняли прапор Фінляндії.