Посол Франції у Нігері залишив країну

ЗМІ
Мохамед Тумба, один із солдатів, які скинули президента Нігеру Мохамеда Базума, звертається до прихильників правлячої хунти Нігеру в Ніамеї, Нігер, 6 серпня 2023 рік. Фото: АР/Sam Mednick

Посол Франції Сільвен Ітту залишив Нігер вранці в середу, 27 вересня приблизно через місяць після того, як новий військовий уряд країни оголосив про видворення французького дипломатичного представника.

Про це повідомляє агентство Reuters.

Зазначається, що напередодні президент Еммануель Макрон заявляв, що посла у Нігері буде вивезено, а французькі війська залишать каїну.

З моменту липневого перевороту Франція залишила в Нігері близько 1500 військових і неодноразово відмовлялася від наказу нової хунти залишити її посла, заявляючи, що Франція не визнає лідерів перевороту легітимними.

26 серпня військове керівництво Нігеру, яке захопило владу в країні, наказало французькому послу залишити Нігер протягом наступних 48 годин. Зокрема хунта заявила, що посол Франції відмовився від запрошення зустрітися з міністром закордонних справ Нігеру в п'ятницю, 25 серпня. Очолюване хунтою міністерство закордонних справ заявило, що дії французького уряду суперечать інтересам Нігеру. Французька сторона своєю чергою відповіла, що хунта не має на таке права.

28 серпня президент Франції Еммануель Макрон заявив, що посол країни у Нігері Сільвен Ітту все ще перебуває там попри ультиматум хунти залишити територію держави протягом 48 годин.

31 серпня Міністерство закордонних справ Нігеру повідомило МЗС Франції про скасування дипломатичних карток і віз посла Франції у країні Сільвена Ітту та його сім'ї.

Державний переворот у Нігері та захоплення влади

26 липня у Нігері група солдатів на національному телебаченні заявила, що вони усунули президента Нігеру Мохамеда Базума від влади. Військові стверджували, що "поклали край режиму, який привів до погіршення ситуації з безпекою та поганого управління". Військові закрили кордони та ввели комендантську годину, призупинили роботу всіх установ республіки та застерегли від будь-якого іноземного втручання.

В українському МЗС засудили державний переворот і наголосили на необхідності дотримання національного законодавства Нігеру та норм міжнародного права.

31 липня хунта звинуватила Францію та її союзників у намірі розпочати військову операцію, щоб звільнити відстороненого від влади президента країни Мохамеда Базума.

Сусіди Нігеру, Буркіна-Фасо та Малі, де керують військові, попередили світ, що будь-яке втручання у ситуацію з метою відновлення поваленого президента Мохамеда Базума буде вважатися "оголошенням війни" їхнім двом країнам. У спільній заяві уряди Буркіна-Фасо та Малі попередили, що "наслідки військового втручання в Нігер можуть дестабілізувати весь регіон".

Лідери країн Західної Африки поставили ультиматум збройним силам Нігеру, вимагаючи від них відновити конституційний порядок і повернути до влади захопленого президента Мохамеда Базума. Інакше вони застосують військову силу.

Натомість хунта у Нігері заявила, що вб'є президента Базума, якщо сусідні країни спробують втрутитися у ситуацію. Низка країн оголосили про евакуацію своїх громадян із Нігеру, серед яких: Франція, Італія, Іспанія, США та Німеччина.