Хунта у Нігері анулювала дипломатичні картки та візи посла Франції та його родини

ЗМІ
Мохамед Тумба, один із солдатів, які скинули президента Нігеру Мохамеда Базума, звертається до прихильників правлячої хунти Нігеру в Ніамеї, Нігер, 6 серпня 2023 рік. Фото: АР/Sam Mednick

Міністерство закордонних справ Нігеру повідомило МЗС Франції про скасування дипломатичних карток і віз посла Франції у країні Сільвена Ітту та його сім'ї.

Про це повідомляє ANP, посилаючись на лист МЗС Нігеру.

У своєму листі від 29 серпня МЗС Нігеру вказує, що "питання про висилку посла Франції з країни є незмінним, і будь-які зауваження з цього приводу безпредметні", і нагадує, що в кінці 48-годинного терміну, наданого французькому дипломату залишити Нігер, термін дії якого закінчився 28 серпня, "зацікавлена ​​особа більше не користується привілеями та імунітетами, пов’язаними з її статусом, як члена дипломатичного персоналу посольства".

Також у листі зазначається, що поліція Нігеру "отримала вказівку примусово вивезти посла Франції і його родину з країни".

28 серпня президент Франції Еммануель Макрон заявив, що посол країни у Нігері Сільвен Ітту все ще перебуває там попри ультиматум хунти залишити територію держави протягом 48 годин.

26 серпня військове керівництво Нігеру, яке захопило владу в країні, наказало французькому послу залишити Нігер протягом наступних 48 годин. Зокрема хунта заявила, що посол Франції відмовився від запрошення зустрітися з міністром закордонних справ Нігеру в п'ятницю, 25 серпня. Очолюване хунтою міністерство закордонних справ заявило, що дії французького уряду суперечать інтересам Нігеру. Французька сторона своєю чергою відповіла, що хунта не має на таке права.

Державний переворот у Нігері та захоплення влади

26 липня у Нігері група солдатів на національному телебаченні заявила, що вони усунули президента Нігеру Мохамеда Базума від влади. Військові стверджували, що поклали край режиму, який привів до погіршення ситуації з безпекою та поганого управління. Військові закрили кордони та оголосили комендантську годину, призупинили роботу всіх установ республіки та застерегли від будь-якої іноземної інтервенції.

В українському МЗС засудили державний переворот і наголосили на необхідності дотримання національного законодавства Нігеру та норм міжнародного права.

31 липня військові, які вчинили в Нігері державний переворот, звинуватили Францію та її союзників у намірі розпочати військову операцію, щоб звільнити відстороненого від влади президента країни Мохамеда Базума.

Сусіди Нігеру, Буркіна-Фасо та Малі, де керують військові, попередили світ, що будь-яке втручання у ситуацію з метою відновлення поваленого президента Мохамеда Базума буде вважатися "оголошенням війни" їхнім двом країнам. У спільній заяві уряди Буркіна-Фасо та Малі попередили, що "наслідки військового втручання в Нігер можуть дестабілізувати весь регіон".

За даними Associated Press, у столиці Нігеру розташована одна з найбільших авіабаз Франції в Африці. Чисельність французького контингенту становить близько 1,5 тис. військовослужбовців. На території країни нині перебувають військові підрозділи Німеччини, Італії, США.

Лідери країн Західної Африки поставили ультиматум збройним силам Нігеру, вимагаючи від них відновити конституційний порядок і повернути до влади захопленого президента Мохамеда Базума. Інакше вони застосують військову силу.

Натомість хунта у Нігері заявила, що вб'є президента Базума, якщо сусідні країни спробують втрутитися у ситуацію.

Низка країн оголосили про евакуацію своїх громадян із Нігеру, серед яких: Франція, Італія, Іспанія, США та Німеччина.