Посол Франції у Нігері все ще залишається в країні — Макрон

Президент Франції Еммануель Макрон. Фото: AP

Президент Франції Еммануель Макрон заявив, що посол країни у Нігері Сільвен Ітту все ще перебуває там попри ультиматум хунти залишити територію держави протягом 48 годин. Ультиматум французькому дипломату було висунуто у п'ятницю, 26 серпня.

Про це Еммануель Макрон сказав під час виступу перед послами в Парижі, передає France24.

"Наша політика чітка: ми не визнаємо путчистів (у Нігері – ред.)", – сказав Макрон.

Він також подякував представникам Франції, які працюють в інших країнах і слухали його промову, зокрема й Сільвен Ітту.

26 серпня військове керівництво Нігеру, яке захопило владу в країні, наказало французькому послу залишити Нігер протягом наступних 48 годин. Зокрема хунта заявила, що посол Франції відмовився від запрошення зустрітися з міністром закордонних справ Нігеру в п'ятницю, 25 серпня. Очолюване хунтою міністерство закордонних справ заявило, що дії французького уряду суперечать інтересам Нігеру. Французька сторона своєю чергою відповіла, що хунта не має на таке права.

Державний переворот у Нігері та захоплення влади

26 липня у Нігері група солдатів на національному телебаченні заявила, що вони усунули президента Нігеру Мохамеда Базума від влади. Військові стверджували, що поклали край режиму, який привів до погіршення ситуації з безпекою та поганого управління. Військові закрили кордони та оголосили комендантську годину, призупинили роботу всіх установ республіки та застерегли від будь-якої іноземної інтервенції.

В українському МЗС засудили державний переворот і наголосили на необхідності дотримання національного законодавства Нігеру та норм міжнародного права.

31 липня військові, які вчинили в Нігері державний переворот, звинуватили Францію та її союзників у намірі розпочати військову операцію, щоб звільнити відстороненого від влади президента країни Мохамеда Базума.

Сусіди Нігеру, Буркіна-Фасо та Малі, де керують військові, попередили світ, що будь-яке втручання у ситуацію з метою відновлення поваленого президента Мохамеда Базума буде вважатися "оголошенням війни" їхнім двом країнам. У спільній заяві уряди Буркіна-Фасо та Малі попередили, що "наслідки військового втручання в Нігер можуть дестабілізувати весь регіон".

За даними Associated Press, у столиці Нігеру розташована одна з найбільших авіабаз Франції в Африці. Чисельність французького контингенту становить близько 1,5 тис. військовослужбовців. На території країни нині перебувають військові підрозділи Німеччини, Італії, США.

Лідери країн Західної Африки поставили ультиматум збройним силам Нігеру, вимагаючи від них відновити конституційний порядок і повернути до влади захопленого президента Мохамеда Базума. Інакше вони застосують військову силу.

Натомість хунта у Нігері заявила, що вб'є президента Базума, якщо сусідні країни спробують втрутитися у ситуацію.

Низка країн оголосили про евакуацію своїх громадян із Нігеру, серед яких: Франція, Італія, Іспанія, США та Німеччина.