Хунта трьох африканських країн підписали договір про безпеку

Лідер військового перевороту в Нігері Абдурахаман Чіані. Фото: Getty Images.

Військові хунти африканських Малі, Нігеру та Буркіна-Фасо підписали 16 вересня угоду про безпеку, в якій пообіцяли допомагати одна одній у разі будь-якого повстання або зовнішньої агресії.

Про це повідомляє видання Deutsche Welle.

Лідер хунти у Малі Асімі Гойта заявив, що створить Альянс держав Сахеля (AES). Його метою є "створення архітектури колективної оборони та взаємодопомоги на благо населення".

"Будь-який напад на суверенітет і територіальну цілісність однієї чи кількох договірних сторін вважатиметься агресією проти інших сторін", — йдеться в статуті пакту.

У ньому також зазначено, що інші держави будуть допомагати індивідуально або колективно, в тому числі із застосуванням збройної сили.

Три країни СахеляЦе екорегіон напівпосушливих полів, саван. намагаються стримувати ісламістських повстанців, пов’язаних з Аль-Каїдою та Ісламською державою. Вони заявляють, що відчувають погіршення відносин із сусідами та міжнародними партнерами.

Після нещодавнього державного перевороту в Нігері регіональний блок Економічне співтовариство західноафриканських держав (ECOWAS) пригрозив застосувати силу для відновлення конституційного правління в країні. Раніше Малі та Буркіна-Фасо пообіцяли прийти на допомогу Нігеру в разі нападу.

Державний переворот у Нігері та захоплення влади

26 липня у Нігері група солдатів на національному телебаченні заявила, що вони усунули президента Нігеру Мохамеда Базума від влади. Військові стверджували, що поклали край режиму, який привів до погіршення ситуації з безпекою та поганого управління. Військові закрили кордони та оголосили комендантську годину, призупинили роботу всіх установ республіки та застерегли від будь-якої іноземної інтервенції.

В українському МЗС засудили державний переворот і наголосили на необхідності дотримання національного законодавства Нігеру та норм міжнародного права.

31 липня військові, які вчинили в Нігері державний переворот, звинуватили Францію та її союзників у намірі розпочати військову операцію, щоб звільнити відстороненого від влади президента країни Мохамеда Базума.

Сусіди Нігеру, Буркіна-Фасо та Малі, де керують військові, попередили світ, що будь-яке втручання у ситуацію з метою відновлення поваленого президента Мохамеда Базума буде вважатися "оголошенням війни" їхнім двом країнам. У спільній заяві уряди Буркіна-Фасо та Малі попередили, що "наслідки військового втручання в Нігер можуть дестабілізувати весь регіон".

За даними Associated Press, у столиці Нігеру розташована одна з найбільших авіабаз Франції в Африці. Чисельність французького контингенту становить близько 1,5 тис. військовослужбовців. На території країни нині перебувають військові підрозділи Німеччини, Італії, США.

Лідери країн Західної Африки поставили ультиматум збройним силам Нігеру, вимагаючи від них відновити конституційний порядок і повернути до влади захопленого президента Мохамеда Базума. Інакше вони застосують військову силу.

Натомість хунта у Нігері заявила, що вб'є президента Базума, якщо сусідні країни спробують втрутитися у ситуацію.

Низка країн оголосили про евакуацію своїх громадян із Нігеру, серед яких: Франція, Італія, Іспанія, США та Німеччина.