Держпереворот в Нігері: Макрон заявив про розірвання військової співпраці з африканською країною

Президент Франції Еммануель Макрон. Фото: AP

Президент Франції Еммануель Макрон в неділю, 24 вересня, заявив, що його країна виведе свої війська з Нігеру та відкличе свого посла.

Про це повідомляє Associated Press.

"Франція вирішила повернути свого посла. У найближчі години він і кілька дипломатів повернуться до Франції. Ми також покладемо край нашій військовій співпраці з владою Нігеру", — сказав Макрон додавши, що розмовляв з президентом країни Мохамедом Базумом, якого скинула військова хунта.

Французькі війська вивели також із сусідніх Малі та Буркіна-Фасо в останні роки після переворотів там. Франція розмістила тисячі військових у регіоні на прохання африканських лідерів для боротьби з угрупованнями джихадистів.

З моменту липневого перевороту Франція залишила в Нігері близько 1500 військових і неодноразово відмовлялася від наказу нової хунти залишити її посла, заявляючи, що Франція не визнає лідерів перевороту легітимними.

За даними Associated Press, у столиці Нігеру розташована одна з найбільших авіабаз Франції в Африці. Чисельність французького контингенту становить близько 1,5 тис. військовослужбовців. На території країни нині перебувають військові підрозділи Німеччини, Італії, США.

Останніми тижнями напруженість між Францією та Нігером, колишньою французькою колонією, зросла, і нещодавно Макрон заявив, що дипломати виживають на військовий пайок, ховаючись у посольстві.

Державний переворот у Нігері та захоплення влади

26 липня у Нігері група солдатів на національному телебаченні заявила, що вони усунули президента Нігеру Мохамеда Базума від влади. Військові стверджували, що "поклали край режиму, який привів до погіршення ситуації з безпекою та поганого управління". Військові закрили кордони та ввели комендантську годину, призупинили роботу всіх установ республіки та застерегли від будь-якого іноземного втручання.

В українському МЗС засудили державний переворот і наголосили на необхідності дотримання національного законодавства Нігеру та норм міжнародного права.

31 липня хунта звинуватила Францію та її союзників у намірі розпочати військову операцію, щоб звільнити відстороненого від влади президента країни Мохамеда Базума.

Сусіди Нігеру, Буркіна-Фасо та Малі, де керують військові, попередили світ, що будь-яке втручання у ситуацію з метою відновлення поваленого президента Мохамеда Базума буде вважатися "оголошенням війни" їхнім двом країнам. У спільній заяві уряди Буркіна-Фасо та Малі попередили, що "наслідки військового втручання в Нігер можуть дестабілізувати весь регіон".

Лідери країн Західної Африки поставили ультиматум збройним силам Нігеру, вимагаючи від них відновити конституційний порядок і повернути до влади захопленого президента Мохамеда Базума. Інакше вони застосують військову силу.

Натомість хунта у Нігері заявила, що вб'є президента Базума, якщо сусідні країни спробують втрутитися у ситуацію. Низка країн оголосили про евакуацію своїх громадян із Нігеру, серед яких: Франція, Італія, Іспанія, США та Німеччина.