Вторгнення Росії в Україну, день 121. Текстовий онлайн

Оновлено
. Учасниця мітингу в Брюсселі перед самітом ЄС, 23 червня 2022 року. Фото: АР

24 червня — 121 день Україна протистоїть повномасштабному вторгненню Росії. Війська РФ продовжують ракетні обстріли, ідуть бої на Луганщині та Донеччині, росіяни обстрілюють Харків, Миколаївщину, Запоріжжя. Водночас ЗСУ просуваються в бік Херсонщини, а України офіційно отримала статус кандидата в члени Євросоюзу.

Суспільне веде текстовий онлайн усіх подій війни Росії проти України. Попередні головні новини читайте тут, текстовий онлайн англійською — тут. Відеорепортажі — на YouTube Суспільне Новини.

9 млрд євро від ЄС, бої за Сєвєродонецьк і Лисичанськ, Росія підтримує тероризм. Війна. Головне за 24 червня

Головне на цей час

  • Країни ЄС за підсумками саміту у Брюсселі вирішили надати Україні допомогу у розмірі 9 млрд євро.
  • У Верховній раді пропонують заборонити громадянам України чоловічої статі віком від 18 до 60 років виїзд за кордон з України під час воєнного стану.
  • Захисники Сєвєродонецька у Луганській області отримали команду відходити на нові укріплені позиції, повідомив голова Луганської обласної військової адміністрації Сергій Гайдай. Тим часом російські війська здійснили авіаудари по дорозі та мосту, що ведуть до сусіднього Лисичанська. Пошкодженим мостом тепер можуть проїхати лише легкові автомобілі.
  • У Херсоні підірвали авто так званого "начальника Департаменту сім'ї, молоді та спорту" окупаційної адміністрації Дмитра Савлученка. Він загинув на місці, повідомив радник голови Херсонської ОВА Хлань.
  • Європейська Рада на саміті у Брюсселі 23 червня надала Україні статус кандидата в Європейський Союз.
  • США оголосили про додатковий пакет безпекової допомоги для України на 450 мільйонів доларів.
  • Реактивні системи залпового вогню HIMARS вже прибули до України зі Сполучених Штатів Америки, повідомив міністр оборони Олексій Резніков та пообіцяв російським військовим "спекотне літо".
  • Військово-Морські Сили ЗСУ створюють річкову флотилію на Дніпрі. Перший дивізіон вже сформували на півночі України, повідомив командувач ВМС віцеадмірал Олексій Неїжпапа.

У Харкові після 23:30 було чутно два вибухи, повідомляють кореспонденти Суспільного.

Суспільне завершує текстовий онлайн 121 дня повномасштабної війни. Хроніка 25 червня — тут.

Чоловік оглядає воронку від російської ракети в Бахмуті Донецької області, 24 червня 2022 р. Фото: АР

У Пентагоні назвали термін постачання в Україну чергової партії HIMARS

У Міністерстві обороні США запевнили, що обіцяні реактивні системи залпового вогню HIMARS доставлять в Україну до середини липня.

Про це на брифінгу повідомила представниця Пентагону.

За її словами, перша партія з чотирьох HIMARS вже перебуває в Україні, і Збройні Сили України вже застосовують їх у боях. Представниця Міноборони США зазначила, що реактивні системи обслуговує навчений екіпаж. Нова ж партія з чотирьох HIMARS буде доставлена в Україну до середини липня.

"Я не маю точної дати щодо того, коли надійде друга партія. Але ми говоримо про короткий термін. До середини липня всі ці можливості будуть в Україні", – сказала спікерка Пентагону.

Напередодні, 23 червня, міністр оборони України Олексій Резніков повідомив про прибуття в Україну першої партії реактивних систем залпового вогню HIMARS зі США.

Вінницька, Черкаська, Миколаївська області — повітряна тривога.

На Донеччині армія РФ не має успіхів, ЗСУ тримають Авдіївський та Лиманський напрямок — Кириленко

У Донецькій області останнім часом російська армія не має жодних успіхів. На авдіївському напрямку окупантів відтіснили на попередні позиції. В промзоні тривають важкі бої.

Про це в ефірі телемарафону розповів голова Донецької ОВА Павло Кириленко.

"Ворог який місяць не може просунутись. Якщо брати Авдіївку, то на цьому напрямку російські військові там де мали невеликий тактичний успіх, цей їх успіх був повернутий і українські військові відтіснили росіян на попередні позиції", — повідомив Павло Кириленко.

За словами Кириленко, що в Авдіївській промзоні тривають важкі бої та ЗСУ відбивають усі атаки. Аналогічна ситуація в Мар'їнці та Красногорівці. На Лиманському напрямку російські військові продовжують спроби наступу, розвідки та наближення до Слов'янська. Станом на сьогодні успіхів армія РФ в цьому напрямку не мала.

Павло Кириленко додав, що траса Бахмут Лисичанськ постійно обстрілюються і проїхати нею дуже складно та небезпечно. Також під постійними обстрілами сам Бахмут та Лисичанськ.

"Візьмемо свій Еверест": Зеленський нагадав про сім вимог до України для членства в ЄС

Президент Володимир Зеленський впевнений, що Україна впевнено виконає сім вимог, необхідних для набуття членства в Європейському союзі.

Про це він заявив у відеозверненні за підсумками 121 дня війни.

Він порівняв шлях України до ЄС з підкоренням Евересту, для чого потрібно "буде подолати останні 1848 метрів".

"Сьогодні ми акцентуємо увагу на семи вимогах ЄС.Але хіба це лякає нас? Ні. Бо перед цим ми успішно виконали сотні. Давайте не забудемо про це. Не для хвальби. А для віри в те, що ми точно подолаємо цей шлях. Ми здолали 7 тисяч метрів, тож не зупинимось – візьмемо свій Еверест", – заявив глава держави.

Зеленський нагадав, що Україна зробила багато чого для набуття кандидатства в ЄС. Зокрема, йдеться про приватизацію, земельну реформу, децентралізацію, деолігархізацію, промисловий безвіз, концесію, створення антикорупційних органів, про відкриті виборчі списки, державні послуги в інтернеті тощо.

"Давайте пишатися собою. Поважати себе. І росіян відкинули. І переможемо. Не тішитесь, що це ляпас Москві. А пишайтесь, що це оплески Україні. І саме тому хочу бачити нас у єдиній родині. Нехай це надихає вас. Ми заслужили це", – наголосив президент.

Фонд "Повернись живим" закупить 10 українських безпілотників для ЗСУ

Волонтерський фонд України "Повернись живим" підписав угоду на закупівлю 10 українських безпілотних літальних комплексів PD-2.

Про це у Facebook повідомив керівник фонду Тарас Чмут.

"300 мільйонів гривень або ж ~ 8,5 млн $ — одна з найбільших угод команди. Завдяки цим БПЛА наша далекобійна артилерія, реактивні системи та ракетні комплекси будуть більш ефективні у своїй роботі", — написав Чмут.

Також, за його даними, фонд придбав:

  • 10 автомобілів, на яких розміщуватимуться комплекси; 10 наземних станцій;
  • повний комплекс наземного обладнання, запчастин та комплектуючих для комфортної експлуатації та обслуговування.

Крім того, для ЗСУ придбали 20 літаків з найкращими оптико-електронними станціями спостереження. Кожен літак несе станцію спостереження з 30-кратним зумом для денного каналу та 5-кратним для тепловізійного. Чмут зазначив, що це дозволяє вести детальну розвідку на відстані п’ять кілометрів, а оглядову — ще далі.

У Костянтинівці росіяни зруйнували котельню: наслідки обстрілу

Російська армія зруйнувала котельню у Костянтинівці, загинув охоронець. Снаряди також пошкодили приміщення рятувальної частини. В житлових будинках у цьому районі повилітали шибки, повідомляє кореспондентка Суспільного.

В Костянтинівці росіяни зруйнували господарські приміщення котельні, яка обігрівала лівобережну частину міста. Окрім котельні, осколками зачепило робочі автівки.

"Щитові, автоматика, вибуховою хвилею зруйнувало всі щити. Котли, слава богу, стоять нормальні. Але знову ж таки, руйнування в середині котельні. Понад сто об'єктів, понад сто житлових будинків, школа, дитячі садки, музична школа, ЦДЮТ, п'ята лікарня, район великий", – розповів про наслідки обстрілу старший майстер котельні Олександр Пащенко.

Наслідки обстрілу котельні у Костянтинівці, 24 червня, фото: Суспільне

Вночі, під час обстрілу, на підприємстві працювали лише охоронець та чергова. Чоловік загинув на місці.

"Мені зателефонував механік і повідомив, що були на місці сторожа. Одна людина загинула, слава богу, жінку врятували", – повідомив Олександр Пащенко.

Наслідки обстрілу котельні у Костянтинівці, 24 червня, фото: Суспільне

В будинках навколо котельні ударною хвилею повибивало шибки. Як розповів місцевий житель Володимир, вночі від уламків його врятували штори.

"Перша хвиля пішла, я спочатку не зрозумів, потім відчуваю тепло пішло і ковдру встиг на себе накинути, є незначні подряпини, вже прибралися тут", – каже Володимир.

Також вибуховою хвилею повибивало шибки й двері в міському палаці культури, що за кілька кілометрів від місця влучання снаряда.

"Загинула одна людина, одна людина поранена. Знищена критична інфраструктура та об`єкти соціальної сфери. Три об`єкти соціальної сфери постраждало, п`ять багатоквартирних будинків, приватних будинків десять", – розповів заступник начальника Костянтинівської військової адміністрації Микола Терещенко,

Усі наслідки обстрілу фіксують працівники виконкому задля встановлення розміру збитків.

Резиденція "Межигір’я" стане парком-пам’яткою

Кабінет Міністрів схвалив клопотання Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів про створення парку-пам’ятки садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення на території урядової резиденції "Межигір’я", що на Київщині.

Про це повідомила пресслужба Міндовкілля.

"Міндовкілля з ініціативи прем’єр-міністра розпочинає офіційний процес перетворення урядової резиденції "Межигір’я" у державний парк-пам’ятку. Сподіваюся, що вже найближчим часом улюблене місце українських та іноземних туристів на Київщині стане природоохоронною територією, приміром як Феофанія, Маріїнський парк чи Голосіївський ліс", — зазначив очільник міністерства Руслан Стрілець.

Для присвоєння Межигір'ю статусу парку-пам'ятки Міндовкілля має завершити усі юридичні процедури та підготувати відповідний проєкт указу президента.

Від резиденції до парку

"Межигір'я" — колишня приватна резиденція президента-втікача Віктора Януковича у селі Нові Петрівці, що неподалік від Києва. Об'єкт загальною площею 140 га став відомим в часи Революції Гідності й став прикладом корупційного минулого режиму Януковича, який мешкав у "Межигір'ї" з 2002 по 2014 роки. 23 лютого 2014 Верховна рада ухвалила постанову про передачу "Межигір'я" у держвласність.

З 1935 до 2007 року "Межигір'я" слугувало державною урядовою резиденцією, поки її не передали у приватну власність. У 2012 році Державне управління справами за 100 тисяч гривень на рік орендувало у фірми "Танталіт" приміщення, облаштувавши його для офіційних зустрічей.

140-гектарний комплекс "Межигір'я" огороджений п'ятиметровим парканом з довжиною периметра 54 км. На його території розташовано яхтовий причал, кінний клуб, тир, тенісний корт та інші розважально-туристичні комплекси, а також мисливські угіддя. Зараз управління об'єктом здійснює Національний парк України "Межигір’я".

Мальовниче урочище біля Дніпра Межигір’я з 1935 року слугує державною резиденцією. Роками місця, де побували різні державні діячі, були недоступні українцям, а після Революції гідності "Межигір’я" стало одним з популярних туристичних місць.

Російські війська обстріляли місто й село на Криворіжжі, перебиті лінії електропередач

24 червня вдень російські війська зі ствольної артилерії знову обстріляли село Велика Костромка на Криворіжжі.

Про це у телеграмі повідомив начальник Криворізької районної військової адміністрації Євген Ситниченко.

За його даними, пошкоджено лінію електропередач, вбитих та поранених немає. На решті території району день минув без обстрілів.

Цього ж дня близько 21-ї години російські війська обстріляли місто Зеленодольськ Криворізького району, повідомив у телегамі начальник військової адміністрації Кривого Рогу Олександр Вілкул. Тут також обійшлося без втрат.

Росія застосовує до ЗСУ до тисячі снарядів на годину, — Резніков

Російські війська застосовують по Збройних силах України до тисячі снарядів на годину.

Про це повідомив міністр оборони Олексій Рєзніков в інтерв'ю телеканалу Freedom.

За його словами, у РФ фактично безлімітний ресурс на боєприпаси.

"Росіяни використовують до тисячі снарядів протягом однієї години, намагаючись придушити психологічний стан наших військових. Тисячу снарядів на годину, вони висипають безлімітний ресурс сьогодні, на жаль", — сказав міністр.

Він зазначив, що українській армії доводиться застосовувати тактику точкового ураження, тому десятки гаубиць або кілька одиниць HIMARS при правильному використанні можуть завдати "правильне ураження по правильних цілях".

"Дійте. Ми допоможемо": Зеленський звернувся до учасників акції за євроінтеграцію Грузії

Президент Володимир Зеленський звернувся зі словами підтримки до учасників мітингу у центрі Тбілісі, які вимагають отримання країною статусу кандидата на членство в Європейському союзі.

Український лідер наголосив, що вірить в європейське майбутнє Грузії та пообіцяв Грузії підтримку на цьому шляху.

"Я вдячний синам Грузії, які разом з нашими воїнами борються проти РФ. Їхній подвиг – це наші спільні подвиги, їхні рани — це наші рани. І наша перемога буде перемогою кожного з них, кожного з вас. Ми ніколи не здамося, оскільки Крим і Донбас – наша земля, так само як Абхазія і Південна Осетія – ваша земля...Вчора Україна стала кандидатом ви на цьому шляху. Дійте. Ми вам допоможемо", – заявив Зеленський.

За даними видання "Грузія Online", 24 червня у Тбілісі біля будівлі парламенту відбулася чергова акція "Додому до Європи" на підтримку євроінтеграції Грузії. Акцію організував громадський рух "Сірцхвіліа" (з грузинської – "ганьба") та інші громадські організації.

Присутні розгорнули прапори Грузії та Євросоюзу, прозвучали гімни Грузії та ЄС. Учасники акції вимагали відставки прем'єр-міністра країни Іраклія Гарібашвілі та формування уряду Національної єдності, який виконає рекомендації Єврокомісії для отримання Грузією статусу кандидата в ЄС.

Грузія, як і Молдова, подала офіційну заявку на вступ до ЄС 3 березня 2022 року. До цього, незабаром після російського вторгнення в Україну, запит на отримання статусу кандидата в ЄС надіслав Київ.

Поширюйте правду про війну в Україні, тисніть на політиків: Зеленський — учасникам фестивалю Ґластонбері

Президента України Володимир Зеленський звернувся до учасників музичного фестивалю Ґластонбері у Великій Британії і закликав їх поширювати правду про російську війну в Україні і допомагати українцям.

Зеленський зазначив, що фестиваль цьогоріч відновлений після двох років перерви через пандемію коронавірусу.

"Ми в Україні теж хотіли б зараз повернутися до життя, яким воно було, і насолоджуватися свободою і цим прекрасним літом. Але не можемо цього зробити через найстрашнішу річ – Росія вкрала у нас мир", — сказав він.

Президент наголосив, що українці не дозволять російській війні зламати себе.

"Хочемо зупинити війну, доки її наслідки не зруйнували життя людей ще й в інших країнах Європи, Африки, Азії, Латинської Америки – всі вони зараз під загрозою", — сказав Зеленський.

За його словами, фестиваль Ґластонбері – це найбільша концентрація свободи в ці дні.

"Я прошу вас поділитися цим відчуттям з усіма, чия свобода – під ударом. Поширюйте правду про російську війну! Допомагайте українцям, які були змушені залишити свій дім. Знайдіть благодійну платформу United24. І тисніть на всіх політиків, яких ви знаєте, щоб вони допомогли Україні відновити мир", — закликав Зеленський.

Він наголосив, що час неоціненний і кожен день вартує життів українців.

"Що більше людей приєднається до захисту свободи й правди, то швидше закінчиться російська війна проти України. Доведіть, що свобода завжди перемагає", — сказав президент.

У Харкові лунають вибухи.

В Одесі професійна гримерка створила камуфляжну фарбу для військових

В Одесі художниця з гриму Катерина Дубчак створила камуфляжну фарбу для обличчя для військових. Вона виготовила та відправила на передову близько двохсот упаковок фарби. Деталі дізнавалася кореспондентка Суспільного, яка поспілкувалася з майстринею.

Жінка розповіла, що на початку війни не знала, як може бути корисною. Потім до неї звернутися волонтери з проханням створити фарбу для тактичного гриму.

"Волонтери шукали де можна купити цей грим, але ніде не можна було, тому що на той момент були закриті кордони й ми не могли його замовити, це було дуже довго і дорого, а нам треба було вже "на вчора". Ми розібрали склад, звернулися до деяких компаній, які виробляють складові й почали робити", – зазначила Катерина.

Суспільне Одеса

У наборі, який виготовляє гримерка, три кольори – зелений, коричневий та чорний. Основним складовим є пігмент та сонцезахисна база, яка захищає від ультрафіолету та інфрачервоного випромінювання.

"Наші хлопці дуже багато часу проводять під відкритим сонцем і щоб це не впливало погано на шкіру, нам треба щось безпечне. Такий грим не змивається просто так. На нього не впливає ні піт, ні спека, ні дощ. Змивається лише олією або чимось жирним", – додала Катерина Дубчак.

Суспільне Одеса

У мирний час жінка працює у кіно. Наразі вона поєднує основну роботу з допомогою військовим.

"Дуже добре, що я можу допомагати. У мене був такий трошки ступор, коли сталася війна і я не знала, а кому потрібен грим, макіяж, навіщо це треба, що я буду робити. Виявилось, що ми можемо бути корисними", – розповіла художниця.

Підприємця, який не повернув вертольоти армії, відпустили із зали кропивницького суду

Підприємцеві, який не повернув орендовані у військовій частині Нацгвардії в Кіровоградській області вертольоти армії, обирали запобіжний захід на час досудового розслідування. Його відпустили із зали Ленінського суду в Кропивницькому.

Таке рішення ухвалив суддя Леонід Плохотніченко.

Прокурор Олег Кошовий сказав після вироку суду, що ухвалять рішення про апеляцію після детального вивчення постанови. Він сказав, мова йде про неповернення восьми вертольотів вартістю 60 мільйонів гривень.

Адвокат підозрюваного Володимира Ткаченка Олег Щевич вважає, що дану справу не можна розглядати у площині кримінального законодавства, спір мають врегулювати у господарському суді.

Відповідно до статті 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.

Що відомо

За даними слідства, упродовж 2002-2012 років військова частина в Кіровоградській області надала в оренду підприємству військове майно ‒ 10 вертольотів. Договором оренди була передбачена умова про їх обов’язкове повернення у разі введення в країні воєнного стану.

Підприємство передало гелікоптери в суборенду для використання в зонах діяльності Місій Організації Об’єднаних Націй.

У зв’язку з введенням в Україні в лютому 2022 року воєнного стану, військова частина звернулась до підприємства з вимогою повернути майно для виконання завдань. Власник підприємства не повернув вертольоти, продовжуючи отримувати прибутки від їх використання.

Київ та область, Вінницька, Чернігівська, Житомирська, Дніпропетровська, Полтавська, Черкаська, Кіровоградська, Запорізька, Харківська, Сумська, Донецька області — повітряна тривога.

На Донеччині за добу загинули п'ятеро мирних жителів

У Донецькій області упродовж доби від обстрілів російської армії загинули п'ятеро людей. Про це повідомляє Донецька обласна військово-цивільна адміністрація.

"За 24 червня росіяни вбили 5 мирних жителів Донеччини: 2 у Райгородку, 2 у Старому Каравані та 1 у Костянтинівці. Ще 4 людини сьогодні дістали поранення", — йдеться у повідомленні.

Наразі неможливо встановити точну кількість жертв у Маріуполі та Волновасі.

"Це прояв роздратування": Кулеба відреагував на заяву Лаврова про коаліцію для війни з РФ

Кволість в реакціях Росії на набуття Україною статусу кандидата в члени Європейського союзу є награною, насправді Москву "бісить той факт", що Україна буде членом ЄС.

Про це в етері телемарафону UAРазом заявив міністр закорджоннрих справ Дмитро Кулеба.

"Згадайте Нас 30 років годували російським наративом, що Україна нікому не потрібна, що її ніхто не чекає в Європі і ми повинні про це забути і розвернутися до Росії. І ось 30 років роботи просто у смітник, бо Україна йде в ЄС і це тепер підтверджено самим Євросоюзом", — зазначив міністр.

За словами Кулеби, у Кремлі так нейтрально реагують, щоб показати, що їм нібито байдуже рішення ЄС.

"Але їм не байдуже. Вони б залюбки хотіли зупинити цей процес, але цієї можливості не мають. І ці заяви Лаврова — це прояв роздратування", — сказав він.

Водночас міністр зазначив, що створення коаліції проти агресора є нормальною практикою.

"Завжди, коли є країна, яка стає агресором, проти неї формується коаліція держав, які хочуть поставити її на місце, тому тут немає жодної проблеми, що формується коаліція. Вона проти країни, яка є агресором і злочинцем", — сказав Кулеба.

"Перший прецедент". Парламент Канади схвалив конфіскацію російських активів

Сенат Канади схвалив запропонований прем'єр-міністром країни Джастіном Трюдо законопроєкт, який передбачає можливість конфіскації російських активів.

Про це повідомляє Reuters.

Як зазначається, законопроєкт C-19 налічує 450 сторінок і пропонує низку обмежувальних заходів. Зокрема, документ передбачає заборону строком на два роки на покупку житла іноземними громадянами, а також право на конфіскацію і продаж активів осіб, відповідальних за повномасштабне вторгнення Росії в Україну. Цей законопроєкт стане законом після формальної королівської згоди.

Очільник Офісу президента України Андрій Єрмак зазначив, що тепер Канада зможе конфіскувати заморожені на своїй території активи росіян та передати їх Україні.

"Це перший прецедент закріплення в законодавстві такого механізму після початку війни!" – написав Єрмак у Twitter.

У Миколаєві чутно звуки вибухів, повідомляють кореспонденти Суспільного. В області триває повітряна тривога.

Зеленський звільнив послів України в Ірані, Грузії, Словаччині, Португалії та Лівані

Президент Володимир Зеленський 24 червня надзвичайних і повноважних послів України в Ісламській Республіці Іран, Грузії, Словацькій Республіці, Португальській Республіці та Ліванській Республіці.

Відповідні укази опубліковані на сайті офіційного інтернет-представництва президента України.

  • Сергій Бурдуляк — звільнений з посади посла України в Ірані,
  • Ігор Долгов — з посади посла України в Грузії,
  • Юрій Мушка — з посади посла України в Словаччині,
  • Інна Огнівець — звільнена з посади посла України в Португалії,
  • Ігор Осташ — звільнений з посади посла України в Лівані.

Водночас Зеленський призначив Василя Мирошниченка Надзвичайним і Повноважним Послом України в Новій Зеландії.

Українці за три дні зібрали гроші на чотири "Байрактари" для ЗСУ

За неповні три доби українці назбирали 600 мільйонів гривень, яких вистачить на купівлю чотирьох "Байрактарів" для Збройних сил України.

Про це повідомив телеведучий і волонтер Сергій Притула, який разом з блогером Ігорем Лаченковим, 22 червня оголосив про збір коштів на три ударні безпілотники "Байрактар" для українських військових.

"Я дякую усім хто долучився до проєкту "Народний Байрактар"!!! Це дійсно був проект, який об‘єднав усіх незалежно від віку, гендеру чи віросповідання", — сказав він.

Притула також пообіцяв новий проєкт, який буде катастрофічним для тих, хто посмів напасти на Україну.

ЗСУ збили російський штурмовик Су-25 "Грач"

Про це повідомляє Генеральний штаб ЗСУ.

"Броньований літак окупантів назавжди приземлено з ПЗРК "Ігла", — йдеться у повідомленні.

Доставити гумвантаж у Лисичанськ наразі неможливо — Гайдай

Про це розповів голова Луганської ОВА Сергій Гайдай.

"Сьогодні рівно 4 місяці з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну і на жаль 24 червня неможливо відправити автомобіль з гуманітарним вантажем, тому що сьогодні російські військові завдали авіаудар по мосту у Лисичанськ", — повідомив Сергій Гайдай.

Гайдай заявив, що будуть шукатись нові варіанти доставлення вантажу у Лисичанськ. Також у місті є запаси, оскільки в Лисичанськ щоденно возили гуманітарну допомогу, близько тисячі наборів на добу.

В ООН прогнозують ризик голоду у 2022-2023 році

Про це заявив генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш у зверненні до учасників міжнародної конференції з продовольчої безпеки, яка відбулася 24 червня в Берліні.

"Ми стоїмо перед безпрецедентною кризою голоду… Є реальний ризик голоду у 2022 році, а 2023 рік може бути ще гіршим", — заявив Гуттеріш.

Він заявив, що війна в Україні посилила проблеми, які накопичувалися роками^ кліматичні зміни, пандемію COVID-19 і нерівний вихід з економічної кризи різних держав.

"Ми намагаємося досягти пакетного рішення, що дасть змогу Україні експортувати продукти харчування – не лише наземними шляхами, але також морем", — додав генсек ООН.

"РЖД" частково призупинила транзит через Білорусь до Польщі

Про це повідомляє російський "Інтерфакс" із посиланням на заяву компанії.

"Припинено навантаження низки товарів, які прямують транзитом через Білорусь до Польщі", — сказано в повідомленні.

Причину такого кроку у РФ не пояснили. При цьому в "РЖД" зазначають, що мова не йде про повне зупинення перевезень у сполученні з Польщею. Обмеження почали діяти з 23 червня.

Саміт ЄС погодив створення "Європейської політичної спільноти" для країн-не членів

Про це на пресконференції за підсумками саміту ЄС повідомив президент Євроради Шарль Мішель.

Він наголосив, що нова спільнота це не альтернатива розширенню Євросоюзу.

"Ми вирішили сформулювати ідею, відповівши на три питання. Чому? Ідея в тому, щоб забезпечити безпеку і стабільність на Європейському континенті. Що? Має бути створена платформа для політичного діалогу і співпраці з європейськими партнерами на рівній основі. Хто? На нашу думку, найкраще, щоб це був формат тільки лідерів", — зазначив Мішель.

На Дніпропетровщині скоротили комендантську годину

Про це розповів голова Дніпропетровської ОВА Валентин Резніченко.

“Скоротили комендантську годину у Дніпрі та Кам’янському. Вона діяла з 23.00 до 5.00. А вже відзавтра на годину менше - від опівночі і до п'ятої ранку”, — повідомив Резніченко.

На всіх інших територіях області вона залишиться без змін і діятиме, як і раніше, з 23.00 до 5.00.

США надаватимуть військову допомогу Україні стільки, скільки буде потрібно — Блінкен

Про це заявив державний секретар США Ентоні Блінкен за підсумками саміту G7.

"Що стосується підтримки України, G7 була згуртованою – починаючи з моменту до агресії Росії, коли ми працювали разом, спочатку, щоб знайти дипломатичне рішення, якщо таке було, щоб бути готовими до російської агресії. G7 надала підтримку України – військову, економічну, гуманітарну підтримку, а також тиск, який ми чинимо на Росію, щоб покласти край цій агресивній війні. Це продовжується, і сьогодні ми розглянули шляхи поглиблення всіх цих напрямків зусиль у майбутньому", — заявив Блінкен.

Кабінет міністрів рекомендує школам почати навчання з 1 вересня

Про це заявив на засіданні уряду прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

"Навчальний рік розпочнеться 1 вересня в очному режимі. Питання складне, адже пов’язано з безпекою наших дітей. Безпекова ситуація в країні різна, і вже зараз зрозуміло, що на прифронтових територіях повернутися до очного навчання неможливо, а тому там продовжиться онлайн-формат. Так само як і на окупованих територіях", – заявив Шмигаль.

Війська РФ намагаються перейти у наступ на напрямках Барвінкове та Слов’янськ

Як повідомляє Генеральний штаб ЗСУ у вечірньому зведенні, військові РФ намагаються створити умови для переходу у наступ на напрямках Ізюм – Барвінкове та Ізюм – Слов’янськ.

"На Харківському напрямку угруповання військ противника веде оборону для недопущення просування підрозділів Сил оборони в бік державного кордону на північ та північний схід від міста Харків. Водночас ворог намагається вести штурмові дії з метою покращення тактичного положення своїх підрозділів. Російський агресор обстріляв з артилерії райони населених пунктів Руська Лозова, Старий Салтів, Чугуїв, Печеніги та Байрак", — йдеться у повідомленні.

На Слов’янському напрямку противник основні зусилля зосереджує на веденні наступу в напрямку Довгеньке – Долина. Штурмові дії ворога у напрямках Сулигівка – Вірнопілля та Дібрівне – Курулька наші воїни успішно відбили.

На Сєвєродонецькому напрямку окупанти здійснили артилерійські обстріли в районах населених пунктів Лисичанськ, Сєвєродонецьк, Лоскутівка та Спірне. Завдали авіаційного удару в районі Лисичанська. Вели штурмові дії в промисловій зоні Сєвєродонецька.

Українські захисники успішно відбили штурм в районі південної околиці Лисичанська. Ворог, за підтримки артилерії, розпочав штурмові дії у напрямку Вовчоярівки, бойові дії тривають. На Бахмутському напрямку окупанти обстрілюють зі ствольної артилерії райони населених пунктів Білогорівка, Яковлівка та Майорське. Завдали авіаударів поблизу Яковлівки, Миколаївки і Покровського.

Військові РФ зайняли населений пункт Миколаївка. Ворожа спроба розвідки боєм в напрямку Миронівка — Вуглегірська ТЕС провалилась, окупанти, з втратами, відійшли. Російські загарбники завдали ракетного удару з літаків Ту-22М3 по місту Костянтинівка.

На Краматорському, Авдіївському, Новопавлівському та Запорізькому напрямках ворог здійснює систематичний вогневий вплив вздовж лінії зіткнення з метою сковування дій наших військ та недопущення їх перекидання на інші напрямки. Завдав авіаударів у районах населених пунктів Павлівка та Вугледар. Здійснював артилерійські обстріли в районі населеного пункту Сіверськ. Штурмові дії в районі Мар’їнки українські воїни вже вкотре відбили.

На Південнобузькому напрямку противник зосереджує основні зусилля на утриманні зайнятих раніше рубежів. За результатами успішних наступальних дій наших підрозділів, частина сил ворога залишила підготовлені оборонні позиції та втекла в район населеного пункту Ольгіне Бериславського району Херсонської області.

12 країн ЄС повністю або частково відключені від російського газу — голова ЄК

Про це заявила глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн на пресконференції за підсумками саміту ЄС у Брюсселі.

"Зараз 12 країн ЄС або повністю перестали отримувати російський газ, або частково", — заявила глава Єврокомісії.

Вона також уточнила, що Брюссель давно почав готуватися до подібної ситуації. За її словами, країни ЄС будуть приймати загальноєвропейські, а не національні заходи з виживання в умовах скорочення поставок російського газу.

Польща завершить возводити стіну на кордоні з Білоруссю до кінця червня

Про це в ефірі Польського радіо повідомив заступник глави МВС Польщі Мацей Вонсік.

"Будівництво стіни на польсько-білоруському кордоні йде за планом. Її завершення очікується в червні. Через це з 1 липня заборона на в'їзд на прикордонну територію з Білоруссю продовжуватися не буде. Вона була запроваджена після закінчення надзвичайного стану, в прикордонних населених пунктах", — розповів Вонсік.

Охоронці і військові спостерігають за початком робіт на першій частині приблизно 180-кілометрової (115 миль) металевої стіни висотою 5,5 метра, призначеної для блокування нелегальних мігрантів, фото: АР

Висота стіни становитиме 5,5 метрів, довжина — майже 186 км. Від початку 2022 року польсько-білоруський кордон намагалися нелегально перетнути майже 6 тисяч мігрантів.

Україна оплатить перекваліфікацію 60 тисяч робітників до сфери IT

Як розповів прем'єр-міністр Денис Шмигаль, це — окрема державна програма, яка називається "Старт в ІТ".

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль: ми зацікавлені в тому, аби кількість IT-фахівців лише збільшувалася. Перший Політичний

"Це програма стипендій у розмірі до 30 тисяч гривень на навчання й отримання навичок молодшого розробника, дата-аналітика чи графічного дизайнера. Кошти можна буде витратити лише на оплату школи чи курсів, які визначить Міністерство цифрової трансформації. Загалом держава надасть можливість розпочати кар’єру в ІТ для 60 тисяч українців. Загальний бюджет програми складає 1,8 млрд грн. Ця програма не для студентів, і не для ІТ-фахівців. Ця програма для людей, які мають попередній досвід роботи, але зараз, наприклад, цю роботу втратили чи перебувають у простої і хочуть опанувати нові навички для нової кар’єри", — наголосив Шмигаль.

Кабмін видаватиме до 8 млн гривень на створення переробних підприємств

Про це під час засідання уряду повідомив прем'єр-міністр Денис Шмигаль.

Він розповів, що мова йде про безповоротні гранти на створення та розвиток переробних підприємств. "Це можуть бути підприємства у сфері деревообробки, меблевого виробництва, металообробки, агропереробки, виробництва будматеріалів тощо. Держава надасть до 8 млн грн допомоги тим, хто вже має бізнес у сфері переробки, або хоче запустити нові проекти. Грант можна буде витратити на придбання обладнання. Головні вимоги до отримувачів: створення не менше 25 нових робочих місць і сплата податків", — наголосив Шмигаль.

Українці, які хочуть отримати грант, повинні представити робочу ідею, чіткий бізнес-план та залучити власні кошти на свою справу. Умови співфінансування — для перших заявників власний внесок має скласти 30%.

"Також даємо додаткові можливості отримати доступний кредит за програмою «5-7-9» у розмірі до 16 млн грн", — додав голова уряду.

Епіфаній просить Кабінет міністрів передати ПЦУ храм Києво-Печерської лаври

Голова Православної церкви України митрополит Київський і всієї України Епіфаній звернувся до прем’єр-міністра Дениса Шмигаля з проханням передати в ПЦУ один із храмів на території Києво-Печерської лаври.

"Невідкладно вирішити питання про надання одного з храмів на території Верхньої Лаври, які фактично не використовуються для постійних богослужінь (Благовіщенського храму в колишніх Митрополичих палатах, храму Всіх Святих над Економічною брамою чи іншого в межах Верхньої Лаври) – для звершення регулярних богослужінь Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври ПЦУ. Монополія монастиря Московського Патріархату на богослужіння в Лаврі категорично не сприймається більшістю православних в Україні та українським суспільством", — йдеться у листі предстоятеля ПЦУ.

Партія з чотирьох HIMARS буде доставлена у Україну до середини липня — CNN

Як передає CNN з посиланням на представника Міністерства оборони США, всі обіцяні ракетні системи HIMARS будуть доставлені в Україну до середини липня.

Наразі один взвод бійців ЗСУ проходить навчання роботі з системами, повідомив чиновник журналістам під час телефонної розмови.

Том Фелтон, відомий актор зі світу Гаррі Поттера, записав звернення на підтримку України

Він також підтримав зоозахисників з організації UAnimals.

"Це спеціальне послання до хоробрих людей України, яка не перестає надихати. Навіть у найтемніші часи для українців, їхні серця достатньо відкриті, щоб намагатися врятувати навіть тварин", — наголосив Фелтон.

Країни ЄС вирішили надати Україні допомогу у розмірі 9 млрд євро

Про це повідомив прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький. Він додав, що Київ отримає від ЄС 9 млн євро підтримки.

Моравецький заявив, що політичні та дипломатичні зусилля призвели до того, що Україна отримала статус кандидата в ЄС. Він підкреслив, що зусилля з цього питання були зроблені "перш за все з боку польської сторони".

"Це свого роду "коперніканський" переворот в політиці ЄС, тому що ми добре знаємо, що багато країн чекали надання такого статусу дуже довго, іноді занадто довго", — заявив голова польського уряду.

З початку війни над Львівщиною збили 24 ракети

Як повідомив начальник Львівської обласної військової адміністрації Максим Козицький, упродовж місяця, з 24 травня до 24 червня збили одну крилату ракету.

"1 червня ворог вдарив чотирма ракетами по залізничній інфраструктурі у Стрийському та Самбірському районах. Внаслідок цього об’єкти залізниці зазнали суттєвих пошкоджень. Постраждали п’ятеро людей. 14 червня наші сили протиповітряної оборони збили ракету, ймовірно "Калібр". Уламки впали на цегельню у Золочеві. Також були пошкоджені 26 житлових об’єктів, 3 об’єкти торгівлі та 3 адмінбудівлі. Постраждали шестеро людей", — нагадав Максим Козицький.

Росіяни окупували селище Гірське на Луганщині, там залишаються 4000 мешканців

Про це повідомив глава Гірської громади Олексій Бабченко.

"Станом на 08:00 Гірська громада повністю окупована. На околицях ідуть незначні бої, але ворог зайшов. Попри міцне укріплення в районі Золотого, прорив був з напрямку Оріхове — Тошківка, зайшли з двох сторін. Частина вийшла на тил — це Мирна Долина, Підлісне, Лоскутівка, інша рушила в напрямку Гірського та Золотого. Наразі встановлюється окупаційний режим", — розповів Бабченко.

У селі залишилось до 4 тисяч місцевих жителів, немає електрики, води, газу.

Суди України винесли 6 вироків по воєнних злочинах — Венедіктова

"У нас вже є 6 вироків, стаття 438, але для себе кваліфікуємо за римським статутом, що саме. Це градонаводчик з Харкова, людина яка вбила цивільного і зараз засуджена 1 інстанцією до довічного. Що стосується, цих 8 вироків вони різні, тортури, зґвалтування, вчора відбулось судове щодо гвалтівника, який вбив чоловіка і декілька разів гвалтував жінку", — заявила Венедіктова Суспільному.

Вона додала, що вже є 6 вироків першої інстанції. "У нас 118 підозрюваних, ми рухаємось в суд по міжнародних стандартах. В нас прокурори, слідчі міжнародного кримінального суду, прокурори Польщі, Литви, приїжджала словацька команда, французька місія. Більше ніж 19000 тис. проваджень воєнних злочинів, кожен день 100-300 залежно як пережили добу".

Москва планує підірвати житлові будинки у Мозирі, щоб втягнути Білорусь у війну

Про це повідомляє Головне управління розвідки Міноборони.

"РФ спробує втягнути Білорусь у військовий конфлікт з Україною за допомогою низки провокацій щодо інфраструктурних об'єктів та цивільного населення. Для цього в місто Мозир під виглядом цивільного населення прибули диверсійні групи", — зазначають розвідники.

За даними ГУР, найманці планують організувати серії терактів на території Білорусі. Відтак, російське ГРУ планує провести серію артилерійських та ракетних ударів по Мозирському НПЗ, об'єктах цивільної інфраструктури та житлових масивах. Під час обстрілів додатково відбудуться підриви житлових будинків, лікарні та школи.

Очікується, що це створить "казуc беллі", тобто, надасть формальний привід Білорусі для участі у війні проти України.

Україна бойкотуватиме усі міжнародні турніри з дзюдо до повного усунення Росії і Білорусі

Федерація дзюдо України (ФДУ) остаточно вирішила бойкотувати усі міжнародні турніри, що проходять під егідою IJF, через дозвіл організації на виступи спортсменів з Росії та Білорусі. Відповідний лист вказаний на офіційному сайті ФДУ.

У червні Міжнародна федерація дзюдо вирішила змінити своє рішення щодо допущення до змагань спортсменів з Росії та Білорусі. Замість повного відсторонення в IJF вирішили допускати дзюдоїстів з цих країн до змагань у статусі нейтральних атлетів.

У ЄС готуються до припинення постачання російського газу

Про це журналістам заявив прем'єр-міністр Бельгії Александер Де Кро на саміті 24 червня в Брюсселі, повідомляє Суспільне.

"Зима може бути важкою. Ми зможемо пережити важкий період, лише якщо зробимо це разом. Ми повинні створити справжній енергетичний блок, ми повинні купувати разом, ми будемо використовувати обмеження цін і будемо краще координувати свої дії. Ми зробили багато і тепер Комісія дійсно має взяти на себе провідну роль", — сказав він.

Прем'єр-міністр Бельгії Александр де Кроо на саміті ЄС у Брюсселі, 23 червня, 2022 року, фото: АР

За словами прем'єра Бельгії, якщо країн ЄС не об’єднаються, то всі матимуть негативні наслідки.

Канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив, що країни ЄС дуже ретельно готуються до важкого виклику, який стоїть перед ними щодо імпорту викопних ресурсів з Росії.

"Тому ми не тільки ввели санкції, що стосуються вугілля та нафти, але й взялися за все інше. Говорю про діяльність з розвитку нашої інфраструктури, щоб ми також могли імпортувати з інших країн газ. Це зусилля, яке зараз потребує ще більше прискорення, і з цим, звичайно, пов’язані великі проблеми. Але ми обговоримо це", — зазначив Шольц.

Росія організувала "газовий шантаж", щоб тиснути на ЄС

Про це у своєму Twitter заявив радник керівника Офісу президента Михайло Подоляк.

"Міграційний, продовольчий та особливо газовий шантаж — відверта спроба Росії сказати Заходу: "Не заважайте нам вбивати українців, руйнувати їхні міста, і у вас не буде проблем з бензином і тарифами", — зазначив він.

Посадовець назвав ці дії примітивною й цинічною "традиційною російською практикою".

Російські військові обстріляли автомобіль волонтерів на Херсонщині

Про це повідомив депутат селищної ради Дмитро Бурлай на сторінці у Facebook.

"Щоб всі зрозуміли жах Війни і тих умов, в яких ми працюємо. Наш бусік, який постраждав після обстрілів", - написав Бурлай.

На Херсонщині російські військові обстріляли автомобіль волонтерів. Фото: Дмитро Бурлай/Facebook

Нововоронцовська громада постійно знаходиться під обстрілами військових РФ. Волонтери намагаються доставляти до жителів, які залишились у селах, необхідні товари.

В Раді пропонують заборонити виїзд за кордон чоловікам від 18 до 60 років під час воєнного стану

У Верховній раді зареєстрували законопроєкт про внесення змін до законів "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" та "Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України". Автори законопроєкту, зокрема, пропонують заборонити громадянам України чоловічої статі віком від 18 до 60 років виїзд за кордон з України під час воєнного стану.

Право виїхати пропонується залишити наступним категоріям:

  1. чоловікам, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років;
  2. чоловікам, які самостійно виховують дитину віком до 18 років;
  3. особам з інвалідністю або, визнаним непридатними до військової служби за станом здоров'я;
  4. здобувачам професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, асистентам-стажерам, аспірантам та докторантам, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти.

Окремі винятки щодо права виїзду за межі України може бути надано особам, яких визначає Кабмін.

ЗСУ закликають українців пришвидшити евакуацію з районів бойових дій

Про це на брифінгу заявив речник Міністерства оборони Олександр Мотузяник.

“ЗСУ і місцеві цивільні й військові адміністрації радять громадянам не зволікати з евакуацією там, де сьогодні ведуться активні бойові дії, а також там, де невдовзі можуть розпочатися активні бойові дії”, — сказав Мотузяник.

Він зазначив, що мешканці цих населених пунктів мають уважно слідкувати за інформацією та по змозі залишити ці населені пункти, не чекаючи, "коли там почнуть падати російські снаряди і ракети".

В Україні заборонили партію "Русь Єдина"

Восьмий апеляційний адміністративний суд Львова за позовом Міністерства юстиції заборонив партію "Русь єдина", яка раніше мала назву "Партія політики Путіна".

"24 червня 2022 року колегія суддів Восьмого ААС завершила розгляд адміністративної справи № 640/24270/21 про заборону політичної партії "Русь Єдина". Інформуємо про те, що судом задоволено позовні вимоги Міністерства юстиції України. Кошти та інші активи партії, її обласних, міських, районних організацій, первинних осередків та інших структурних утворень передано у власність держави", — йдеться у повідомленні суду.

Росіяни викрадають родичів військових, що мешкають на окупованих територіях — ГРУ

Про це повідомляє Головне управління розвідки Міністерства оборони.

"Випадки викрадення родичів українських військових на тимчасово окупованих територіях набувають системного характеру. На жаль, бази даних українських громадян потрапляють в руки рашистів при захопленні адміністративних будівель або ж за допомогою колаборантів-зрадників", – йдеться у повідомленні.

Більшість подібних випадків фіксується на тимчасово захоплених територіях Запорізької, Херсонської та Миколаївської областей. Наголошується, що викрадають загарбники як дорослих родичів, зокрема жінок та людей літнього віку, так і дітей. Надалі росіяни можуть зв’язуватися з військовослужбовцями та вимагати від них прибути на захоплені території в обмін на безпеку рідних.

Російські військові обстріляли автомобіль волонтерів

Російські військові обстріляли автомобіль волонтерів, які доставляють допомогу жителям Нововоронцовської громади на Херсонщині, повідомляє депутат селищної ради Дмитро Бурлай.

Саміт ЄС обговорює у п’ятницю поставки газу з Росії

Глави держав та урядів країн — членів Євросоюзу обговорять, зокрема, наслідки скорочення поставок російського газу та пошук альтернативних постачальників.

"Глави держав і урядів 27 країн ЄС обговорять у другий день саміту в Брюсселі в п'ятницю наслідки падіння поставок російського газу та зростання цін. Канцлер Німеччини Олаф Шольц оголосив про прискорений пошук альтернативних поставок газу з інших країн. Прем'єр-міністр Бельгії Александер Де Кроо закликав до спільних закупівель газу країнами ЄС", — ідеться у повідомленні.

Бельгійський прем’єр закликав перед зустріччю до формування "енергетичного блоку".

"Ми повинні разом почати купувати енергію, ми повинні ввести верхню межу зростання цін і разом скласти плани, щоб пережити зиму", – заявив Де Кроо.

Зазначається, що Єврокомісія має підготувати відповідні плани. Водночас поки що Німеччина гальмує спільні закупівлі газу, посилаючись, зокрема, на те, що це належить до компетенції компаній. Також занепокоєння з приводу дефіциту газу висловив прем'єр-міністр Ірландії Міхал Мартін.

"На нас чекає дуже важка зима з точки зору енергетичної кризи", — заявив він на полях саміту ЄС.

Зі свого боку, канцлер ФРН висловив переконання, що Німеччина та весь ЄС добре підготувалися до можливого зупинення поставок газу з Росії. За його словами, було вжито "всі заходи" для імпорту енергоресурсів з інших країн.

У Брюсселі у четвер стартував дводенний саміт глав держав та урядів країн Євросоюзу. Ключовими темами першого дня були російська агресія, а також надання Україні і Молдові статусу кандидатів на входження до ЄС.

У Києві — понад 80 тисяч вимушених переселенців, зокрема 12 тисяч дітей

Із 24 лютого в Києві зареєстровано понад 80 тисяч внутрішніх переселенців, із них більше 12 тисяч – діти. Заступниця голови КМДА Марина Хонда повідомила, що люди, які виїжджали зі східних і південних регіонів країни до західних, повертаються не додому, а зупиняються в Києві.

"І їх вже турбують життєві питання, наприклад, як влаштувати дитину до садочка чи школи, як знайти роботу. Крім того, перші півтора місяці велика кількість киян також була вимушеними переселенцями, і вони теж повертаються додому", – зазначила Хонда.

Міноборони не коментує переміщення українських військ на Донбасі

Речник Міністерства оборони України Олександр Мотузяник повідомив, що інформація стосовно того, чи перебувають частини Збройних сил України в певному районі, включно з Сєверодонецьком, "є закритою, оскільки вона відноситься до того критерію, що це дії сил і засобів оборони України, тому ми про це не говоримо".

Раніше глава Луганської ОВА Сергій Гайдай повідомив, що захисники Сєвєродонецька у Луганській області отримали команду відходити на нові укріплені позиції.

З-під завалів на Харківщині загалом вилучено 179 тіл загиблих унаслідок дій РФ — ДСНС

На Харківщині від початку повномасштабного вторгнення з-під завалів зруйнованих загарбниками будівель рятувальники дістали тіла 179 загиблих. Про це повідомив на брифінгу в Kharkiv Media Hub заступник начальника Головного управління ДСНС України в Харківській області Анатолій Торяник.

"На сьогодні рятувальники Харківського гарнізону провели розбирання завалів на понад 140 об’єктах, на яких було врятовано більше 160 осіб. На жаль, вилучено тіла 179 загиблих", — сказав Торяник.

За його словами, наймасштабніші пошукові роботи та розбирання завалів були у Шевченківському та Київському районах Харкова, в області — в Харківському районі.

Торяник зазначив, що більшість рятувальників Харківського управління ДСНС, які опинилися в захоплених районах, не виїхали, а продовжують працювати там.

Він наголосив, що дуже складна ситуація в захопленому місті Ізюм.

"Наш підрозділ функціонує. Там дуже складна була гуманітарна ситуація, і наші співробітники на пожежних автомобілях виїжджали, брали гуманітарну допомогу, молоко роздавали людям для того, щоб якось полегшити їхнє перебування. Але там дуже складна ситуація", — сказав заступник начальника управління.

Деякі співробітники все ж виїхали з окупованої території, але чергують у Харкові чи інших районах області.

Третина території Харківської області перебуває в окупації. За даними обласної поліції, офіційно підтверджено загибель 860 цивільних осіб унаслідок дій рф на Харківщині.

Із липня Ощадбанк розпочне прийом заявок на видачу мікрогрантів до 250 тис. грн

Ощадбанк із 1 липня розпочне приймати заявки українців на отримання мікрогрантів до 250 тис. грн на новий бізнес або розвиток діючого бізнесу, повідомляє пресслужба банку.

"За рішенням уряду Ощадбанк став уповноваженим банком нової державної програми «єРобота» за напрямом надання українцям безповоротних грантів до 250 тис. грн для запуску нового або розвитку діючого бізнесу. Програма стартує 1 липня. Саме з цієї дати всі бажаючі зможуть подати заявку з бізнес-планом щодо створення або розвитку власної справи до відділень Ощаду", — йдеться в повідомленні.

Зараз розробляється можливість подання заявок й через портал "Дія". Учасником програми може стати будь-який українець (фізична особа) або юридична особа.

За рахунок гранту від держави в розмірі до 250 тис грн. підприємець або юридична особа зможуть придбати обладнання, оплатити сировину та матеріали, здійснити часткову оплату оренди. У разі створення одного або двох робочих місць на період більше 3 років та сплати податків за цей період грант не повертається.

Після розгляду проєкту в разі його відповідності критеріям програми грантові кошти буде перераховано на окремий рахунок здобувача гранту в Ощадбанку. Рішення про надання гранту прийматиме Державна служба зайнятості.

Проєкт грантової підтримки нових бізнесів "єРобота" передбачає мікрогранти до 250 тис. гривень для тих, хто хоче запустити новий бізнес.

Сьогодні 4 місяці від початку війни

Із початком повномасштабного російського вторгнення чотири місяці тому для України змінився уклад і шлях руху до мети, але сама мета і світогляд залишаються сталими. Про це заявив президент Володимир Зеленський.

"Чотири місяці тому для України все змінилося. Ми стали країною в берцях. Країною в танках, літаках і кораблях. Країною в окопах і бомбосховищах. Змінився наш уклад, але не наш світогляд. Змінився шлях, яким ми йдемо до мети, але не змінилася мета. Ми боремося за свою свободу і свою землю. Заради майбутнього своїх дітей та онуків, за їхнє життя й можливість збудувати нову Україну", — написав Зеленський.

Глава держави оприлюднив традиційну добірку фото про життя українців в умовах боротьби з російськими загарбниками.

Війна. Усі останні новини

21 лютого 2022 року президент Росії Володимир Путін визнав правосуб'єктність "ЛНР" і "ДНР" і заявив, що їх визнають у межах Донецької та Луганської областей. Він також підтвердив, що це означає крах Мінських домовленостей.

За три дні, 24 лютого 2022 року, Путін заявив, що Росія вводить війська на територію України з метою проведення “військової операції з денацифікації та демілітаризації”. Одразу після цього звернення близько 5 ранку війська РФ почали обстрілювати об’єкти інфраструктури по всій Україні, а також житлові квартали.

Кім заперечив достовірність повідомлення про термінову евакуацію з Миколаєва

Голова обласної військової адміністрації Віталій Кім заперечив достовірність повідомлення про термінову евакуацію з Миколаєва.

"Уже зранку було п'ять дзвінків про начебто термінову евакуацію з Миколаєва. Розмістили в ЗМІ новину, там цитата Олександра Сєнкевича. Він, як і раніше, рекомендує всім, хто має можливість, виїжджати з міста. Для цього надаємо автобуси. Нічого не змінилося. Навпаки ми маємо успіх, розвиваємо його. Ситуація така ж, як і чотири тижні тому. Причин для паніки немає", — сказав голова ОВА. Він також закликав фільтрувати інформаційне поле.

Миколаїв зазнає масованих ракетних ударів, є постраждалі та значні руйнування.

В СБУ заявили, що депутат Деркач курував охоронні агентства, які мали допомогти РФ захопити Україну

Народний депутат Андрій Деркач, за даними слідства, курував створення низки приватних охоронних підприємств у різних областях, щоб використати ці структури для швидкого захоплення Росією України. Про це заявили в СБУ. Розпочато розслідування.

СБУ затримала колишнього помічника Деркача Ігоря Колєснікова: "Власне, він, являючись негласним співробітником ГУ ГШ рф із позивним «Ветеран», був зв’язківцем і фінансовим кур’єром між спецслужбами рф і Деркачем", — заявили в СБУ. Той розповів, що Деркач був завербований росіянами в 2016-му році.

"З ним особисто працювало вище керівництво ГРУ – начальник управління Ігор Костюков і його перший заступник Володимир Алєксєєв", — додали в СБУ.

Ще у серпні 2021-го Зеленський ввів у дію рішення РНБО щодо санкцій проти ряду осіб, серед яких нардеп Андрій Деркач і глава бойовиків ОРДО Денис Пушилін, а також юридичних осіб, зокрема російських ЗМІ.

Проти Деркача вводили санкції США — за його спроби вплинути на президентські вибори в Сполучених Штатах у 2020 році.

Життя квір-спільноти під час війни: UKRAINEPRIDE опублікували соціальний ролик

Відео розповідає реальні історії військових, медиків та волонтерів, ЛГБТІК-людей, які зараз активно захищають Україну. Його створила організація UKRAINEPRIDE за підтримки Taimi, найбільшого американського ЛГБТІК-додатку для знайомств.

Презентуючи проєкт, команда UKRAINEPRIDE згадала минулорічну акцію "Рейвах Прайд", яка проходила під Офісом Президента. Тоді організатори хотіли привернути увагу до безпеки ЛГБТК+ в Україні та підняти питання поліцейського свавілля щодо представників спільноти. Акція мала стати щорічною подією, однак у 2022-му її проведення виявилося неможливим через повномасштабний наступ військ РФ.

"Зараз, під час Місяця Прайду, коли весь світ бореться за права ЛГБТІК-людей, в Україні представники спільноти борються за своє життя, свою землю та демократичні цінності. Українське суспільство повинно мати можливість розвиватися у себе вдома без будь-якого авторитарного впливу та нав’язування цінностей іншими країнами. Саме тому сьогодні ми маємо об’єднатися та підвищити міжнародну обізнаність про те, наскільки руйнівним може бути вплив цієї війни на ЛГБТІК-людей", — говорить директорка з комунікацій Taimi Яна Андьол.

Росіяни дистанційно мінують Харківщину

Російські окупанти продовжують дистанційно мінувати територію Чугуєва та інших населених пунктів регіону, повідомила Чугуївська міська голова Галина Мінаєва. Цієї ночі російські міни знайшли в мікрорайоні Осинівка у Чугуєві.

Кремль відреагував на кандидатство України в ЄС

У Кремлі заявили, що питання надання статусу кандидатів у ЄС Україні та Молдові – це внутрішня європейська справа, "головне, щоб ці процеси не призводили до великих проблем у відносинах цих країн із Росією". Про це сказав прессекретар Путіна Дмитро Пєсков, передає російський "Інтерфакс".

"По-перше, це, звичайно, внутрішні європейські справи. Для нас дуже важливо, щоб усі ці процеси не приносили більше проблем нам і більше проблем у відносинах згаданих країн із нами. Цих проблем і так достатньо", — сказав Пєсков.

У Києві відновлює роботу польська група LPP — Reserved, Cropp, House

У столичних торговельно-розважальних центрах відновлює роботу польська група LPP, до якої входять такі бренди одягу як Reserved, Cropp, House, Mohito та Sinsay. Про це повідомляє Асоціація ритейлерів України з посиланням на соціальні мережі ТРЦ.

Так, магазини повернуться до роботи в столичних ТРЦ Dream, Respublika Park, Dream і SkyMall з 25 червня.

На Донеччині загарбники обстріляли пожежну частину і поранили чотирьох рятувальників

У Костянтинівці на Донеччині російські військові обстріляли пожежну частину, четверо рятувальників зазнали поранень. Про це повідомила пресслужба ДСНС, передає Укрінформ.

"Оркам не писані жодні закони та конвенції. Зокрема, Женевська конвенція, яка захищає пожежників під час війни. Сьогодні вночі Росія вкотре обстріляла місто Костянтинівка на Донеччині. Точніше - будівлю пожежно-рятувальної частини. Четверо рятувальників отримали поранення", — йдеться у повідомленні. Внаслідок атак росіян є поранені та загиблі серед цивільного населення. Крім того, зруйновано 21 житловий будинок, школу, завод, адмінбудівлю.

На Харківщині за добу через обстріли загарбників три людини загинули, 13 поранені – ОВА

На Харківщині за минулу добу, 23 червня, внаслідок обстрілів окупантів три людини загинули, 13 отримали поранення, повідомила пресслужба Харківської обласної військової адміністрації.

"На території області протягом останньої доби окупанти обстрілювали Чугуївський, Ізюмський, Богодухівський та Харківський райони. Зруйновані житлові будинки та господарчі споруди. На жаль, є поранені та загиблі", — повідомив голова ОВА Олег Синєгубов. Так, у Чугуєві вчора поранень зазнали 6 людей, в тому числі двоє дітей 6 і 9 років. Ще 1 людина поранена в с. Велика Бабка. У Золочеві 1 людина поранена. В с. Андріївка Ізюмського району поранено 2 цивільних.

У м. Балаклія вчора 2 людини загинули. Сьогодні зранку внаслідок обстрілу 1 жінка поранена, ще 1 жінка загинула, а її чоловік отримав поранення.

Зранку було обстріляно с. Кутузівка Харківського району. 1 людина зазнала поранення.

"На лінії зіткнення тривають бойові дії. На Харківському напрямку ворог зосереджений на утриманні раніше зайнятих позицій та активізував діяльність диверсійно-розвідувальних груп. У районі Ізюма росіяни обстрілюють цивільну інфраструктуру та готують продовження наступу в напрямку м. Слов'янськ. Наші захисники продовжують нищити ворога та тримати свої рубежі", — сказав Синєгубов.

У ніч на 24 червня війська РФ масовано обстріляли Київський район. У результаті зруйновано спорткомплекс одного з провідних вишів Харкова.

У Чернігові почали розгляд справи російського військового

У Чернігові почали розгляд справи російського військового Михайла Куликова, якого обвинувачують у танковому обстрілі житлового будинку 26 лютого.

За порушення законів та звичаїв війни йому загрожує від восьми до 12 років ув'язнення.

"Якщо ми отримаємо статус члена ЄС за 7 років — це дуже добре, раніше — малоймовірно" — Наталія Форсюк

Генеральна директорка Урядового офісу координації європейської та євроатлантичної інтеграції Наталія Форсюк в ефірі Суспільного пояснила, що значить для України статус кандидата в члени Європейського Союзу, та коли Україна зможе стати повноцінним членом ЄС. Перш за все статус кандидати ЄС дає Україні юридичне закріплення нашого європейського майбутнього.

По-друге, це відкриває нам доступ до структурних фондів ЄС, що зараз дуже важливо, адже це фінансові інструменти, які надаються не тільки на умовах кредиту, а на більш вигідних умовах, фактично майже безкоштовних.

І найголовніше на сьогодні — це дає нам можливість мати сильнішу позицію у наших мирних переговорах. У будь-якому разі отримання статусу членства ЄС це тривала бюрократична процедура, тому ще є певні етапи, які потрібно пройти.

"Перш за все, є певні умови, які були зазначенні у висновку Європейської комісії — завершення антикорупційної реформи, впровадження антиолігархічного закону, призначення судів конституційного суду, зміцнення зв’язку між розслідуваннями і вироками, по антикорупційних справах, незалежність регулятора медіа і національні меншини", — розповідає Форсюк.

Після виконання цих умов, буде прийнято рішення про відкриття переговорних процедур, але це буде не раніше наступного року, тому що оцінку виконання будуть робити в грудні. Переговорні процедури теж дуже тривала процедура. Паралельно з нею потрібно буде повністю впровадити законодавство ЄС, тому що воно на момент членства має стати невід’ємною частиною законодавства України.

"Якщо ми отримаємо статус члена ЄС за 7 років — це дуже добре. Раніше — дуже малоймовірно. Через ту величезну кількість законодавства, яку нам треба прийняти, і імплементувати у наше життя", — зазначає Наталія Форсюк.

Перед офісом зрадника Сальдо у Херсоні партизани розмалювали і обклеїли плакатами автобус

Перед офісом колаборанта і зрадника Сальдо у Херсоні розмалювали і обклеїли плакатами автобус. Про це повідомив депутат облради, радник голови Херсонської ОВА Сергій Хлань: "Колаборанти і зрадники готуйтесь, нікого не забудемо, до кожного прийдемо! Автобус розмалювали перед офісом Сальдо! Партизанський рух посилюється", — написав депутат облради.

На спецрахунку для допомоги ЗСУ залишилося 180 млн грн — Нацбанк

Національний банк перерахував на потреби військових понад 17,3 млрд грн, залишок на спеціальному рахунку станом на 24 червня становить понад 180 млн грн.

"Станом на 24 червня 2022 року залишок коштів на спецрахунку, який Національний банк відкрив для підтримки Збройних Сил України, перевищує 180 млн грн", — йдеться в повідомленні.

Загалом Національний банк вже перерахував на потреби військових понад 17,3 млрд грн.

Усього з дня відкриття спецрахунку на нього було перераховано 17,5 млрд грн в еквіваленті. Зокрема понад 5,3 млрд грн у еквіваленті надійшло з-за кордону у іноземній валюті (долари США, євро, фунти, канадські долари, китайські женьміньбі, японські єни, швейцарські франки, польські злоті, австралійські долари). Кошти надходили як від громадян та підприємств в Україні, так і від міжнародної спільноти (зокрема зі США, Великобританії, Німеччини, Швеції, Фінляндії, Польщі, Швейцарії, Норвегії, Австралії, Франції, Канади, Болгарії, Гонконгу та ще багатьох країн світу).

Станом на 24 червня 2022 року залишок коштів на рахунку Міністерства соціальної політики, який Національний банк відкрив для гуманітарних цілей, становить більше 133 млн грн. Крім того, Міністерство соціальної політики України, що є отримувачем та розпорядником коштів, які надходять на цей рахунок, вже перерахувало з нього понад 460 млн грн з метою надання гуманітарної допомоги постраждалим від збройної агресії рф. Зокрема близько половини коштів надійшло з-за кордону у іноземній валюті (долари США, євро, фунти).

Читайте також: Інвестиція у поразку Росії. Як купити військові облігації і чи можна на них заробити

ДБР викрило колишнього нардепа на фінансуванні "ДНР"

Працівники ДБР за інформацією Нацполіції викрили на фінансуванні "ДНР" колишнього народного депутата України Валерія Горбатова, який на початку двохтисячних років очолював Раду Міністрів Криму. Він продовжував здійснювати бізнес-діяльність на окупованих територіях України та сплачував податки окупантам.

Також колишній посадовець привласнив культурну спадщину України, за попередньою інформацією, викрадену з музеїв АР Крим та куплену у "чорних археологів".

ДБР провели шість одночасних обшуків і знайшли в одному з приміщень у Києві понад 6 тисяч одиниць історичних та культурних цінностей. Частина колекції знаходилась у попередньо підготовлених "таємних кімнатах" офісних приміщень. Згідно з висновком експертів Національного музею історії України історичні артефакти належать епохам від бронзового віку до пізнього середньовіччя. Зокрема, у ході обшуків виявлено скіфські мечі Акінак, списи, сокири, стріли, монети, кольчугу 12 сторіччя, шоломи епохи Еллінізму та посуд Трипільської культури. За попередніми даними, колекція коштує декілька мільйонів доларів.

Санкція статей передбачає покарання до 10 років позбавлення волі з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до 3 років та з конфіскацією майна.

Як Україна отримала статус кандидата в ЄС — репортаж

У Брюсселі ухвалили історичне рішення — Україні надали статус кандидата в ЄС. Цьому передував кількагодинний саміт європейських лідерів та кілька місяців лобіювання української заявки.

«Ще п'ять тижнів тому ми не думали, що це можливо», — сказала Суспільному голова Європарламенту. Опісля рішення називали "хорошим для Європи" та "сигналом для Росії", втім нагадали про «домашнє завдання». Як ухвалювали рішення та що Україні потрібно зробити для вступу в ЄС — у нашому репортажі з Брюсселя.

Війська РФ обстріляли дороги до Лисичанська на Луганщині

Російські війська здійснили авіаудари по дорозі та мосту, що ведуть до Лисичанська. Пошкодженим мостом тепер можуть проїхати лише легкові автомобілі, повідомив голова Луганської ОВА Гайдай.

Федоров закликав українців надсилати фото техніки окупантів через "єВорог"

Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров Зараз наголосив, що ЗСУ необхідно більше інформації від народної розвідки, а особливо інформація про техніку ворога: бензовози; скупчення та переміщення колон; транспортування техніки залізницею; склади з боєприпасами; радіолокаційні станції; позиції артилерії; польові аеродроми для гвинтокрилів.

Фото чи текстовий опис необхідної інформації необхідно надсилати в єВорог.

"Пам'ятайте про власну безпеку, коли знімаєте техніку та окупантів. Перебувайте на безпечній відстані, а після відправки в єВорог видаляйте всі фото, відео та листування в чатботі", — зазначив Федоров.

ДСНС вже знешкодили понад 145 тисяч вибухонебезпечних предметів

Піротехнічні підрозділи ДСНС з початку війни знешкодили 145,425 тис. вибухонебезпечних предметів та 602 кг вибухової речовини. Зокрема знешкоджено 1996 авіаційних бомб. Також піротехніки обстежили територію площею 62 060 га. Найчастіше піротехнічні підрозділи працювали в Харківській області — 5615 разів, на Київщині – 3439, Чернігівщині – 2232, Миколаївщині – 1404, Черкащині – 829, Сумщині – 715.

За минулу добу, 23 червня, піротехнічні підрозділи ДСНС: залучалися 146 разів, виявлено, вилучено і знешкоджено 795 ВНП, обстежено територію площею 144 га.

Україна вже може долучитися до програм ЄС, зокрема і фінансових — Зеленський

Україна отримала статус кандидата в ЄС, а тому вже зараз зможе долучатися до роботи окремих органів та нових програм Європейського Союзу, доступ до яких обмежено для третіх країн.

"Це нові перспективи та нові можливості для України. Доступ до нових програм фінансової підтримки ЄС. Це — нові інвестиції, нові проєкти, нові робочі місця, а також підтримка повоєнного відновлення. Відтепер наша держава буде не лише переймати європейський досвід, а й зможе впливати на формування галузевих політик Євросоюзу. Віднині процес інтеграції України в ЄС став незворотнім", — зазначив прем'єр-міністр Денис Шмигаль у спільному зверненні з президентом і головою Верховної ради.

Він наголосив, що відтепер за Україною юридично закріплено місце в ЄС.

Володимир Зеленський сказав, що Україна вже зможе долучатися до роботи окремих органів та нових програм ЄС, доступ до яких обмежено для третіх країн.

"Сьогодні ми позбулися цього принизливого визначення. Україна ніколи не була такою за сутністю, але офіційна термінологія називала нас саме так. Ми позбулися цього. Ми не третя країна. Не десята, не сота, ми – майбутній член ЄС", — сказав Зеленський.

В окупованому Маріуполі горить сміттєзвалище

В окупованому Маріуполі третій день поспіль горить законсервоване сміттєзвалище в районі вулиці Флотська. Окупанти пожежу не гасять, повідомив радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко.

"Третій день поспіль дим та сморід окутує Приморський район міста. Пожежа на сміттєзвалищі щосекунди викидає в повітря безліч хімічної отрути, яку вдихають містяни. Жодних заходів для локалізації або тушіння окупантами не приймається. Окупанти не мають потужностей для цього", - повідомив він

Андрющенко додав, що саме поблизу цього сміттєзвалища окупанти будують модульні будинки для Маріупольців.

Удар по Костянтинівці та обстріл Райгородка: загинули троє людей

Вночі 24 червня російські окупанти завдали ракетного удару по Костянтинівці. Щонайменше одна людина загинула. Також на Донеччині під артилерійський обстріл окупантів потрапив Райгородок, загинули двоє людей, одна людина отримала поранення, повідомив голова Донецької обласної військової адміністрації Павло Кириленко.

У Костянтинівці обстрілом пошкоджене господарське приміщення тепломереж. У місті немає централізованого водопостачання.

Також російські окупаційні війська обстрілювали інші населені пункти Донеччини.

"Гаряче у Мар’їнській громаді. Впродовж ночі тривали артилерійські та мінометні обстріли. У Максимільянівці снарядами пошкоджено дитсадок, чотири житлові будинки, ще в трьох від обстрілів зайнялися пожежі. ЗСУ відбиває всі ворожі атаки на цьому напрямку", — додав Кириленко.

РФ застосувала на Сумщині фосфорні бомби

На Сумщині російські збройні формування застосували запалювальні снаряди з фосфором, повідомили Суспільному у ранковому зведенні військово-цивільних адміністрацій.

"На Сумщині використали заборонену зброю — запалювальні снаряди з фосфором. Одна дитина в лікарні", — йдеться у повідомленні.

При цьому загалом ніч в області була тихою.

В Угорщині заявили, що ЄС має припинити розширювати санкції проти Росії

Старший радник прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана вважає, що Європейський Союз має припинити запроваджувати санкції проти Росії через її вторгнення в Україну і натомість домагатися припинення вогню та початку переговорів.

Як пише Reuters, виступаючи в кулуарах після саміту лідерів ЄС помічник Орбана сказав, що наразі санкції ЄС створюють більше проблем самому Євросоюзу, аніж Росії, тому, на його думку, потрібно змінювати підхід.

"Врешті Європа опиниться на стороні, яка програє у цій війні, через економічні проблеми. Ми бачимо, що чим більші санкції запроваджуємо, тим важче нам. А Росія? Так, їм також боляче, але вони тримаються, і, більш того, навіть просуваються в Україні", — зазначив Балаж Орбан.

У Херсоні підірвали машину ще одного колаборанта — ЗМІ

Близько 8 ранку у Херсоні вибухнула автівка, повідомляють місцеві Telegram-канали. За словами очевидців, всередині міг перебувати Дмитро Савлученко — так званий "голова управління сім'ї, молоді та спорту", призначений окупаційною адміністрацією Херсонської області.

Попередньо, чоловік загинув на місці.

На півдні ЗСУ завдали п’ять авіаударів, росіяни зазнали втрат — Одеська ОДА

Українська авіація завдала п’ять авіаударів по російських позиціях на півдні країни, повідомив прессекретар Одеської обласної військової адміністрації Сергій Братчук.

"На південних теренах театру воєнних дій ворогу завдано п'ять авіаударів. Рашисти несуть втрати", — розповів він.

За минулу добу в Україну прибули понад 40 тисяч осіб – ДПСУ

Державна прикордонна служба України повідомляє, що за 23 червня західні кордони України з ЄС та Молдовою перетнули понад 85 тисяч осіб та майже 20 тисяч транспортних засобів. З України минулої доби вибули 45 тисяч осіб. Понад 25 тисяч з них перетнули кордон з Польщею, решта прослідували до інших країн ЄС та Молдови. Прибули понад 40 тисяч осіб, майже 37 тисячі з них — українці. Також було оформлено понад 90 вантажівок з гуманітарною допомогою.

Росія втратила у війні з Україною близько 34 530 військових — Генштаб

За даними Генштабу, за минулу добу українська армія ліквідувала близько 100 окупанті. Також російська армія втратила: танків ‒ 1507 (+3) од; бойових броньованих машин ‒ 3637 (+5) од; артилерійських систем – 759 (+3) од; РСЗВ — 241 (+1) од; БПЛА оперативно-тактичного рівня — 622 (+2); автомобільної техніки та автоцистерн — 2553 (+5) од. Найбільших втрат противник зазнав на Слов'янському та Бахмутському напрямках.

Від початку війни в Україні загинули 338 дітей — ОГПУ

Внаслідок повномасштабної збройної агресії Російської Федерації в Україні постраждали понад 948 дітей. За офіційною інформацією ювенальних прокурорів 338 дітей загинуло та понад 610 поранено. Найбільше постраждало дітей у Донецькій області — 335, Харківській — 177, Київській — 116, Чернігівській — 68, Луганській — 55, Херсонській — 52, Миколаївській — 48, Запорізькій — 31, Сумській — 17.

Росія використовує пілотів "вагнерівців" у війні з Україною — британська розвідка

Британська розвідка вважає, що Росія використовує пілотів-найманців приватної військової компанії "Вагнера", оскільки не має належно підготованого особового складу, а також зазнає бойових втрат у війні.

Українські військові захопили пілота російського штурмовика Су-25, збитого 17 червня. Пілот зізнався, що був колишнім майором повітряних сил Росії, який влаштувався на роботу як військовий найманець групи "Вагнера". Під час виконання своїх місій він використовував комерційні GPS-пристрої, а не російське військове навігаційне обладнання, що може свідчити про те, що літаки ПВК "Вагнера" є старшими моделями Су-25 і російські ВПС не надають найманцям сучасне обладнання для авіоніки.

Розвідка вважає, що використання відставних співробітників, які зараз працюють за контрактом вказує на те, що російські ВПС, ймовірно, щосили намагаються підтримати вторгнення в Україну з достатньою кількістю екіпажів, і це пов'язано із поєднанням недостатньої кількості належним чином підготовленого особового складу в Росії та її бойових втрат.

ЗСУ доведеться відійти від Сєвєродонецька

Як повідомив голова Луганської ОВА Сергій Гайдай, українські військові отримали відповідну команду. Захисники Сєверодонецька відійдуть з Сєвєродонецька на нові, більш укріплені позиції.

За словами Гайдая, у місті пошкоджено або зруйновано 90% міста, 80% житлових будинків доведеться зносити. Він також розповів, що війська РФ просуваються в напрямок Лисичанська з Тошківки-Золотого. На околиці вже заходили ДРГ, атаки вглиб міста були відбиті. З окупованого Старобільська в бік Лисичанська зафіксовано перевезення окупантами шістьох "Точок-У".

Російські війскові вдарили "Ураганами" по Дніпропетровщині

Про це повідомив голова Дніпропетровської обласної військової адміністрації Валентин Резніченко. Окупанти поцілили по двох громадах – Гречаноподівській та Широківській. За словами голови ОВА, люди не постраждали, але у Широківській громаді є руйнування.

Окупанти намагаються розмінувати акваторію порту в Бердянську — Генштаб

Наразі ведуться бої за Сєверодонецьк. Також окупанти наступали у районі Мирної Долини, бойові дії тривають. Водночас ЗСУ зупинили наступальні дії противника в районі Борівського, в напрямку на Сєвєродонецьк. Про це йдеться у ранковому зверненні Генштабу станом на 23 червня.

На Південнобузькому напрямку противник обороняється та завдає авіаційних ударів по позиціях українських військ в Білій Криниці. На відповідних ділянках українська авіація вдарила по скупченнях окупантів у відповідь.

На Харківському напрямку противник завдавав артилерійських ударів у районах Харкова, Старого Салтова, Коробочкиного, Печенігів, Дементіївки та Золочева. Активізував діяльність диверсійно-розвідувальних груп.

На Новопавлівському напрямку окупанти обстріляли Антонівку, Вугледар та Золота Нива, а також залучили диверсійно-розвідувальні групи, які розбили українські військові.

Росіяни щодня здійснюють на території України близько 200-300 воєнних злочинів — Венедіктова

Як розповіла генпрокурорка Ірина Венедіктова в ефірі телемаратону, станом на 23 червня правоохоронці зареєстрували 18 871 воєнний злочин. 12 зі 118 підозрюваних росіян перебувають в Україні.

У одній з основних справ – про агресію України – у правоохоронців вже 623 підозрювані. Серед цих росіян є й вище керівництво РФ. Проте в переліку нема Володимира Путіна, Сергія Лаврова та Михайла Мішустіна, оскільки вони мають "функціональний імунітет".

Також відкрито 12 справ щодо екоцидів — злочинів проти довкілля. У розслідуванні злочинів РФ Україні допомагатиме Міжнародний кримінальний суд.

Окупаційна влада Херсонщини видає паспорти РФ ув’язненим колонії

Окупаційна влада вдалась до примусової видачі документа про громадянство ув’язненим Північної колонії №90, йдеться у звіті ISW.

Український центр опору також стверджував, що російські офіційні особи планують провести референдум про анексію Запорізької та Херсонської областей 11 вересня 2022 року. Військові експерти вважають, що цей крайній термін, ймовірно, ще більше змусить російську окупаційну владу створити видимість широкої суспільної підтримки інтеграції до Росії за допомогою заходів паспортизації чи іншим чином.

Водночас прессекретар Кремля Дмитро Пєсков стверджує, що про "скасування кордону між Росією та Запоріжжям не йдеться". ISW робить висновок, що у Кремлі існують розбіжності у баченні ступеня інтеграції окупованих територій.

Білоруські військові навряд чи підуть воювати з Україною через обмежені можливості — ISW

Про це йдеться в аналітичному звіті за 23 червня американського Інституту дослідження війни (ISW).

Російські війська посилюють своє угруповання навколо Сєвєродонецька, щоб завершити захоплення цього міста та Лисичанська. Також вони намагаються оточити українське угруповання в Гірському та Золотому і, ймовірно, рухаються, щоб взяти під контроль ці населені пункти. Крім цього окупанти накопичили техніку та продовжують нарощувати оборонний потенціал уздовж південної осі.

ЗСУ нанесли 5 авіаатак по позиціям окупантів

Як повідомляє ОК "Південь", українські партизани продовжують спротив на окупованих територіях. У такий спосіб, у Херсонській області вони ускладнюють функціонування окупаційної "влади".

Українською авіацією по позиціях окупантів нанесено за добу 5 ударів. Підтверджені втрати противника складають 44 рашисти, 2 152 мм гармати - „Гіацинт-Б“ та "Мста-Б", декілька одиниць броньованої та автомобільної техніки.

В північно-західній частині Чорного моря несприятливі штормові погодні умови змушують військових РФ час від часу укриватися в пунктах базування. Загроза ракетного удару з моря залишається досить високою, але не виключає удари і з тимчасово окупованих територій і Криму, і Херсонщини, як і застосування стратегічної авіації.

В Урядовому офісі пояснили, що дає Україні статус кандидата в ЄС

Генеральна директорка Урядового офісу координації європейської та євроатлантичної інтеграції Наталія Форсюк в ефірі Суспільного пояснила, що значить для України статус кандидата в члени Європейського Союзу.

"Це відкриває для нас перш за все юридичне закріплення нашого європейського майбутнього. Це не обіцянка, а набір бюрократичних процедур, який призведе до повноцінного членства. По-друге, це відкриває нам доступ до структурних фондів ЄС, що зараз дуже важливо, тому що це фінансові інструменти, які доступні тільки для країн-кандидатів, які надаються не тільки на умовах кредиту, а на більш вигідних умовах, майже безкоштовних", — розповіла Форсюк.

За її словами, головне, що дає Україні кандидатство в ЄС, — більш сильна позиція у перемовинах з РФ.

Відкриття переговорних процедур (щодо членства України в ЄС) очікується на початку наступного року.

Україна та Молдова домовилися відновити залізничне сполучення

Україна та Молдова восени поточного року вирішили відновити залізничне сполучення між країнами.

Про це повідомило Міністерство інфраструктури Молдови.

Зазначається, що відповідно до підписаного 23 червня меморандуму про взаєморозуміння між міністерствами двох країн буде відкрито маршрут вантажних поїздів на залізничній ділянці Березино (Україна) - Бессарабка (Молдова). Цю ділянку відкрили в 1997 році. На території Молдови планується збудувати 1,2 кілометра шляхів, на території України — близько 23 кілометрів.

За даними відомства, після відновлення залізничного сполучення Молдова планує експортувати та імпортувати товари через український порт Ізмаїл на Дунаї, і таким чином розвантажити порт Рені. Водночас Україна зможе налагодити імпорт до Молдови та ЄС.

Полтавська, Сумська області — повітряна тривога.

Розпочалася нова епоха "Україна — це Європа" — Кулеба про кандидатство в ЄС

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба переконаний, що з наданням Україні статусу кандидата в Європейський Союз розпочалася нова епоха "Україна – це Європа".

Про це він сказав в ефірі загальнонаціонального телемарафону на Суспільному.

За його словами, ще чотири місяці тому в України не було навіть європейської перспективи.

"І якби хтось сказав "а давайте станемо одразу кандидатом в ЄС", то відповідь була б: "ти божевільний, цього не буде, там є процедура, плани, немає концепції. Шлях був дуже довгий: майдан перший, другий, кров, сльози, біль, війна, нескінченні години переговорів. Але результат є", — заявив очільник МЗС.

Він додав, що ще тиждень тому щодо кандидатства України "все було доволі хитко".

"Але дотиснули, докрутили, переконали і сьогодні розпочалася нова епоха і вона називається дуже коротко: "Україна — це Європа", — наголосив міністр.

За його словами, зараз в Європейському Союзі розгорнеться процес реформ. При цьому він наголосив на тому, щоб інтереси України, як майбутнього члена ЄС були максимально враховані в тих змінах і в тих реформах, які будуть впроваджуватись в найближчі роки: "Це велика задача геополітичного характеру, а паралельно мої колеги з інших міністерств будуть працювати над впровадженням європейського законодавства. Президент все це контролюватиме і ставитиме задачі, тобто машина продовжить функціонувати".

"Я жартував з колегами ЄС, що Україна швидше зробить всі реформи, які ви очікуєте від неї, ніж свою власну реформу (ЄС). Тому що на відміну від ЄС в Україні ні в кого немає права вето на те, щоб заборонити чи зупинити ту чи іншу реформацію. Є політична воля президента, політична воля уряду, щоб впроваджувати ці зміни. В ЄС діє право вето на ухвалення ключових рішень і це насправді буде головним викликом як знайти баланс, щоб перейти від ухвалення деяких рішень". — додав Кулеба.

Міністр додав, що в ЄС святкують надання статусу кандидата Україні, на запитання про те, чи є в Європі втома від війни в Україні, він сказав: "Яка ж втома від України, тут суцільне свято від України, голова Євроради вітає, президент Єврокомісії Урсула Фон Дер Ляєн представляла висновок щодо України в жовто-блакитному костюмі. Ніколи не було ніякої втоми від України і не буде, це російський наратив", — додав він.

У Відні з'явилося графіті "Україна в ЄС"

У центрі Відня з'явилося графіті, присвячене наданню Україні статусу кандидата у Європейському Союзі, повідомляє "Укрінформ", який став співініціатором акції.

Графіті у вигляді Герба України по центру, оточеного "вінком зірок ЄС", намальовано на стіні популярної серед молоді набережної Дунайського каналу. Робота виконана в "українських"кольорах: тло – синє, герб, зірки та напис – жовтим кольором. Автором графіті є білоруський митець Михась Смольські.

"Україна була та є Європою, і її майбутнє – у складі Євросоюзу. Відбиваючи зараз російську агресію та захищаючи Європу, Україна доводить, що вона заслуговує на це майбутнє", — сказав він.

Боррель оголосив про початок підготовки інтеграції України в європейські структури

Європейський союз запускає підготовку до інтеграції України в європейські структури.

Про це заявив високий представник ЄС із зовнішньої політики та політики безпеки Жозеп Боррель у спільному відеозверненні з очільником МЗС України Дмитром Кулебою.

Він наголосив, що цим історичним рішенням Євросоюз надсилає потужний сигнал, що український народ є частиною європейської сім’ї народів.

"Майбутнє України — в Європейському Союзі. Ми негайно запустимо підготовку до інтеграції України в європейські структури і кінцевого членства в ЄС", — сказав Боррель.

Кандидатство України в ЄС — сильний сигнал на адресу Росії — Макрон

Президент Франції Еммануель Макрон вважає, що надання Україні статусу кандидата на вступ до Євросоюзу є сильним сигналом для Росії.

Про це він заявив після саміту лідерів ЄС.

"Статус кандидата — це дуже сильний сигнал для Росії", — сказав він.

Макрон переконаний, що Єврорада зробила правильний політичний жест, але цей шлях для України буде "довгим і вимогливим".

"Минулого тижня у Києві ми взяли на себе зобов'язання: робити все щоб надати Україні статус кандидата на вступ до Європейського Союзу. Зроблено. Цього вечора ми відкриваємо новий етап для України, для Молдови, для Європи. Це історична мить", — написав він у Facebook.

Україна — ЄС: що ми маємо зробити у статусі кандидата і коли можливий вступ в Євросоюз

Європейська Рада на саміті у Брюсселі 23 червня надала Україні статус кандидата в Європейський Союз. Але Україна має провести декілька важливих реформ, пов’язаних, зокрема, з верховенством права, олігархами та корупцією.

"Комісія рекомендує надати Україні європейську перспективу. Це, звісно, за умови, що в країні проведуть низку важливих реформ. На думку комісії, Україна чітко продемонструвала прагнення та рішучість жити за європейськими цінностями та стандартами", — 17 червня, після засідання Єврокомісії, на якому вирішувалося, чи рекомендувати надати Україні статус кандидата в ЄС, сказала її президентка Урсула Фон Дер Ляєн.

"Низка важливих реформ" — це сім наступних умов:

  • реформа Конституційного суду;
  • продовження судової реформи;
  • антикорупція, включно з призначенням керівника САП;
  • боротьба з відмиванням коштів;
  • втілення антиолігархічного закону;
  • узгодження аудіовізуального законодавства з європейським;
  • зміна законодавства про нацменшини.

Чи зможе Україна їх впровадити — читайте тут.

У Запоріжжі було чутно вибухи

У Запоріжжі було чутно вибухи, повідомляють кореспонденти Суспільного.