У Європейському союзі завершили технічні переговори щодо створення спеціального трибуналу з покарання злочину агресії проти України, і незабаром розпочнеться процес політичного розгляду документів для його створення.
Про це заявила висока представниця ЄС із закордонних справ Кая Каллас під час дебатів Європейського парламенту.
Вона зазначила, що докази воєнних злочинів РФ в Україні неспростовні — є записи телефонних розмов і розшифрованих позивних, якими користувалися командири російських радіоканалів.
"Ми точно знаємо, хто ці злочинці. З технологіями, які ми маємо сьогодні, безкарність за воєнні злочини відверто неможлива, якщо ми докладемо до цього зусиль. І це те, що ми повинні робити. Тому що кількість можливих злочинів, скоєних у цій війні, просто не піддається підрахунку", — сказала дипломатка.
За словами Каллас, ЄС докладатиме зусиль для повернення з російського полону цивільних заручників, військовополонених та викрадених дітей.
"Справедливий, всеосяжний і тривалий мир, заснований на Статуті ООН і міжнародному праві, повинен включати обмін військовополоненими і звільнення цивільних затриманих, а також повернення примусово переміщених і депортованих українських дітей. Кожен репатріант має бути повністю врахований та інтегрований в українське суспільство", — сказала голова дипломатії ЄС.
Вона зазначила, що ЄС твердо підтримує Міжнародний кримінальний суд, який видав шість ордерів на арешт, у тому числі президента Путіна..
"Ордери на арешт видаються лише після збору необхідних доказів. Більшість кримінальних справ, близько 170 000, відкритих на цей час, будуть розслідуватися українською владою. Саме тому ЄС також підтримує Генпрокуратуру. Ми зміцнюємо її спроможність розслідувати міжнародні злочини, скоєні в Україні, в тому числі за допомогою цивільної консультативної місії ЄС", — сказала Каллас.
Голова дипломатії ЄС наголосила, що для конкретного злочину агресії РФ проти України ЄС очолює роботу над створенням спеціального трибуналу і нещодавно юридичні експерти завершили технічні переговори щодо створення трибуналу.
"Незабаром Рада Європи розпочне процес політичного розгляду документів щодо створення трибуналу, включаючи проєкт його статуту. ЄС також підтримує Реєстр збитків, створений під егідою Ради Європи. І ми активно працюємо з міжнародними партнерами над створенням комісії з розгляду претензій", — сказала вона.
Що відомо про намір притягнути Росію до відповідальності за воєнні злочини в Україні
Парламентська асамблея НАТО 21 листопада 2022 року визнала Росію державою-терористом, а також підтримала резолюцію, в якій ідеться про створення спеціального трибуналу за фактом агресії Росії. Однак, таке рішення ще має бути підтримано кожною окремою країною на національному рівні.
23 листопада 2022 року Європарламент визнав Росію державою-спонсором тероризму та державою, яка застосовує засоби тероризму.
Відразу після цього Росія завдала чергового масованого удару по інфраструктурі України. Без світла опинилася більша частина країни.
1 грудня 2022 року МЗС Франції повідомило, що Париж почав працювати з міжнародними партнерами, в тому числі з Україною, над пропозицією створити спецтрибунал для розслідування воєнних злочинів Росії.
2 грудня 2022 року Європейська Комісія запропонувала варіанти дій, які забезпечать притягнення Росії до відповідальності за масові звірства й злочини, скоєні під час війни в Україні, зокрема створення спеціального незалежного трибуналу.
5 грудня 2022-го стало відомо, що в ООН поширюють проєкт резолюції про створення спеціального трибуналу на кшталт Нюрнберзького для притягнення російського керівництва до відповідальності за злочини агресії в Україні.
19 січня 2023 року Європейський парламент ухвалив резолюцію щодо створення спеціального трибуналу для переслідування злочину агресії Росії проти України. Текст відповідної резолюції оприлюднений на сайті Європарламенту.