У книзі про Тадея Рильського опублікували маловідомі історичні факти про Миколаївщину

У книзі про Тадея Рильського опублікували маловідомі історичні факти про Миколаївщину

У книзі про Тадея Рильського опублікували маловідомі історичні факти про Миколаївщину Суспільне Миколаїв

2 січня виповнилося 180 років з дня народження Тадея Рильського – українського громадського й культурного діяча, етнографа, економіста, батька українського поета Максима Рильського.

Голова благодійного фонду Максима Рильського "Троянди й виноград" Максим Рильський розповів журналістам Суспільного, що в Постанові Верховної Ради України "Про відзначення пам’ятних дат і ювілеїв у 2021 році" ця дата є в переліку найважливіших подій, які відзначають на загальнодержавному рівні з метою збереження національної пам’яті.

За словами правнука, Максима Рильського, деякі з наукових праць Тадей Рильський присвятив подіям, що відбувалися на Півдні України. Ці матеріали опублікували в книзі "Тадей Рильський. В житті ніколи неправді не служив".

У книзі про Тадея Рильського опублікували маловідомі історичні факти про МиколаївщинуСуспільне Миколаїв

Доктор політичних наук, завідувач кафедри політичних наук факультету політичних наук ЧНУ імені Петра Могили Микола Іванов розповів, що в цій книзі вперше опублікували практично-економічні погляди Тадея Рильського. Зокрема щодо ведення господарства на Півдні України в контексті змін, що відбувалися в господарчому житті.

Наприклад, Тадей Рильський пише: "…Громадські пасовиська по одкритих місцях зникають, у стернях через інтенсивнішу культуру. Все більше зникає самородна рослинність, штучний травосів є конечною потребою; починається штучне розведення лісів. Те, що було виключно даром природи, стає продуктом людської праці й набуває такого ж характеру, як і всі інші речі, що припускають, на думку селянства, приватну власність…".

Також у книзі опублікували брошури "Про Херсонські заробітки", які Тадей Рильський написав у 1897 — 1898 роках.

За словами Миколи Іванова, ці роботи є унікальними. Брошури автор розробив, щоб допомогти сезонним заробітчанам, які їхали в Херсонську губернію, до складу якої входила територія Миколаївської області.

Читайте також: "Що почитати: книги, які пропонує миколаївська бібліотека"

У брошурах є детальна карта Херсонської губернії, інформація про всі заробітчанські маршрути, всі робочі ринки та вартість проїзду до них із Київської губернії, розцінки на "робочі руки" за восьмилітній період тощо.

"Чимало народу (близько ста двадцяти п’яти тисяч) їде щороку на заробітки в Херсонську губернію. Їдуть з Київської й Полтавської губерній, з Подільської й Чернігівської… Багато дечого треба б зробити для того, щоб люди добре знали, де й коли потрібна їхня праця й скільки за неї можна взяти… Задля такої поради, для тих, що йдуть або думають іти на заробітки в Херсонську губернію, і зложено сю книжечку", — пише Рильський.

За словами доктора політичних наук Миколи Іванова, ці брошури й досі є цінними для миколаївців, бо Тадей Рильський розмістив достовірну інформацію про чимало населених пунктів краю. Наприклад, зазначає, що в Мостовому (нині Доманівський район) розташовувався один із найбільших робочих ринків Півдня України.

Авторка — Тетяна Бакоцька

Читайте також

Український ПЕН-клуб назвав 177 найкращих українських книжок 2020 року

Міністр культури Ткаченко порекомендував українцям книжки на новорічні свята

Старший Брат для кожного. Романи Джорджа Орвелла перейшли в суспільне надбання

Категорії
КонцертиТеатрАрхітектураДизайнІнше