У дежбюджеті-2025 на цивільні потреби бракує $15 млрд — Шмигаль

У дежбюджеті-2025 на цивільні потреби бракує $15 млрд — Шмигаль

Шмигаль про дефіцит бюджету на цивільні та оборонні потреби
Панельна дискусія в межах форуму "Україна 2024. Незалежність", Київ, 27 серпня 2024 року. Суспільне Новини/Дар'я Кінша

Уряд України знає шляхи, як закрити цивільні видатки з держбюджету за поточний рік. У 2025 році є незакрита потреба у близько 15 мільярдів доларів.

Про це повідомив прем'єр-міністр України Денис Шмигаль на форумі "Україна 2024. Незалежність" 27 серпня.

"Щодо наповнення цивільної частини бюджету. Ми щодня працюємо з партнерами. Цей рік ми розуміємо, як закрити. На наступний рік є незакрита потреба в обсязі близько 15 млрд доларів", — заявив глава Кабміну.

Як пояснив політик, цивільний бюджет — це все, що стосується соціальної, гуманітарної сфери. Він фінансує медицину, освіту, соціальні програми, відновлення України.

Його допомагають наповнювати міжнародні партнери. За 2,5 роки повномасштабного вторгнення Україні вдалося залучити від партнерів майже 100 млрд доларів на цивільні потреби бюджету.

Він додав, що наразі в України є декілька сценаріїв, як заповнити дефіцит на наступний рік. Уряд пропрацьовує кожен сценарій, зокрема це стосується заморожених активів Росії.

"Наша ціль — отримати усі $300 млрд заморожених активів. Перший крок — ми працюємо над тим, щоб отримати 50 млрд доларів від наших партнерів як перший внесок, грант, з урахуванням майбутньої повної конфіскації повної суми", — додав Шмигаль.

20 липня Міноборони України повідомило, що уряд збільшив цьогорічні видатки на оборону на суму 495,3 мільярда гривень. Кошти передбачені для всіх силових структур України.

Шмигаль на форумі 17 серпня перелічив 4 джерела, звідки планують заповнити дефіцит оборонного бюджету:

  • збільшення внутрішніх запозичень — уряд провів перемовини з фінансовими інституціями, банками, НБУ;
  • збільшення ставки податку на прибуток для банків;
  • розширення бази для військового збору і в окремих випадках підвищення ставок військового збору;
  • запровадження принципу "воюй або працюй", що передбачає введення ряду заходів, які виведуть ринок праці з тіні.

У травні стало відомо, що міністерство фінансів працює над проєктом закону про підвищення податків, оскільки для підтримки воєнних потреб необхідно ще до 500 мільярдів гривень.

18 липня Кабінет міністрів України зареєстрував законопроєкт "Про внесення змін до Податкового кодексу". Серед іншого пропонує збільшити ставку військового збору до 5% та зобов'язати ФОПи третьої групи платити 1% збору.

Що відомо про заморожені російські активи

З початку повномасштабного вторгнення в Україну за кордоном виявилися заблоковані активи Банку Росії на суму близько 260 млрд євро, понад дві третини з них заморожені в ЄС.

Бельгійська компанія Euroclear тримає близько 191 млрд євро, що належать російському Центробанку, яка у 2023 році заробила на них близько €4,4 млрд, пише Financial Times із посиланням на фінансовий звіт Euroclear.

Представниця Мінфіну США заявила, що Україна не зможе одразу отримати всю суму у разі конфіскації заморожених російських активів.

У липні 2024 року Україна може отримати перший транш від прибутку заблокованих активів російського Центробанку, якщо керівництву Євросоюзу вдасться узгодити такий крок.

У березні 2024 року стало відомо, що лідери Євросоюзу ухвалили "політичне" рішення щодо використання доходів із заморожених російських активів для України, проте без плану дій. Водночас, як ідеться у спільній заяві за підсумками першого дня саміту ЄС, домовились "продовжити роботу" над планом їхнього використання. Проте Угорщина блокує конфіскацію заморожених активів Росії на користь України.

8 травня посли країн ЄС погодили принципові заходи щодо використання надприбутків від заморожених російських активів на відновлення та озброєння України.

На початок