Відмова як вид протесту. Чому українські режисери не взяли держнагороди

Відмова як вид протесту. Чому українські режисери не взяли держнагороди

Ексклюзивно
Відмова як вид протесту. Чому українські режисери не взяли держнагороди

Нещодавно кінопродюсер та режисер фільмів “Атлантида”, “Рівень чорного” та “Відблиск” Валентин Васянович відмовився від ордена “За заслуги” ІІІ ступеня. Його колега, лавреатка фестивалю Санденс, режисерка фільму “Земля блакитна, ніби апельсин” Ірина Цілик не захотіла отримувати звання “Заслужений діяч мистецтв України". Чому вона прийняла таке рішення, режисерка пояснила в ефірі Радіо Культура. Також ситуацію прокоментував ексголова Держкіно, кінопродюсер та новопризначений голова Української кіноакадемії Пилип Іллєнко.

Режисерка Ірина Цілик розповідає, що, коли дізналась, що їй присудили звання “Заслуженої діячки мистецтв України”, була ошелешена.

“Це якийсь оксюморон, коли режисерка, яка фактично зняла один успішний фільм, отримує звання заслуженої діячки мистецтв. І я ходила впродовж дня, намагалася на себе це примірити, і зрозуміла, що якось мені це звання зовсім не личить”, – каже вона.

Цілик говорить, що скептично ставиться загалом до звань “заслужений” та “народний”, як до радянських атавізмів і вважає, що треба шукати якусь нову систему відзнак для українців митців. Але не лише це є причиною її відмови. Ірина вважає недоречним приймати відзнаку, коли “багатьох (її — ред.) колег із кіноспільноти було скривджено несправедливими діями нинішньої влади”.

“Я була однією із тих щасливчиків, які мали нагоду податися на пітчинг до Держкіно, отримати нагоду, зняти той фільм, який я знімаю зараз (йдеться про стрічку “Я і Фелікс" — ред.). Але, відтак все, що відбувалося перед 14-м пітчингом, коли раптом було опубліковане звернення до Держкіно від експертної ради з тим, що публікувався список певних українських продакшнів, що, мовляв, вони витратили державні гроші недоцільно. Ці продакшни знімали хороші авторські стрічки, і все це досить дивно, так як і перебіг всього 14-го пітчингу, так само як і все, що відбувалося з виборами голови Держкіно. Є відчуття, що зараз часи непевності”, – каже режисерка.

Режисер, сценарист та продюсер Валентин Васянович свою відмову мотивував тими ж причинами.

“Я не можу приймати нагороду від тієї влади, яка однією рукою нагороджує "за значний особистий внесок у розвиток національної культури, вагомі творчі здобутки та високу професійну майстерність", а іншою — відкриває кримінальні провадження та займається переслідуванням. Це не політичне рішення. Це цехова солідарність та етика”, — зазначив він в коментарі виданню "Лівий берег".

Читайте також: Чому двоє режисерів відмовилися від нагород Зеленського та куди подівся указ про їхнє нагородження

У вересні Державне агентство з питань кіно звернулось до членів Ради з державної підтримки кінематографії та членів Експертних комісій щодо критеріїв відбору кінопроєктів, які претендують на державне фінансування в 14-му пітчингу Держкіно з листом, у якому йшлося про те, щоб вони під час оцінювання проєктів врахувати “інформацію щодо наявності незакритих кримінальних проваджень щодо компаній (відповідно до звернень правоохоронних органів) і наявності незавершених та не зданих у Держкіно проєктів у попередні роки". У листі є перелік з назвами компаній.

“Це спланована акція з дискредитації всього українського кінопроцесу, всього, що було досягнуто, зокрема, і в той час, коли я керував Держагентством з питань кіно” — переконаний кінопродюсер та новообраний голова Української кіноакадемії Пилип Іллєнко.

Більшість компаній, які працювали з Держкіно, отримали звернення від Національної поліції з вимогою надати фіндокументи щодо їхньої роботи по створенню фільмів за держкошт, розповідає Іллєнко. На його думку, це “схоже на невеличкий терор, бо ця справа розслідується вже пів року, і там всі проходять як свідки”. При цьому сам лист Іллєнко називає “нонсенсом”.

“Тому що юридичні особи взагалі не можуть нести кримінальну відповідальність. Це стосується конкретних посадових осіб. Дуже дивно, що її розслідує Нацполіція, бо згідно КПК, це мало би розслідувати НАБУ”, — пояснює він.

Іллєнко як у звернені Держкіно, так і в порушенні проваджень щодо компаній, бачить схожість з тими тезами, які зараз озвучує чинний міністр культури Олександр Ткаченко.

“Він (Ткаченко — ред.) неодноразово публічно ставив під сумнів досягнення українського кінематографу попередніх років, критикуючи, що тоді все було неефективно, непрозоро і так далі”, – каже голова кіноакадемії.

На думку Іллєнка, все це робиться, щоб “дискредитувати всіх, хто відроджував нове українське кіно, скомпрометувати, відтіснити від можливості отримувати держкошти, завести компанії, які займалися виробництвом телесеріалів”.

Радіо Культура зверталося до міністра культури Олександра Ткаченка за коментарем з приводу відмови режисерів. Поки що міністр коментарів не надав.

Категорії
КонцертиТеатрАрхітектураДизайнІнше