За хабар ексголові Верховного суду Князєву: ВАКС заочно заарештував Жеваго

За хабар ексголові Верховного суду Князєву: ВАКС заочно заарештував Жеваго

Костянтин Жеваго
Костянтин Жеваго. УНІАН

Вищий антикорупційний суд (ВАКС) заочно заарештував власника групи "Фінанси і кредит", Костянтина Жеваго, який є фігурантом у справі ексголови Верховного суду Всеволода Князєва.

Про це повідомляє Transparency International Ukraine.

"10 липня 2024 року слідчий суддя ВАКС підтримав позицію прокурора САП та обрав запобіжний захід у вигляді тримання під вартою власнику групи "Фінанси і кредит", підозрюваному у наданні неправомірної вигоди ексголові та суддям Верховного суду", — йдеться у повідомленні.

Слідство вважає, що у 2023 році Жеваго через посередника передав гроші тодішньому очільнику Верховного суду Князєву та іншим суддям, аби вони ухвалили вигідне йому рішення у справі про 40% акцій Полтавського ГЗК.

Оскільки наразі Жеваго знаходиться за кордоном, після затримання та доставки його до місця проведення досудового розслідування, слідчий суддя вирішить питання про застосування цього запобіжного заходу.

Олігарх Костянтин Жеваго

3 серпня 2023 року НАБУ і САП повідомили власнику групи Костянтину Жеваго про підозру у наданні хабаря голові та суддям Верховного Суду в обмін на рішення на його користь у господарській справі.

"Оскільки підозрюваний на момент скоєння злочину і до теперішнього часу перебуває у Франції, про підозру йому повідомили в межах міжнародної правової допомоги", — зазначили тоді у НАБУ.

Що відомо про арешт Жеваго у Франції

Жеваго, який контролює зареєстрованого в Лондоні виробника котунів Ferrexpo (FXPO.L), в грудні 2022 року був затриманий на гірськолижному курорті у Франції на запит України, яка розшукує його за зникнення 113 млн доларів із збанкрутілого Finance & Credit Bank.

Жеваго був звільнений під заставу в 1 мільйон євро (1,1 мільйона доларів) після його першого арешту поблизу Шамбері у Франції.

30 березня французький суд постановив, що українського мільярдера Костянтина Жеваго не повинні екстрадувати в Україну за звинуваченнями в розтраті.

На сьогодні накладено арешт на майно підозрюваного олігарха, а також пов’язаних з ним юридичних осіб. Зокрема, акції його підприємств на сотні мільйонів гривень корпоративні права товариств, 26 об’єктів нерухомості. Також, накладено арешт на майно інших юридичних осіб, які пов’язані з колишнім депутатом. Серед іншого, це 14 майнових комплексів, 21 частина майнових комплексів, 30 нежитлових приміщень, 10 квартир.

Ще у жовтні 2020 року арештовані активи, вартістю понад 300 млн гривень, були передані до Національного агентства з питань виявлення, розшуку та управління активами (АРМА).

За даними видання Forbes, п’яте місце у списку найбагатших бізнесменів України станом на грудень 2022 року посідав саме власник металургійної компанії Ferrexpo Костянтин Жеваго із 1,4 мільярдами доларів — до війни його статки оцінювались в 1,4 мільярда.

Що відомо про справу Всеволода Князєва

15 травня 2023 року НАБУ і САП заявили про викриття схеми одержання неправомірної вигоди керівництвом та суддями Верховного суду. Правоохоронці затримали чинного голову Верховного суду Всеволода Князєва та вилучили 2,7 млн доларів.

Також голові Верховного суду Князєву та його спільникові – адвокату повідомили про підозру у справі щодо отримання хабаря.

Національне антикорупційне бюро (НАБУ) оприлюднило записи прослуховування голови Верховного суду Всеволода Князєва у справі щодо отримання ним хабаря.

16 травня у Верховному суді скликали позачерговий пленум. На пленумі зі 168 судів Верховного суду були присутні понад 140 суддів. 142 голосами судді ухвалили заяву, у якій взяли на себе повну відповідальність за події, "що відбуваються у зв'язку з імовірними корупційними діяннями його окремих представників".

Пленум Верховного суду висловив недовіру голові ВСУ Всеволоду Князєву та достроково позбавив його статусу очільника суду.

18 травня 2023 року Вищий антикорупційний суд України обрав запобіжний захід ексголові Верховного суду Всеволоду Князєву — тримання під вартою з можливістю внесення застави. Адвокати Князєва подали апеляцію, але суд її відхилив, хоча зменшив суму застави. Після ще кількох зменшень суми застави її заплатили й 31 січня 2024 року Князєв вийшов з-під варти.

На початок