Глобальний Саміт миру у Швейцарії. Текстовий онлайн

Глобальний Саміт миру у Швейцарії. Текстовий онлайн

Саміт миру у Швейцарії
Учасники Глобального саміту миру позують для спільного фото. Бюргешток, Швейцарія, 15 червня 2024 року. REUTERS/MICHAEL BUHOLZER

15 червня у Бюргенштоці в Швейцарії розпочався перший Глобальний саміт миру за ініціативи України. Участь у ньому беруть делегації з 92 країн та 8 світових організацій.

Мета саміту — на найвищому рівні узгодити три з десяти пунктів української "формули миру" — щодо ядерної і продовольчої безпеки та звільнення українських полонених і депортованих, зокрема, й дітей. Росія на перший Саміт миру не запрошена, утім, імовірно, її запросять на наступні — коли погодять позиції країн по положеннях "Формули миру".

Команда Суспільне Новини працює в Бюргенштоці — слідкуйте за останніми новинами з саміту в нашому текстовому онлайні.

Про підсумки першого Глобального саміту миру читайте в нашому матеріалі: Понад 90 країн-учасниць, спільне комюніке та підготовка до наступної зустрічі: чим завершився перший Саміт миру

Головне з пресконференції Зеленського після саміту миру

Основні тези, які озвучив Зеленський у відповідях на запитання журналістів:

 • Росія робила все, щоб багато лідерів не доїхали на саміт. Лідери зауважили, що не очікували, що зберуться 101 країна та організація.
 • Щойно Китай та Бразилія доєднаються до тих принципів, які об’єднали цивілізовані країни на поточному саміті, партнери будуть раді чути їхні думки, навіть якщо вони не збігаються із більшістю світу. Це нормально — чути, об’єднувати зусилля щодо закінчення війни. Китай має вплив на Росію і тому може допомогти Україні: "Все, що ми хочемо, щоб Китай поважав наш суверенітет. Не більше, і хотілось би, щоб не менше".
 • Про Китай: Україна ніколи не казала, що Китай — ворог України. Зеленський хотів би, щоби Китай був її другом. "Все, що ми хотіли, щоб Китай поважав територіальну цілісність України і наш суверенітет. (...) Дуже хотів би, щоб ті чи інші пропозиції, які є у китайської сторони, щоб вони були у нашому діалозі". Китай має політичний та економічний вплив на Росію і міг би допомогти в мирному процесі.
 • Міжнародна підтримка України не слабшає — показав саміт. Вона різна: медійне висвітлення, гуманітарна, політична, військова.
 • Допомога від партнерів є, є серйозні пакети. Їх недостатньо, щоби перемогти. Україна щодня працює над посиленням пакетів допомоги.
 • Тиснути на Росію можна двома шляхами. Перший — дипломатичний, як-от швейцарський саміт миру, другий — міцна оборона, міцна армія. "Окрім дипломатії, потрібна сильна армія. Треба бути сильним. Ці люди розуміють тільки силу", — сказав Зеленський.
 • За трьома головними пунктами за підсумками саміту далі будуть робочі зустрічі, а далі — сформують плани, щоб утілити ці 3 пункти. Важливо, що зустрічі відбуватимуться на різних континентах: і в Африці, і в Латинській Америці, в Європі, в Азії.
 • Україна має міцні зв'язки з Саудівською Аравією. Зеленський напередодні побував у країні. Там порушували питання про те, що Саудівська Аравія може приймати підготовчі зустрічі радників та міністрів, прийняти другий Саміт миру.
 • Зеленський прокоментував кількість підписантів комюніке: "90 з чимось країн мали приєднатися, 84 чи 83 приєднались одразу. Це дуже серйозний результат". Він сказав, що документ відкритий, кількість країн може зрости: "Є інші країни, які представлялись на різних рівнях, вони повинні повернутися. Є різні країни з різними думками. Ми повинні поважати думку кожної і кожного, якщо вони не є окупантами".
 • Про втому від війни в Україні та світі: людям України складно, в будь-якому разі через війну всі втомлюються, але в українців війна — це питання виживання, адже "нацист Путін прийшов нас знищити". Дуже хотілося б, щоб світ не втомлювався. Україна вдячна партнерам за допомогу. Але Зеленський не вважає, що через цю допомогу можна втомитись. Бо це не та ціна за війну й демократичне життя, яке є наразі в Європі. Путін не закінчить війну в Україні, він піде далі. Так було й перед Другою світовою. "І потім ніхто вже не буде думати про втому. Всі будуть думати в Європі про виживання. Про міграцію "І тому ми повинні просто зупинити цю людину", — додав президент.
 • Про можливе послаблення підтримки з боку Франції у зв'язку з перевиборами до парламенту: Україна не може втручатися і стабілізувати політичну ситуацію в будь-якій країні. Президент Емманюель Макрон не казав Зеленському, що зараз складніша ситуація і допомога буде зменшуватись — Зеленський йому віритиме.
 • Про мирні перемовини з Росією навесні 2022 року: вони провалилися, тому що жодні ультиматуми не є перемовинами.Представники Путіна висували саме ультиматуми, каже Зеленський, — те саме зробив Путін за 2 дні до Саміту. Мінські угоди також, за совами президента, були ультиматумами й замороженим конфліктом. Ультиматуми дають РФ можливість робити паузи та готуватися до наступних етапів війни.

Зеленський дає пресконференцію після Саміту миру

Президент України Володимир Зеленський 16 червня дає підсумкову пресконференцію за результатами Саміту миру за участі журналістів з різних країн світу. Суспільне Новини транслює пресконференцію наживо з українським перекладом.

Другий саміт миру відбудеться за місяці, а не роки — Зеленський

Президент України Володимир Зеленський заявив, що вже триває підготовка до другого Саміту миру. Це займе місяці, не роки. Про це глава держави сказав під час пресконференції за підсумками Глобального саміту миру 16 червня.

"Перший і другий саміти миру повинні об'єднати нашу спільну роботу щодо деталей миру в стані війни. І ми не маємо часу на довготривалу роботу. Рух до миру означає діяти швидко. Підготовка займе місяці, не роки. Тому коли план дій щодо миру буде готовим і кожен крок буде пропрацьованим, відкриється шлях до проведення другого Саміту миру, а отже, і для завершення цієї війни задля справедливого та тривалого миру", — сказав Зеленський.

Текст спільного комюніке про основи миру

Оприлюднили спільне комюніке за підсумками саміту миру. Згідно із текстом декларації, підписанти закликають передати Україні контроль над ЗАЕС, забезпечити доступ до портів Чорного та Азовського морів, а також звільнити всіх військовополонених і цивільних українців. Це перші три пункти української "Формули миру", які планували розглянути на цій зустрічі.

Росія згадується у тексті комюніке один раз: "Війна Російської Федерації проти України, що триває, продовжує спричиняти масштабні страждання людей та руйнування, а також створювати ризики та кризи з глобальними наслідками для світу".

В комюніке задеклароване спільне бачення щодо таких аспектів:

 1. По-перше, будь-яке використання ядерної енергії та ядерних установок має бути безпечним, захищеним, надійно охоронятися та не шкодити довкіллю. Українські атомні електростанції та установки, зокрема Запорізька атомна електростанція, повинні працювати безпечно та захищено під повним суверенним контролем України і відповідно до принципів МАГАТЕ та під її наглядом. Будь-яка загроза або використання ядерної зброї в контексті війни в Україні є недопустимими.
 2. По-друге, глобальна продовольча безпека залежить від безперебійного виробництва та постачання продуктів харчування. У зв’язку з цим вільне, повне та безпечне торговельне судноплавство, а також доступ до морських портів на Чорному та Азовському морях є надзвичайно важливими. Напади на торговельні судна в портах і на всьому маршруті, а також на цивільні порти та цивільну портову інфраструктуру є неприйнятними. Продовольчу безпеку жодним чином не можна використовувати як зброю. Українська сільськогосподарська продукція має безпечно та вільно постачатися зацікавленим третім країнам.
 3. По-третє, усі військовополонені мають бути звільнені шляхом повного обміну. Усі депортовані та незаконно переміщені українські діти та всі інші українські незаконно утримувані цивільні особи мають бути повернуті в Україну.

Пресконференція лідерів за результатами Саміту миру

16 червня — другий день Глобального Саміту миру. Учасники обговорили українську "Формулу миру" та дають спільну пресконференцію за підсумками зустрічі. Суспільне Новини транслює підсумки Саміту миру наживо з українським перекладом.

80 країн підписали декларацію Саміту миру

80 країн і 4 організації підписали декларацію Саміту миру, передає кореспондентка Суспільного. Комюніке не підтримали Індія, Бразилія, Саудівська, Таїланд тощо. Вона буде відкрита до підписання після саміту.

Глобальний Саміт миру у Швейцарії. Текстовий онлайн
Країни, які підписали спільну декларацію на Саміті миру, 16 червня 2024. Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець

Суспільне зібрало коментарі лідерів держав учасниць саміту

У неділю, 16 червня, у Швейцарії триває другий день Глобального саміту миру. Учасники заходу готуються виступити з підсумковою декларацією, текст якої, за словами міністра закордонних справ Дмитра Кулеби уже готовий.

Усі головні заяви учасників про захід, мир в Україні та не запрошення Росії на конференцію читайте тут: Відсутність Росії — абсолютно правильне рішення: учасники про Саміт миру

Робота над текстом декларації завершена — Кулеба

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба у коментарі журналістам розповів, що наразі робота над текстом спільної декларації завершена і про її схвалення оголосять наприкінці саміту президенти. Він додав, що декларація буде відкрита до приєднання іншими країнами і після завершення саміту.

"Текст збалансований, всі наші принципові позиції, на яких наполягала Україна враховані", — додав Кулеба.

Учасники Саміту зробили спільне фото за підсумками першого дня

Учасники Глобального саміту миру після завершення першого засідання Саміту зробили групове фото.

Завтра, 16 червня, у другий день Саміту лідери мають ухвалити спільне комюніке за його підсумками.

Команда Суспільне Новини продовжує працювати у Швейцарії — слідкуйте за новинами з Саміту на нашому сайті та у соцмережах: Telegram, Facebook, Instagram, X, Youtube та Viber.

Очільник МЗС Саудівської Аравії: будуть необхідні "складні компроміси" для серйозних переговорів

Міністр закордонних справ Саудівської Аравії Фейсал бін Фархан Аль Сауд під час засідання Саміту миру заявив, що його країна використовує "хороші стосунки з обома сторонами" у пошуку шляху до миру й надалі підтримуватимуть зусилля з організації діалогу між Україною та Росією.

Аль Сауд додав, що Саудівська Аравія від початку війни дотримується "збалансованої позиції" та закликає до переговорів і завершення бойових дій.

"Ми вважаємо, що дуже важливо, щоб міжнародна спільнота заохочувала усі кроки до серйозних переговорів. Для цього будуть необхідні складні компроміси у ході дорожньої карти до миру. І тут важливо наголосити, що будь-який процес вимагатиме участі Росії для того, щоб він досягнув якихось результатів", — сказав Аль Сауд.

Раніше у межах Саміту миру міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба провів зустріч з міністром закордонних справ Саудівської Аравії Фейсалом бін Фарханом Аль Саудом, під час якої обговорили двосторонні відносини між країнами та надану Україні гуманітарну допомогу.

Перший день Саміту миру у Швейцарії. Текстовий онлайн
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба та очільник МЗС Саудівської Аравії Фейсал бін Фархан Аль Сауд під час Саміту миру. Бюргеншток, Швейцарія, 15 червня 2024 року. МЗС України

Про участь Саудівської Аравії у Саміті миру стало відомо лиш напередодні ввечері — раніше джерела німецького агентства DPA в дипломатичних колах в Ер-Ріяді повідомляли, що країна не планує брати участь у саміті нібито через те, що там не буде присутня Росія.

Макрон: пропозиція "олімпійського перемир'я" — це не зобов'язання для України, а тиск на Росію

Президент Франції Еммануель Макрон під час виступу на першому засіданні Саміту миру заявив, що розглядає "олімпійське перемир'я" не як обов'язок, що накладають на Україну, а заклик для Росії припинити війну та атаки на цивільних людей та інфраструктуру.

Макрон закликав продовжувати тиск на Росію та вже готувати наступну зустріч щодо української "формули миру", залучивши до неї ще більше країн.

Росія показує, що вона не готова серйозно обговорювати мирний процес — президентка Грузії

Росія наразі показує, що вона не готова серйозно обговорювати мирний процес, заявила президентка Грузії Саломе Зурабішвілі у коментарі Суспільному на полях Саміту миру у Швейцарії.

"Вона (Росія — ред.) може лише говорити про мирний процес, але не обговорювати його, тому це не заходить дуже далеко", — сказала Зурабішвілі.

Президентка додала, що пункти "формули миру", які обговорять на першому Саміті миру, "дуже розумні" і всі можуть їх підтримати, проте це початок процесу, а головне питання, яке ще належить обговорити — це до територіальної цілісності України.

Зеленський: на наступному Саміті миру можна буде представити Росії чіткий план дій щодо розв'язання війни

Президент України Володимир Зеленський під час відкриття першого засідання Саміту миру заявив, що міжнародна спільнота зараз має на основі статуту ООН ухвалити чіткий план дій щодо миру — і тільки після цього представляти його Росії. Це може відбутись на другому Саміті миру, на якому учасники зможуть "зафіксувати реальне закінчення війни".

"Зараз тут не присутня Росія. Чому? Тому що якби Росії був цікавий мир, то не було б війни", — сказав Зеленський.

Повний текст виступу Зеленського.

Перший день Саміту миру у Швейцарії. Текстовий онлайн
Президент України Володимир Зеленський під час виступу на першому пленарному засіданні Глобального саміту миру, Швейцарія, 15 червня 2024 року.

Зеленський у Швейцарії зустрівся з Вселенським Патріархом Варфоломієм

Президент України Володимир Зеленський у Швейцарії зустрівся з Вселенським Патріархом Варфоломієм, який перебуває на Саміті миру у статусі спостерігача.

Перший день Саміту миру у Швейцарії. Текстовий онлайн
Президент України Володимир Зеленський та Вселенський патріарх Варфоломій під час Саміту миру. Бюргеншток, Швейцарія, 15 червня 2024 року. REUTERS/ALESSANDRO DELLA VALLE

Розпочинається перше засідання Саміту миру у Швейцарії

У Бюргенштоці після прибуття всіх делегацій розпочинається перше пленарне засідання Глобального саміту миру — Суспільне транслює наживо з перекладом українською. Представники понад 90 країн світу на найвищому рівні мають обговорити три з десяти пунктів української "формули миру" — щодо ядерної і продовольчої безпеки та звільнення українських полонених і депортованих, зокрема, й дітей.

Рютте: Путін більш зацікавлений у візиті до Північної Кореї, ніж на Саміт миру

Росію варто залучати до мирного процесу, проте зараз очевидно, що Путін більше зацікавлений у державному візиті до Північної Кореї, ніж у тому, щоб бути присутнім на Саміті миру, заявив прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте у коментарі Суспільному на полях саміту.

Рютте зауважив, що за рік обговорення української "формули миру" виросло з 15 радників з питань безпеки до понад 90 країн, які зараз присутні на саміті: "Це свідчить про те, що світ зараз має імпульс, і він обертається проти Росії". Саме тому, на думку Рютте, Путін напередодні саміту виступив з черговою "мирною пропозицією".

14 червня очільник Росії Путін заявив, що РФ готова сісти за стіл переговорів "хоч завтра" за низки умов: повне виведення українських військ із Луганської, Донецької, Запорізької та Херсонської областей, нейтральний позаблоковий статус України, її "демілітаризація та денацифікація" та скасування всіх західних санкцій проти Росії.

В українському МЗС заявили, що Путін неодноразово робив такі заяви, а їхнім повторенням напередодні Саміту миру, ініційованого Україною, переслідує єдину мету — завадити участі лідерів країн світу у ньому.

Президент Фінляндії Стубб: коли є 10 пунктів формули миру, добре почати хоча б з декількох

"Добре з чогось починати", проте важливішим за пункти "формули миру" є те, що сьогодні лідери говорять про мир, а не війну. Про це сказав президент Фінляндії Александр Стубб на полях Саміту миру у відповідь на запитання кореспондентки Суспільного, чи не вважає він, що обговорення наступних пунктів української "формули миру" будуть набагато складнішими, ніж перших трьох.

Також Стубб сказав, що, на його думку Україна почне обговорення з дуже сильної позиції, оскільки цього тижня відбулась зустріч G7, стартують переговори про вступ до ЄС, а в НАТО схвалили потужний пакет допомоги.

Стартує офіційне відкриття Саміту миру

У швейцарському Бюргенштоці стартує офіційно стартує Саміт миру — президент України Володимир Зеленський та президентка Швейцарії Віола Амгерд зустрічають лідерів, які прибувають. Суспільне транслює наживо.

Єрмак: погоджений у Швейцарії план можуть передати представнику РФ на наступному мирному саміті

Напрацьований спільний план країн, що поважають незалежність і цілісність України, після погодження може бути переданий представнику Росії на другому Саміті миру, куди вона може бути запрошена, заявив голова Офісу президента Андрій Єрмак на полях Саміту миру у Швейцарії, передає наша кореспондентка.

"Хочу чітко сказати, що при президенті Зеленському Мінських домовленостей в тому вигляді, в якому вони були, Будапешта (Будапештського меморандуму — ред.), який не дав нам жодних гарантій і так далі, не буде", — сказав Єрмак.

Президентка Швейцарії Амгерд: "Хочемо обговорити, як і за яких умов у процес майбутнього миру може бути залучена і Росія"

Президент України Володимир Зеленський та президентка Швейцарії Віола Амгерд виступили зі спільними заявами перед офіційним відкриттям Саміту миру.

Амгерд заявила, що на цьому першому саміті представники міжнародної спільноти разом з Україною мають отримати "спільне розуміння можливих рамок" завершення війни в Україні, а також — за яких умов до цього процесу може бути залучена Росія.

"Якщо ми хочемо направити процес в напрямку миру, треба буде колись залучити також і Росію. Це всім зрозуміло. В якості міжнародної спільноти ми можемо зробити внесок у підготовку простору для прямих перемовин між сторонами, що воюють. Тому ми і зібралися тут", — сказала президентка Швейцарії.

Зеленський та Амгерд виступають з заявами

Президент України Володимир Зеленський та президентка Швейцарії Віола Амгерд виступають зі спільними заявими напередодні відкриття Саміту миру. Суспільне транслює наживо з перекладом українською.

Гроссі пояснив, чому МАГАТЕ не бере участь у Саміті миру

Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі заявив, що агенство не бере безпосередню участь у Саміті миру у Швейцарії, оскільки "не хоче змішувати політичні аспекти з технічною роботою агентства". Про це Гроссі сказав в інтерв’ю Укрінформу.

"У рамках дуже обережного підходу і недопущення змішування політичних міркувань з нашою технічною роботою, ми не збираємося бути присутніми там (на Саміті миру — ред.)", — пояснив Гроссі.

За його словами, він "був на зв'язку" в процесі підготовки саміту з міністром енергетики України Германом Галущенком, а також провів зустріч цього тижня з главою МЗС Швейцарії Ігнаціо Кассісом.

Нагадаємо, серед трьох пунктів української "формули миру", що винесуть на обговорення під час першого Саміту миру, — питання ядерної безпеки.

Зеленський та президентка Швейцарії Віола Амгерд провели зустріч. Невдовзі — заяви перед відкриттям саміту

Президент України Володимир Зеленський та президентка Швейцарії Віола Амгерд з делегаціями провели двосторонню зустріч перед офіційним відкриттям Саміту миру.

Тим часом на Саміт продовжують прибувати учасники. Невдовзі Зеленський та Амгерд виступлять з заявами — Суспільне транслюватиме їх на Youtube-каналі "Суспільне Новини".

Камала Гарріс на Саміті оголосила про виділення 1,5 млрд доларів на енергетику та гуманітарну допомогу Україні

США виділять Україні понад 1,5 мільярда доларів на посилення енергетики та гуманітарні потреби. Про це оголосила віце-президентка США Камала Гарріс у рамках Саміту миру та зустрічі з українським президентом Зеленським.

Допомога включає 500 мільйонів доларів нового фінансування на енергетичну допомогу та перенаправлення 324 мільйонів доларів з раніше оголошених коштів на надзвичайні енергетичні потреби Україні. Зокрема вони підуть на ремонт пошкодженої енергетичної інфраструктури, розширення виробництва електроенергії, заохочення інвестицій приватного сектору та захист енергетичної інфраструктури.

Також США виділять понад 379 мільйонів доларів гуманітарної допомоги для нагальних потреб біженців та внутрішніх переселенців в Україні.

Гарріс також оголосила, що Державний департамент у співпраці з Конгресом планує надати додатково 300 мільйонів доларів на підтримку цивільної безпеки України для необхідного обладнання для українських прикордонників та правоохоронців.

Зеленський прибув на Саміт миру

Президент України Володимир Зеленський вже прибув на Саміт миру в Бюргенштоці, повідомляє наша кореспондентка з місця. Невдовзі вони з президенткою Швейцарії Віолою Амгерд офіційно відкриють саміт.

Зеленський вже зустрівся з Віолою Амгерд, також до початку саміту в нього заплановані двосторонні зустрічі з віце-президенткою США Камалою Гарріс та президентом Чилі Габрієлем Боричем.

Перший день Саміту миру у Швейцарії. Текстовий онлайн
Президент України Володимир Зеленський прибуває на Саміт миру. Бюргеншток, Швейцарія, 15 червня 2024 року. REUTERS/URS FLUEELER

Україна вже готується до наступного Саміту миру та не виключає участь Росії в ньому — ОП

Україна вже планує проведення другого Глобального саміту миру, на якому розглядатимуть результати першого саміту та "розроблену дорожню карту, як говорити про мир в Україні", заявив заступник очільника Офісу президента Ігор Жовква в ефірі національного телемарафону.

За словами Жовкви, не виключають проведення саміту за участю Росії, якщо "країни, які поділяють спільний план, розроблений Україною та союзниками, будуть готові доносити це до країни-агресора і вона не диктуватиме своїх умов, а слухатиме співтовариство".

Кілька країн вже висловили бажання прийняти наступний Саміт миру в себе, додав Жовква.

Хто братиме участь

Остаточний список учасників став відомий ввечері напередодні саміту. Загалом будуть представлені 92 країни та 8 світових організацій: Рада Європи, ОБСЄ, Організація американських держав, Єврорада, Європейська комісія, Європейський парламент, ООН і Вселенський патріархат.

Від 57 країн приїдуть глави держав і урядів, з 29 – міністри закордонних справ, а від 6 – посланці. Зокрема, будуть президент Франції Еммануель Макрон, канцлер Німеччини Олаф Шольц, прем'єр Японії Фуміо Кішіда, канадський прем'єр Джастін Трюдо та британський — Ріші Сунак, а також голови Єврокомісії і Євроради — Урсула фон дер Ляєн та Шарль Мішель.

США, як і повідомлялось раніше, представлять віцепрезидентка Камала Гарріс та радник Білого дому з нацбезпеки Джейк Салліван. Туреччина й Індія також будуть представлені не на рівні очільників країн. Буде й частина країн "Глобального півдня" — зокрема Аргентина, Чилі, Гана, Кенія.

Китаю на саміті не буде. Як заявляли раніше в китайському МЗС, країна не зможе відвідати Саміт миру, оскільки він не відповідає критеріям, які висуває Пекін. Йдеться, зокрема, і про участь усіх сторін (тобто і Росії), і про обговорення усіх мирних планів (тобто і китайського).

ООН, Всеселенський патріархат, Святий престол та Бразилія матимуть статус спостерігачів на саміті.

Що обговорюватимуть на Саміті миру

Перший інавгураційний Саміт миру має підсумувати напрацювання чотирьох попередніх міжнародних зустрічей щодо української "Формули миру", які проходили не на найвищому рівні, а на рівні радників. Проте на порядку денному цього саміту є тільки три з десяти її пунктів — ядерна та продовольча безпека і звільнення українських полонених і депортованих, зокрема, й дітей.

За даними японської телерадіокомпанії NHK, у спільній заяві за підсумками зустрічі не згадають найістотніших положень "Формули", наприклад, заклику до виведення російських військ. Хоча, за даними "Європейської правди", проєкт фінального комюніке напередодні заходу усе-таки удосконалили: там зʼявилося формулювання про "російську агресію" проти України. Та через це деякі з учасників саміту відмовилися приїздити.

На початок