The Telegraph: Зеленського попросили уникати тиску на союзників щодо графіку вступу України в НАТО

The Telegraph: Зеленського попросили уникати тиску на союзників щодо графіку вступу України в НАТО

ЗМІ
Зеленського попросили уникати тиску на союзників щодо графіку вступу України в НАТО
Президент України Володимир Зеленський з Генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом після пресконференції перед засіданням міністрів оборони країн НАТО в штаб-квартирі Альянсу в Брюсселі, середа, 11 жовтня 2023 року. AP/Virginia Mayo

За даними джерел британського видання The Telegraph, партнери попросили президента України Володимира Зеленського уникати тиску на окремих союзників щодо графіку вступу України в НАТО.

Про це йдеться у статті The Telegraph про перспективи вступу України в Альянс.

За даними видання, Україна не наблизилася до вступу в НАТО в цьому році на тлі побоювань, що альянс може бути втягнутий у війну з Росією.

Як пише The Telegraph, Німеччина і Сполучені Штати під час підготовки до дводенної зустрічі у Вашингтоні з нагоди 75-ї річниці організації активно застерігали від того, щоб пропонувати Києву чіткі часові рамки.

“Вони дуже скептично налаштовані щодо просування України на шляху до повноправного членства в НАТО цього року”, — повідомило The Telegraph джерело, знайоме з думкою адміністрації Байдена.

Джерело додало, що “США, можливо, не так стурбовані, як Німеччина, але існує занепокоєння щодо загрози Росії для решти членів альянсу”.

“Очікується, що це рішення розчарує Володимира Зеленського, президента України, якого партнери попередили, щоб він не вимагав від Альянсу “неможливого”, — йдеться у статті.

За словами джерел в Альянсі, після попереднього саміту керівництво НАТО переглянуло очікування щодо вступу України. Як пише видання, члени Альянсу, які підтримують вступ України, включно з Великою Британією, тоді створили надто великий тиск навколо цього рішення.

Зазначається, що питання членства України домінувало на минулорічному саміті і створило розбіжності між країнами-членами. Інсайдери стверджують, що напередодні президентських виборів у США подібний інцидент може зіграти на руку Дональду Трампу, який піднімав питання щодо актуальності альянсу.

“Зеленського попросили уникати тиску на окремих союзників, щоб вони знову виступили на підтримку чіткого графіку вступу України до Альянсу”, — пише видання.

Також йдеться про те, що хоча лідери НАТО відмовляються назвати часові рамки членства України в Альянсі, вони запропонують те, що називають “мостом” або “шляхом” до вступу, як демонстрацію підтримки цього процесу.

За словами двох дипломатів, пакет підтримки, який зараз обговорюється, підкреслить “здатність України обирати власне майбутнє” і продемонструє, що “шлях до членства стає коротшим”, оскільки вона захищає себе від російської агресії.

Як нагадує видання, вперше НАТО погодився, що Україна може стати членом Альянсу у 2008 роціУкраїна подала заявку на отримання Плану дій щодо членства в НАТО (ПДЧ) у 2008 році, але ніколи не визначав часові рамки або процес вступу.

Пізніше країни-члени погодилися, що Київ не зможе вступити до альянсу, перебуваючи у стані війни з Росією, оскільки це призведе до порушення статті 5 про взаємну оборону, пише The Telegraph.

Саміт НАТО 2024 року відбудеться у Вашингтоні, округ Колумбія, з 9 по 11 липня.

Перспективи вступу України в Альянс

30 вересня 2022 року президент Володимир Зеленський, голова Верховної ради Руслан Стефанчук та прем’єр-міністр Денис Шмигаль підписали заявку на вступ України в НАТО за пришвидшеною процедурою. Відповідна процедура передбачає вступ до НАТО без ПДЧ.

Генсек НАТО Столтенберг того ж дня заявив, що вступ України в НАТО залежить від згоди усіх 30 союзників. Глави низки країн Центральної та Східної Європи офіційно підтримали членство України в НАТО.

За результатами саміту 11-12 липня у Вільнюсі країни НАТО прийняли пакет із трьох частин, щоб наблизити Україну до Альянсу, і відмовилися від Плану дій щодо членства (ПДЧ), проте Київ так і не отримав повного запрошення.

Українська делегація вернулася додому з саміту НАТО у Вільнюсі із безпековими гарантіями на шляху до Альянсу. Генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив, що Україна зможе приєднатися, коли "союзники погодяться і умови будуть виконані".

Рада Україна-НАТО

Створення Ради Україна-НАТО є одним з трьох елементів пакета, щоб Україна ще більше наблизилася до НАТО і до членства в Альянсі.

Генеральний секретар Єнс Столтенберг під час саміту у Вільнюсі пояснив, чим робота Ради Україна-НАТО буде відрізнятися від попередньої комісії. За його словами, члени Ради зможуть ухвалювати рішення на рівні союзників по Альянсу.

За словами генсека, такі зустрічі можуть відбуватися на різних рівнях.

Перше засідання Ради Україна — НАТО на рівні міністрів закордонних справ країн Альянсу відбулося у Брюсселі 29 листопада 2023 року. На засіданні затвердили "амбітну" програму роботи на 2024 рік, яка включає енергетичну безпеку, інновації та взаємодію. Крім того, НАТО надало рекомендації щодо пріоритетних реформ в Україні.

На початок