Лубінець прокоментував заклик понтифіка про обмін "всіх на всіх", а також допуск турецького омбудсмена до полонених у РФ

Лубінець прокоментував заклик понтифіка про обмін "всіх на всіх", а також допуск турецького омбудсмена до полонених у РФ

Лубінець, полон
Уповноважений Верховної ради України з прав людини Дмитро Лубінець. Суспільне Новини/Олександр Брамський

Уповноважений Верховної ради з прав людини Дмитро Лубінець прокоментував заклик Папи Римського Франциска щодо обміну полоненими у форматі "всіх на всіх" і заявив, що це результати "активностей української сторони".

Про це український омбудсмен розповів в ефірі "Радіо Свобода" (проєкт "Свобода Ранок").

"Я не можу сказати, що станом на зараз у мене є передчуття, що ми на порозі якогось великого обміну "всіх на всіх". Це не означає, що ми над цим не працюємо. Але знову ж таки, єдина проблема, з якою ми стикаємось – це небажання російської сторони проводити обмінні процеси", – додав Лубінець.

Уповноважений ВР з прав людини також розповів, що у Росії й досі роздумують, чи допустити турецького омбудсмена Шерефа Малкоча до українських військовополонених.

"Скажемо так, це ще один з елементів нашої тактики, як змінити ситуацію з порушенням прав військовополонених на території Росії. Знову ж таки, ви побачили тільки публічну позицію. Він (Малкоч — ред.) приїхав в Україну, він заявив про наміри відвідати територію Російської Федерації. Ми над цим працювали багато місяців", – сказав Лубінець.

Український омбудсмен розповів і деякі подробиці щодо цього.

"Це були спочатку непублічні зустрічі, потенційні обговорення, чи готовий він взагалі займатися цим питанням. Я окремо хотів би подякувати своєму турецькому колезі, що він не просто погодився. Він особисто приїхав на чотири дні, попри те, що вони бачили, що, з одного боку, вся територія України – під постійними обстрілами, а, з іншого боку, в них був і є священний місяць Рамадан. Але він приїхав", — сказав Лубінець.

За його словами, після повернення, Малкоч проінформував, що вже через два дні після повернення у нього відбувся перший контакт, тобто дискусія з російською стороною.

"Потім публічно вони (росіяни — ред.) показали, що він з Москальковою (омбудсменка у РФ — ред.) зустрівся, це обговорили. Станом на зараз мене поінформовано, що російська сторона взяла час на обмірковування турецької сторони – а саме омбудсмена Туреччини – відвідати на території РФ українських військовополонених. Чекаємо", – додав уповноважений ВР з прав людини.

31 березня Папа Римський Франциск закликав Росію та Україну провести обмін полоненими за формулою "всіх на всіх". Про це він сказав звертаючись до вірян з традиційним великоднім посланням та благословенням Urbi et Orbi (Місту та світу). Тоді у Координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими (КШППВ) наголосили, що українські офіційні особи неодноразово заявляли про готовність до проведення обміну полоненими за принципом "всіх на всіх", але РФ "не бажає повертати своїх людей".

Що відомо про минулі обміни полоненими

8 лютого 2024 року Україна провела 51-й обмін військовополоненими та повернула з російського полону 100 людей.

Також обмін полоненими відбувся 31 січня. Тоді додому повернулися 180 рядових і сержантів, а також 27 українських офіцерів.

Обмін 3 січня став найбільшим від початку повномасштабного вторгнення РФ. Україна повернула додому 230 військових та цивільних.

На початок