Доступна школа: як організована інклюзивна освіта на Харківщині

Доступна школа: як організована інклюзивна освіта на Харківщині

Доступна школа: як організована інклюзивна освіта на Харківщині Суспільне Харків

1070 дітей з інвалідністю навчаються у загальноосвітніх школах в Харківській області. Загалом у регіоні 812 інклюзивних класів. Щоби учні з фізичними або ментальними хворобами могли відвідувати уроки, для них підлаштовують шкільний простір, у класах працюють асистенти вчителя. Але асистент потрібен саме школяру, і це інший підхід, інша посада, інші функції, коментують у міському відділі освіти.

Як зробити середню освіту доступною для всіх дітей шкільного віку, щоби учням з інвалідністю не доводилося вчитися в ізоляції: вдома, у спеціалізованих закладах та інтернатах? Матеріал Суспільного з циклу "Місцеві".

Середня загальноосвітня школа №38 у спальному районі Харкова. Серед інших тут навчаються діти з фізичною або ментальною інвалідністю.

"На тому уроці ви зробили кілька помилочок, але ж ми їх виправили. І зараз ми це з вами вивчимо і більше не будемо робити ці помилки, домовились?" — питає вчителька у школярів.

Доступна школа: як організована інклюзивна освіта на ХарківщиніСуспільне Харків

Поряд з третьокласницею — асистентка. Допомагає учням з інвалідністю записувати правила, зрозуміти завдання та орієнтуватися у школі.

Школу для дев'ятирічної Вероніки батьки обрали як найближчу з доступних.

Доступна школа: як організована інклюзивна освіта на ХарківщиніСуспільне Харків

"У нас підготовлені вчителі, асистенти вчителів дуже гарно працюють з дітьми. Логопед є, дефектолог, психолог і реабілітолог. Вони піклуються, як матуся, про неї. Візочок возять, подають, розкладають зранку портфель", — розповідає мати учениці з інвалідністю Катерина Татаринова.

Доступна школа: як організована інклюзивна освіта на ХарківщиніСуспільне Харків

З Веронікою у класі навчаються ще двоє учнів з інвалідністю.

"Дивіться, як гарно Микита сьогодні відповідає! Він стільки багато гарного нам розповів! Діти радіють, і йому дуже приємно. І він вже забув, що десь щось там не написав…", — каже класна керівниця Ніла Харченко.

Доступна школа: як організована інклюзивна освіта на ХарківщиніСуспільне Харків

Тетяна Замоздра — помічниця в інклюзивному класі. З 22 учнів четверо мають інвалідність.

"Крім того, щоб бути в соціумі, діти повинні вчитися. І надалі ми намагаємося дійти до того, щоб діти вчилися самостійно", — каже Тетяна.

У закладі складають індивідуальні плани для учнів з особливими навчальними потребами, розповідає директор школи Олександр Поклонський: "На основі цієї індивідуальної програми розвитку розробляється індивідуальний навчальний план дитини".

У цій школі — 11 інклюзивних класів, з першого по восьмий. У кожному є асистент.

"Більше половини учнів мають тяжкі порушення мовлення, також є учні із затримкою психічного розвитку, учні з порушеннями опорно-рухового апарату, є з аутистичним спектром. І один учень має порушення зорового аналізатора. Зі всіма ними ми професійно працюємо", — говорить Поклонський.

Майже 260 дітей з інвалідністю відвідують загальноосвітні школи у Харкові. Інклюзивних класів у місті — 169. За спостереженнями муніципального відділу освіти, головна проблема інклюзивних шкіл — відсутність такої посади, як асистент дитини.

Доступна школа: як організована інклюзивна освіта на ХарківщиніСуспільне Харків

"Асистент вчителя асистує вчителю. Він допомагає йому у певних моментах, не замінюючи, проводити уроки й акцентує увагу на дітях. Міністерство освіти неодноразово звертало увагу батьківської громадськості на те, що асистент вчителя не зобов'язаний невідлучно перебувати при інклюзивній дитині. Це повноваження асистента дитини", — коментує Валерій Шепель, начальник відділу Департаменту освіти Харківської міськради.

За його словами, вирішити проблему на місцевому рівні неможливо. Впровадити посаду може тільки парламент.

Що відомо

Читайте також

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди