Боррель підтвердив, що ЄС може використати російські активи для закупівлі зброї для України

Боррель підтвердив, що ЄС може використати російські активи для закупівлі зброї для України

Боррель
Верховний представник ЄС із закордонних справ та безпекової політики Жозеп Боррель. Getty Images

Європейський союз може використати доходи від заморожених російських активів для закупівлі зброї для України, якщо країни ЄС одностайно підтримають таке рішення.

Про це заявив верховний представник ЄС із закордонних справ та безпекової політики Жозеп Боррель.

За його словами, ЄС має зміцнювати співпрацю з партнерами, зокрема з Україною та її сильною та інноваційною оборонно-промисловою базою.

"Нещодавно відвідавши український завод з виробництва дронів, я був дуже вражений. Зміцнення української оборонно-промислової бази та допомога їй у тісній співпраці з європейською промисловістю буде частиною майбутніх зобов’язань ЄС щодо безпеки України", — сказав головний дипломат ЄС.

За словами Борреля, щоб стимулювати цю співпрацю, цього року відбудеться Форум оборонної промисловості ЄС-Україна та відкриється Офіс оборонних інновацій ЄС у Києві.

"Якщо держави-члени погодяться (це має бути одноголосне рішення щодо пропозиції верховного представника), ми могли б використати непередбачений прибуток від російських заморожених активів для закупівлі зброї для України та/або допомоги у зміцненні її оборонної промисловості", — зазначив він.

Голова дипломатії ЄС зазначив, що поки що у Брюсселі розглядали можливість використання цих прибутків для підтримки відновлення України.

"Однак наразі головне в Україні – не стільки реконструкція, скільки уникнення подальшої руйнації. Якщо країни-члени погодяться, було б доцільно використати ці ресурси для забезпечення додаткової військової підтримки України через Європейський фонд миру. У довгостроковій перспективі ми також могли б використати ці кошти для підтримки української оборонно-промислової бази", — сказав Боррель.

Раніше видання Euractiv з посиланням на джерела повідомляло, що Єврокомісія протягом двох тижнів надасть офіційну пропозицію щодо використання заморожених російських активів на потреби України і, ймовірно, на зброю.

Що відомо про постачання Україні боєприпасів

15 лютого 2023 року уряд США уклав оборонний контракт на суму понад 500 млн доларів на виробництво артилерійських боєприпасів для ЗСУ.

Крім цього, держконцерн "Укроборонпром" презентував перший продукт спільного виробництва з однією з країн НАТО — 120-мм мінометні міни. Вони вже поступили на фронт для потреб Збройних сил України.

1 березня канцлер ФРН Олаф Шольц повідомив, що Німеччина збільшить виробництво боєприпасів для підтримки України.

8 березня міністр оборони України Олексій Резніков на зустрічі своїх колег з ЄС у Стокгольмі заявив, що Україні потрібні системи ППО, мільйон боєприпасів, а також бронетехніка і танки.

20 березня міністри оборони та закордонних справ Євросоюзу погодили план закупівлі боєприпасів, що передбачає постачання Україні мільйона снарядів.

Через три дні лідери ЄС схвалили спільну закупівлю боєприпасів для України, а також домовилися про постачання ракет, якщо буде потрібно.

Восени 2023 року голова МЗС України Дмитро Кулеба припустив, що Євросоюз, ймовірно, не зможе виконати план постачання Україні мільйона снарядів через "жалюгідний стан оборонної промисловості".

У січні 2024 року єврокомісар із питань внутрішнього ринку та послуг Тьєррі Бретон заявив, що ЄС все ще може досягти поставленої мети та виробити 1 мільйон артилерійських боєприпасів до весни 2024 року, які потім будуть відправлені в Україну.

1 лютого президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн сказала, що до березня ЄС доставить в Україну 520 тисяч артилерійських снарядів.

На початок