Спонукати Київ до переговорів: Politico пояснило відмову Шольца надати Україні Taurus

Спонукати Київ до переговорів: Politico пояснило відмову Шольца надати Україні Taurus

Шольц
Канцлер ФРН Олаф Шольц. Фото: Associated Press

Канцлер Олаф Шольц збентежив своїх європейських союзників через прийняття суперечливих позицій щодо України, але для цього є цілком конкретні причини. Канцлером Німеччини керує глибоко вкорінений страх перед Росією та бажання, щоб на нього вважали "канцлера миру" — він хоче спонукати Київ до переговорів з РФ.

Про це пише Politico.

Видання зазначає, що Шольц збентежив своїх європейських союзників, відмовившись постачати Києву крилаті ракети Taurus, посилаючись на ризики російської помсти, навіть коли він докоряв цим союзникам за те, що вони не надають більше військової допомоги, щоб допомогти Україні відбити атаки Росії.

У ЄС все частіше лунає гнівна реакція на непослідовність канцлера.

"Європа явно зіткнулася з моментом, коли потрібно буде не бути боягузами", — заявив цього тижня президент Франції Еммануель Макрон, імовірно маючи на увазі Шольца.

"Поведінка Шольца показала, що з точки зору безпеки Європи він не та людина на неправильній посаді в невідповідний час", — заявив ексміністр оборони Британії Бен Воллес.

Як пише Politico те, що може здатися непослідовністю Шольца, насправді є продуманою стратегією.

"Відтоді, як Шольц зрозумів, що Україна здатна захистити себе від Росії, його стратегія полягала в тому, щоб діяти разом зі США, постачаючи Україні зброю та обладнання, достатню для виживання, включно з протиповітряними батареями та танками, утримуючи необхідні для перемоги інструменти", — йдеться у матеріалі.

Шольц досі відмовляється говорити, що хоче, щоб Україна виграла війну, кажучи лише, що "Росія не повинна виграти, а Україна — програти", зазначає видання.

Politico зазначає, що причина, з якої Шольц відмовляється сказати, що він хоче перемоги України, полягає в тій самій причині, що він не надасть країні необхідне озброєння для досягнення цієї мети: глибоко вкорінений страх перед Росією.

"Страх Шольца полягає в тому, що постачання Україні зброї на кшталт крилатих ракет Taurus, якими вона могла б знищити Керченський міст і, можливо, навіть завдати удару по Москві, — настільки обурило б президента Володимира Путіна, що він би помстився Німеччині", — йдеться у статті.

Раніше канцлер ФРН вагався з наданням Україні танків Leopard, оскільки вважав, що це може спровокувати ширший конфлікт.

Однак Шольц був категоричним у своїй відмові відправити ракети Taurus, щоб такий крок не призвів, як він нещодавно сказав, "до свого роду втягнення у війну".

Крім того, останнє опитування у Німеччині свідчить що більшість німців проти надання Україну далекобійної зброї. Майже 60% німців виступають проти постачання Україні ракет Taurus. Це більше порівняно з 49% в лютому.

Видання зазначає, що крім страху, для багатьох німців, які виросли в комуністичній Східній Німеччині, Росія все ще асоціюється радше з другом, ніж з ворогом, і тому ставлення до Росії на сході Німеччини – донині – набагато позитивніше.

Хоча в колишній Західній Німеччині, де проживає понад 80% населення країни, менша прихильність до Росії, там все ще вкорінене переконання, що секрет відносин з Росією полягає в спілкуванні з нею шляхом діалогу, пише Politico.

"Небажання Шольца йти ва-банк за Україну свідчить про те, що його кінцева мета полягає в тому, щоб Україна погодилася на мирні переговори, швидше раніше, ніж пізніше. У цьому відношенні на руку німцям грає відмова республіканців у Конгресі США просувати черговий пакет допомоги Україні", — йдеться у матеріалі.

До того ж, нагадує видання, восени 2025 року на Шольца очікують вибори, тому йому потрібна проблема, щоб працювати над нею і підняти свій рейтинг.

При цьому зазначається, що єдина сфера, де канцлер постійно показує хороші результати опитування всередині країни, – це його ставлення до України, і більшість німців виступають проти надання далекобійної зброї нашій країні Тому останнім часом канцлер почав зображувати себе як Friedenskancler, "канцлер миру", заявляючи, що Німеччина не надішле своїх військових в Україну і не буде напряму конфронтувати з Росією.

Заява Шольца стала відповіддю на заклик президента Франції Еммануеля Макрона до Заходу не знімати жодних варіантів.

Україна просить у Німеччини Taurus

Наприкінці травня 2023 року Україна звернулася до уряду Німеччини з проханням надати крилаті ракети Taurus із дальністю дії до 500 кілометрів.

Відповідне звернення було зроблено на тлі рішення Британії та Франції поставити Україні далекобійні ракети Storm Shadow і SCALP.

Депутат Бундестагу від Соціал-демократичної партії канцлера Німеччини Олафа Шольца Андреас Шварц 7 серпня закликав надати Україні далекобійні крилаті ракети Taurus.

Того ж дня глава постійної делегації ВРУ в Парламентській асамблеї НАТО Єгор Чернєв заявив, що ключові парламентські фракції Бундестагу досягли консенсусу щодо передачі Україні ракет Taurus.

Згодом агентство Reuters написало, що уряд Німеччини пропонує обмежити дальність ракет Taurus, які будуть передані Україні, оскільки канцлер Олаф Шольц хоче запобігти ударам ЗСУ по території РФ.

Голова оборонного комітету німецького Бундестагу Марі-Агнес Штрак-Циммерман виступила проти обмеження дальності крилатих ракет Taurus як умови передання їх Україні.

22 лютого Бундестаг рекомендував передати Україні далекобійні ракети.

На початок