Кулеба закликав глав європейських дипломатій надати Україні більше боєприпасів

Кулеба закликав глав європейських дипломатій надати Україні більше боєприпасів

Кулеба
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба. Фото: AP

Очільник МЗС України Дмитро Кулеба закликав європейських колег докласти всіх можливих зусиль для збільшення постачання артилерійських боєприпасів в Україну. Зокрема міністр наголосив на скасуванні експортних контрактів та направленні всього наявного європейського виробництва на потреби ЗСУ та оборони Євросоюзу.

Про це Дмитро Кулеба заявив під час участі в засіданні Ради міністрів закордонних справ ЄС, 19 лютого.

"Кожен артилерійський снаряд, який зараз виробляється в Європі, має слугувати її обороні. Ми маємо взяти це за правило", — сказав він.

Кулеба також розповів главам європейських дипломатій про варварську російську тактику "м’ясних штурмів" та закликав європейських колег до негайних рішень для якнайшвидшого надання ЗСУ необхідної кількості артилерійських снарядів. Він наголосив, що достатня кількість артилерії зберігає життя піхотинців.

Зокрема міністр закликав європейські уряди укладати більше довгострокових контрактів для встановлення нових виробничих ліній, спільно шукати за межами ЄС боєприпаси, які можна придбати та відправити в Україну, а також скасувати контракти на постачання європейських снарядів до третіх країн та перенаправити їх на потреби українських військових та європейської оборони.

Кулеба підкреслив, що російська загроза для Європи "нікуди не дінеться" і додав, що РФ — це "нове реваншистське зло", яке загрожує всьому континенту.

"Ви всі відчуваєте, що атмосфера змінилася. П’ять поколінь європейців виросли під мирним небом у попередні вісім десятиліть (після закінчення Другої світової війни — ред.), і це найбільше історичне досягнення Європи та ЄС. Нині в європейському небі — дим війни на сході та її запах вже у європейському повітрі. Але за умови вчасної та достатньої підтримки, Україна здатна перемогти російську агресію та уникнути найгіршого сценарію для Європи", — сказав очільник українського МЗС.

Кулеба також наголосив, що наразі всі сконцентровані на тому, щоб зупинити Росію та запобігти більшій війні в Європі.

"Але єдиний шлях, яким можна запобігти цій катастрофі, це дати українській армії можливість завдати поразки російським загарбникам на своїй землі", — сказав він.

Міністр також закликав якнайшвидше здійснити необхідні кроки для практичного початку переговорів про вступ України до Євросоюзу, створення окремого механізму військової допомоги у межах Європейського фонду миру, конфіскації заморожених російських активів та збільшення санкційного тиску на Росію.

Що відомо про постачання Україні боєприпасів

15 лютого 2023 року уряд США уклав оборонний контракт на суму понад 500 млн доларів на виробництво артилерійських боєприпасів для ЗСУ.

Крім цього, держконцерн "Укроборонпром" презентував перший продукт спільного виробництва з однією з країн НАТО — 120-мм мінометні міни. Вони вже поступили на фронт для потреб Збройних сил України.

1 березня канцлер ФРН Олаф Шольц повідомив, що Німеччина збільшить виробництво боєприпасів для підтримки України.

8 березня міністр оборони України Олексій Резніков на зустрічі своїх колег з ЄС у Стокгольмі заявив, що Україні потрібні системи ППО, мільйон боєприпасів, а також бронетехніка і танки.

20 березня міністри оборони та закордонних справ Євросоюзу погодили план закупівлі боєприпасів, що передбачає постачання Україні мільйона снарядів.

Через три дні лідери ЄС схвалили спільну закупівлю боєприпасів для України, а також домовилися про постачання ракет, якщо буде потрібно.

Восени 2023 року голова МЗС України Дмитро Кулеба припустив, що Євросоюз, ймовірно, не зможе виконати план постачання Україні мільйона снарядів через "жалюгідний стан оборонної промисловості".

У січні 2024 року єврокомісар із питань внутрішнього ринку та послуг Тьєррі Бретон заявив, що ЄС все ще може досягти поставленої мети та виробити 1 мільйон артилерійських боєприпасів до весни 2024 року, які потім будуть відправлені в Україну.

1 лютого президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн сказала, що до березня ЄС доставить в Україну лише 520 тисяч артилерійських снарядів, але до кінця року, за словами Борреля, — понад мільйон.

На початок