Тропічні ліси Амазонки близькі до перетворення на савану — дослідження

Тропічні ліси Амазонки близькі до перетворення на савану — дослідження

Тропічні ліси Амазонки близькі до перетворення на савану — дослідження AP

Науковці попереджають, що велика частина Амазонки може опинитися на межі втрати своєї природи і перейти від закритого тропічного лісу під навісом до відкритої савани з набагато меншою кількістю дерев.

Як пише The Guardian, зміни клімату і лісозаготівлі призводять до переходу від тропічних лісів з навісом до відкритих пасовищ. Дослідники пояснюють: тропічні ліси вкрай чутливі до змін кількості опадів і рівня вологості, а пожежі та тривалі посухи можуть призвести до втрати дерев у районах і переходу до савани — суміші лісів і лугів.

Науковці і раніше знали, що такі зміни загрожують Амазонії, однак припускали, що вони відбудуться через багато десятиліть. Нове опубліковане у журналі Nature Communications дослідження демонструє, що цей момент може настати куди швидше, ніж вважалося раніше. Згідно з ним, близько 40% існуючих тропічних лісів Амазонки нині знаходяться в точці, де вони могли б існувати як савана, а не як тропічні ліси.

Читайте також: "Чому для всіх людей на планеті настав час почати стежити за змінами клімату"

Будь-який перехід від тропічних лісів до савани все одно потребує десятиліть для повної реалізації, однак цей процес складно повернути назад. Природа тропічних лісів набагато багатше за природу савани і вона грає набагато більшу роль у поглинанні вуглекислого газу з атмосфери. Вже зараз у деяких частинах Амазонки йде набагато менше дощів, ніж раніше.

Минулоріч президента Бразилії Жаіра Болсонару попередили, що руйнування Амазонки вогнем і лісорубами наблизить регіон до моменту, коли тропічні ліси можуть перетворитися на савану. Пожежі на Амазонці цьогоріч є найсильнішими за десятиліття, при цьому кількість вогнищ загоряння збільшилася на 60% у порівнянні з минулим роком. Головний автор дослідження Ар'є Стаал зазначив, що екологія тропічних лісів схильна до висихання у таких умовах.

"Оскільки ліси ростуть і поширюються регіоном, — це впливає на кількість опадів. Ліси самі створюють дощ, тому що листя виділяють водяну пару, яка випадає у вигляді дощу з вітром. Дощі — означають менше пожеж, а значить, ще більше лісів. Сухіші умови ускладнюють відновлення лісу і підвищують займистість екосистеми", — пояснив він.

Читайте також: "Небезпека зміни клімату та 12 способів допомогти планеті вже сьогодні"

Дослідники підкреслили, що після того, як тропічний ліс переступить поріг і перетвориться у відкриту суміш лісу і лугів, що нагадує савану, навряд чи він природним чином повернеться до свого попереднього стану.

Що відомо

  • Науковці з австралійського Кертінського університету з'ясували, що приблизно чверть видів хижих рослин в усьому світі можуть опинитися під загрозою зникнення через зміни клімату, незаконне браконьєрство, розчищення земель для сільського господарства і видобуток корисних копалин.
  • Кілька мільйонів найбагатших людей планети спричиняють удвічі більше викидів вуглецю в атмосферу, ніж решта населення планети.
  • Глобальна кліматична криза та збройні конфлікти можуть спричинити масову міграцію, у результаті якої до 2050 році переселенцями можуть стати 1,2 мільярда людей.
  • Кліматичні зміни призвели до того, що поверх талого льоду на Антарктиді почали цвісти водорості, зелений колір яких видно навіть з космосу.
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди