Антарктида зеленіє. Вчені прогнозують виникнення нової екосистеми через глобальне потепління

Антарктида зеленіє. Вчені прогнозують виникнення нової екосистеми через глобальне потепління

Антарктида зеленіє. Вчені прогнозують виникнення нової екосистеми через глобальне потепління
pixabay

Кліматичні зміни призвели до того, що поверх талого льоду на Антарктиді почали цвісти водорості, зелений колір яких видно навіть з космосу.

За прогнозами групи британських дослідників, які опублікували статтю на тему глобального потепління в журналі Nature, цвітіння снігу може змінити екосистему континенту, оскільки у майбутньому водорості можуть стати харчовою базою для інших видів.

Цвітіння на поверхні снігу в Антарктиді були вперше описані ще в середині ХХ століття. Хоча водорості ростуть лише на невеликій частці континенту, зокрема на Антарктичному півострові, вони суттєво впливають на морську і наземну екосистему регіону і визначені як багате харчове джерело для великої кількості видів.

Снігові водорості на острові Анкоридж в Антарктиді.
Снігові водорості на острові Анкоридж в Антарктиді. Nature Communications

У дослідженні зазначено, що підвищення температури повітря на 1,5 °С суттєво впливає на розмноження водоростей. Глобальне потепління призвело до того, що площа їх розмноження почала зростати, і це може мати вирішальне значення для екосистемних змін Антарктиди.

Біологи створили першу великомасштабну карту водоростей півострова, яку будуть використовувати як базу для оцінки швидкості, з якою континент "зеленіє" через кліматичні зміни. Майже дві третини квітучих зелених водоростей були знайдені на низинних островах на півночі півострова, де спостерігалось найбільше підвищення температури.

Учені пояснили, що снігові водорості поширюються зокрема на територіях колоній пінгвінів, тюленів та інших тварин, оскільки організми переважно живляться їх послідом. Тенденції підвищення температури влітку призвели до подальшого розширення ареалу снігових водоростей, збільшення його видового різноманіття та ущільнення співіснування з іншими організмами. Водорості утворили тісні зв’язки з крихітними грибковими спорами та бактеріями.

Біолог з Кембриджського університету Метт Дейві, який керував дослідженням, зазначив в інтерв’ю The Guardian, що це схоже на симбіоз, який в подальшому "може сформувати нові місця для життя" та започаткувати "створення нової екосистеми".

Читайте також: "Небезпека зміни клімату та 12 способів допомогти планеті вже сьогодні"

Що відомо

  • Вперше за всю історію Антарктики температура піднялася вище 20 градусів. Окрім цього, 6 лютого аргентинська дослідницька станція на Есперансі заміряла 18,3°С, що стало найвищим показником на континентальному Антарктичному півострові. Цей регіон зберігає близько 70% прісної води у світі у вигляді снігу і льоду.
  • Вчені ООН прогнозують, що до кінця цього століття океан буде на 30-110 см вище залежно від зусиль людини щодо скорочення викидів і чутливості крижаних щитів.
На початок