Щонайменше 50 тисяч українців не перебувають на обліку у ТЦК через непогашену судимість — очільник Мін'юсту

Щонайменше 50 тисяч українців не перебувають на обліку у ТЦК через непогашену судимість — очільник Мін'юсту

Мобілізація
Міністр юстиції України Денис Малюська. Фото: Женя Савілов/AFP Getty Images)

Міністр юстиції України Денис Малюська заявив, що тисячі українців, які мають судимість, виявили бажання приєднатися до лав ЗСУ. За його словами, серед них є й такі, хто відбуває довічне ув’язнення.

Про це Денис Малюська розповів в ефірі Радіо Свобода (проєкт "Свобода.Ранок").

Також міністр зазначив, що наразі щонайменше 50 тисяч осіб через погашену судимість не перебувають на обліку в ТЦК і СП.

"Такі громадяни, як це не дивно, чомусь не підлягають військовому обліку. І йдеться про десятки тисяч, щонайменше 50 тисяч громадян, які якимось чином уникають мобілізації, не підпадають під радари ТЦК, через те, що вони колись там вчинили злочин. На перших етапах війни відбулося помилування більше ніж 300 засуджених, які приєдналися до лав ЗСУ, із різним результатом", – сказав він.

Малюська також наголосив, що передбачаються і ризики, які несуть засуджені у випадку їх мобілізації. Для цього у Мін'юсті готові проводити аналіз і ділитися його результатом з територіальними центрами комплектування і судом. Однак для мобілізації людей із судимістю і тих, хто досі відбуває покарання, необхідні зміни у законодавстві.

"В нас є ціла система аналізу ризиків наших клієнтів, тих, хто перебуває у в’язниці або поза нею. І ця вона дозволяє досить ефективно передбачати, наскільки суспільно небезпечною є та чи інша особа. Наш механізм не передбачає, що, наприклад, ТЦК скаже: "о, ти корупціонер, виходь на волю, ми тебе забираємо". Ні. Стосовно тих, хто перебуває у в’язниці – ми передбачаємо, просимо депутатів підтримати ініціативу, щоб це був складніший механізм, де був би залучений і суд, і прокурор, і ми дали оцінку, чи можна таку людину відпустити на вимогу ТЦК, щоб вона йшла воювати", – сказав він.

Посадовець додав, що люди із судимістю можуть бути залучені не лише до бойових дій, а і до іншої роботи, необхідної у ЗСУ. Проте, за словами, це залежить від того, за якою статтею засуджена людина.

"У всякому випадку, наші воїни ж не тільки стріляють з автомата чи кулемета. Не хочете давати їм зброю, дайте їм лопату в руки, щоб копали. Коротко кажучи, є безліч категорій тих, хто перебуває в місцях позбавлення волі, з огляду не на те, що вони можуть когось вбити чи поранити, а з інших міркувань. Наприклад, ті, хто порушив правила дорожнього руху, що спричинило якісь тяжкі наслідки. Чому така людина не може захищати й бути в лавах ЗСУ?", – сказав Малюська.

Раніше очільник Мін'юсту Денис Малюська запропонував мобілізувати засуджених без їхньої згоди і заявив, що захищати країну — це обовʼязок кожного.

За даними пенітенціарної статистики Ради Європи, станом на січень 2020 року, кількість ув'язнених в Україні складала 52 609 людей.

Що відомо про законопроєкт щодо мобілізації

26 грудня 2023 року Кабмін вніс до Ради законопроєкт "Про удосконалення окремих питань мобілізації, військового обліку та проходження військової служби".

До цього президент Володимир Зеленський вказав, що під час обговорення питання стосовно закону про мобілізацію військові запропонували додатково призвати 450-500 тисяч людей.

Уряд 11 січня офіційно відкликав з парламенту законопроєкт про мобілізацію.

11 січня міністр оборони України Рустем Умєров заявив, що команда відомства вже підготувала нову редакцію законопроєкту про мобілізацію з урахуванням всіх пропозицій, погоджених в робочому порядку з депутатами на засіданнях Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки.

12 січня голова парламентської фракції "Слуга народу" Давид Арахамія заявив, що терміни повторного внесення законопроєкту про мобілізацію до Верховної ради не обговорювалися.

30 січня Кабмін затвердив оновлену версію законопроєкту про мобілізацію та передав її до Верховної ради. Своєю чергою у МО вказали, що коментарі та зауваження до документа були враховані спільно з Генштабом ЗСУ, урядом та народними депутатами.

7 лютого Верховна рада підтримала у першому читанні запропонований урядом оновлений законопроєкт про мобілізацію.

8 лютого глава фракції "Слуга народу" Давид Арахамія заявив, що не бачить в парламенті тих, хто б підтримував у законопроєкті про мобілізацію норму щодо блокування рахунків громадян, які ухиляються від служби.

На початок