Місцеві вибори-2020: експерт назвав найбільші недоліки виборчої кампанії

Місцеві вибори-2020: експерт назвав найбільші недоліки виборчої кампанії

Ексклюзивно
Місцеві вибори-2020: експерт назвав найбільші недоліки виборчої кампанії УНІАН

Старший аналітик громадянської мережі ОПОРА Олександр Клюжев заявив, що парламент не ухвалив законопроєкти, які стосуються виборів в умовах пандемії, через що деякі питання, зокрема організація голосування на самоізоляції, є не зрозумілою.

"Зараз народні депутати підготували декілька законопроєктів, які стосуються питання виборів в умовах пандемії, але вони не ухвалені й шансів на їх ухвалення вже немає, враховуючи, що парламент пішов на самоізоляцію. Виникає питання, як члени комісій будуть прибувати за місцем ізоляції виборців, що вони мають зробити, аби голосування було безпечним. Це теоретично можна врегулювати на рівні підзаконних актів, проте підзаконний рівень звичайно проблематичний. Тому що завжди суб’єкти виборчого процесу чи члени виборчих комісій ставитимуть під сумнів значення цих підзаконних актів, що дуже часто буде справедливо у порівнянні з Виборчим кодексом", — сказав він в ефірі Українського радіо.

Читайте також: Місцеві вибори-2020. Як та навіщо використовують "двійників" у виборчому процесі

За словами Клюжева, також проблемою є те, що виборче законодавство завжди має нюанси й приймається напередодні виборів, тому членам виборчих комісій не вистачає часу на ознайомлення зі змінами. Цьогоріч стало неочікуваною проблемою застосування гендерних квот.

"Застосування гендерної квоти до виборчих списків показали, що є багато недоліків у самих процедурах, що фактично призводило до двох ситуацій. В одній — ТВК реєстрували списки із явними порушеннями гендерної квоти не менше двох осіб однієї статі у кожній п’ятірці списку. В іншій ситуації — навпаки приймалися формальні рішення, які унеможливлювали реєстрацію списків кандидатів, хоча в цілому ці списки відповідали гендерним квотам", — сказав він.

Клюжев додав, що виникало багато проблем з внесенням грошової застави, бо для ТВКтериторіальних виборчих комісій не було очевидним, хто саме має її внести. Він зазначив, що ЦВК постійно готує роз’яснення з проблемних питань, але вона немає займатися створенням нових норм через прогалини у Виборчому кодексі.

Що відомо

  • Місцеві вибори призначені на 25 жовтня 2020 року. Одночасно на всій території країни виборці обиратимуть представників місцевих органів влади та міських голів.
  • У липні 2019-го Верховна Рада підтримала новий виборчий кодекс, тому вибори на місцях відбуватимуться за новою системою.
  • Згідно з опитуванням соціологічної групи "Рейтинг", у місцевих виборах планують взяти участь 59% українців, але 56% вважають, що після них ситуація у їхньому населеному пункті не зміниться. 27% українців думають, що вибори принесуть зміни на краще, а 8% — гірше.
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди