2 жовтня Центральна виборча комісія оприлюднить відомості про реєстрацію кандидатів на прийдешніх місцевих виборах, проте вже до цього моменту в деяких регіонах виявили звичну для українських виборів проблему – застосування технології “двійників”.
Зокрема на Кіровоградщині затримали кандидата на посаду міського голови Світловодська, який, за словами речниці управління СБУ в області, спільно зі своїм помічником знайшов чоловіка зі схожими анкетними даними та запропонував йому за винагороду зареєструватись кандидатом на посаду міського голови. Тим часом в Одесі кандидатами в мери міста зареєстрували Саакашвілі, двох Зеленських і ще чотирьох Філімонових, а також відмовили в реєстрації тезкові чинного мера Одеси Труханова.
Розповідаємо, хто такі “двійники” на виборах, у чому суть технології, яка передбачена відповідальність та як на неї реагувати.
Хто такі “двійники”
Так звана технологія двійників передбачає реєстрацію кандидатів зі схожими чи ідентичними іменами, прізвищами, а в деяких випадках навіть по батькові, при застосуванні мажоритарних систем або ж на місцевих виборах. “Двійники” потрібні для того, щоб розпорошити голоси за певного кандидата, оскільки при схожих прізвищах та іменах виборцю досить легко припуститися помилки.
На місцевих виборах роль такої технології може бути досить серйозною: це пов’язано з меншою кількістю виборців, а отже й більшою “вагою” одного голосу.
У чому суть
Загалом нічого незаконного у зміні імені чи прізвища немає, оскільки це цивільне право фізичної особи. Після того, як людині виповнилося 16 років, вона може здійснити таку зміну на власний розсуд, що закріплено статтею 295 Цивільного кодексу України, а також відповідною постановою Кабміну.
Водночас у виборчому процесі зміна імені та прізвища може здійснюватися, щоб заплутати людей.
Виборці мають можливість розмежовувати кандидатів за автобіографією. Згідно зі статтями 222-224 Виборчого кодексу України, однією з умов реєстрації кандидатів є отримання ТВК (Територіальна виборча комісія – ред.) автобіографії. Серед іншого, в автобіографії мають бути всі попередні прізвища, імена (або одне з імен, якщо людина має подвійне), по батькові та дати їх зміни, якщо кандидат робив це впродовж останніх п’яти років до дня висування.
До того ж відповідно до частини 2 статті 47 Виборчого кодексу, інформація, яка міститься в документах для реєстрації кандидатом й подається до відповідної виборчої комісії, може бути оприлюднена і надана у порядку, визначеному законом “Про доступ до публічної інформації”.
Відповідальність
Якщо метою зміни прізвища є зменшення рівня підтримки конкретного кандидата – це порушуватиме пасивне право кандидата бути обраним. Крім того, це порушуватиме й принцип вільних виборів, гарантованих зокрема й Конституцією.
Адміністративна відповідальність передбаченаТягне за собою накладення штрафу на громадян від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів (1700-3400 грн) та на посадових осіб – від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів (3400-5100 грн). за перешкоджання здійсненню виборчого права або діяльності суб’єкта виборчого процесу. КримінальнаМоже каратися позбавленням волі на строк до 5 років. ж загрожує, якщо ці дії поєднані з обманом, примусом, застосуванням або погрозою насильства, знищенням чи пошкодженням майна.
Реагування з боку кандидата
Якщо в кандидата є обґрунтовані причини вважати, що його праву бути обраним перешкоджає особа, яка напередодні або впродовж виборчого процесу змінила своє прізвище/ім’я та зареєструвалася кандидатом на тих самих місцевих виборах, то він може звертатися до органів національної поліції про вчинення таких правопорушень:
- передбаченого ст. 212-24 Кодексу України про адміністративні правопорушення – перешкоджання здійсненню виборчого права або діяльності суб’єкта виборчого процесу;
- передбаченого ст. 157 Кримінального кодексу України – якщо перешкоджання поєднане з обманом або примушуванням (ч. 1), застосуванням або погрозою насильства, знищенням чи пошкодженням майна (ч. 2);
- передбаченого ст. 160 Кримінального кодексу України – підкуп, щодо особи, яка здійснила пропозицію, обіцянку або надала неправомірну вигоду (ч. 2), та яка її прийняла (ч. 1).
Дії поліції
Після того, як поліція отримала повідомлення про кримінальне правопорушення, або після самостійного виявлення слідчим, дізнавачем, прокурором повідомлення в пресі про застосування технології двійників вони зобов’язані внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування.
При здійсненні розслідування слід враховувати наступні особливості цієї категорії злочинів:
- Переважно такі правопорушення вчиняються кількома людьми: той, хто зацікавлений в розпорошуванні голосів конкурента, обіцяє чи надає неправомірну вигоду Неправомірна вигода – кошти чи інше майно, переваги, пільги, послуги або нематеріальні активи, вартість яких перевищує три відсотки розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (нині близько 65 гривень), що пропонують, обіцяють, надають чи одержують без законних на те підстав.третій особі “двійнику”, яка змінює ім’я та подає документиУ такому випадку дії “зацікавленого” кандидата мають ознаки підкупу виборців, – кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 160 Кримінального кодексу України, а щодо дій “кандидата-двійника” – ч. 1 ст. 160 Кримінального кодексу України. для реєстрації його кандидатом у виборчому процесі того ж типу виборів або окрузі.
- Оскільки зміна імені є цивільним правом, то в таких справах найважче довести умисел особи. Першим свідчення такого умислу є зміна імені напередодні або під час виборчого процесу.
- З більшою ймовірністю умисел можна довести, встановивши факт надання неправомірної вигоди, чим такі дії часто супроводжуються.
Текст підготовлено з використанням матеріалів Громадянської мережі “ОПОРА”.