Міністерство закордонних справ Білорусі відповіло на невизнання МЗС України інавгурації Олександра Лукашенка, заявивши, що таке рішення українських колег "викликало особливе здивувавання" і прагне "догодити модним трендам".
"Спроби окремих країн заходу поставити під сумнів легітимність глави держави (Білорусі — ред.) жодною мірою не відображають думки переважної більшості міжнародної спільноти. Особливе здивування викликає поведінка наших українських сусідів, які вже навіть не намагаються закамуфлювати несамостійність в ухваленні своїх зовнішньополітичних рішень і не припиняють потік заяв нібито зі своїми "просунутими" оцінками чомусь нашої внутрішньополітичної ситуації. Складається відчуття, що саме "навчитися вчити" поки є головним результатом українсько-європейського співробітництва", — йдеться у повідомленні білоруських дипломатів.
Згідно з ним, "покликані догодити модним трендам заяви звучать від представника уряду сусідньої держави, яке Білорусь щире і безкорисливо підтримує, зайнявши абсолютно незалежну і самостійну позицію".
"Хоча, судячи з усього, голова МЗС України (Дмитро Кулеба — ред.) і не вважає це важливим для своєї країни. Але ми продовжимо підтримувати братський український народ. Білорусь ніколи не втручалася і не має наміру втручатися у внутрішні справи інших держав. Очікуємо від наших зарубіжних партнерів аналогічного підходу", — заявили у зовнішньополітичному відомстві.
Крім того, у МЗС країни кажуть, що "білоруський народ не потребує "легітимізації" своєї влади з боку самоназваних факультативних "легітіматоров". Зовнішнє відомство вважає це питання "надуманим і штучним".
"Білоруський народ, який є єдиним джерелом влади і носієм суверенітету зробив свій вибір. Саме це має визначальне значення. Деякі винайдені окремими акторами процедури зовнішньої легітимації з усіх точок зору є нікчемними", — додали дипломати.
Що відомо
- 9 серпня в Білорусі відбулися вибори президента, які ні опозиція, ні міжнародна спільнота не визнали вільними та справедливими. За офіційними результатами, чинний президент Олександр Лукашенко має 80,08% голосів, його головна конкурентка Світлана Тихановська – 10,09%.
- Відтоді в Білорусі тривають щоденні протести, включно зі страйками на деяких державних підприємствах. Під час їхнього придушення були затримані тисячі людей, загинуло щонайменше троє.
- 23 вересня Лукашенка у Палаці незалежності в Мінську офіційно проголосили президентом.
- Церемонія інавгурації була таємною, інформація про неї розголошувалася, хоча відповідно до закону її мали б транслювати на державних каналах. Після цього у столиці Білорусі розпочалась чергова хвиля протестів.
- 23 вересня білоруські силовики намагаються придушити нову хвилю протестів у Мінську, яка спалахнула після таємної "інавгурації"Олександра Лукашенка, вони затримують демонстрантів та застосовують проти них водомети.
- Керівники низки країн Європи вже повідомили, що не визнають Лукашенка легітимним президентом.
- Україна також не визнала інавгурацію Лукашенка.
- Візит президента Володимира Зеленського на форум регіонів, який мав відбутися на початку жовтня у Білорусі, скасовано.