Лукашенка офіційно проголосили президентом Білорусі. Низка країн його не визнає

Лукашенка офіційно проголосили президентом Білорусі. Низка країн його не визнає

Доповнено
Лукашенка офіційно проголосили президентом Білорусі. Низка країн його не визнає
. Associated Press

У середу, 23 вересня, Олександра Лукашенка у Палаці незалежності в Мінську офіційно проголосили президентом. Інформація про шосту церемонію інавгурації не розголошувалася, хоча відповідно до закону мала б транслюватися на державних каналах. Після цього у столиці Білорусі розпочались акції протести, а керівники низки країн Європи вже повідомили, що не визнають Лукашенка легітимним президентом.

Як повідомляється на сайті президента Білорусі, на церемонію інавгурації запросили кілька сотень людей. Зокрема, вищих посадових осіб, депутатів, керівників державних органів і організацій, місцевих виконавчих і розпорядчих органів, представників республіканських засобів масової інформації, а також діячів науки, культури та спорту.

Лукашенка офіційно проголосили президентом Білорусі
Інавгурація проходила у Палаці незалежності у Мінську. Телеграм, Пул первого

За даними видання, Олександр Лукашенко поклав руку на Конституцію та проголосив присягу білоруською мовою. Потім він підписав акт про прийняття присяги, після чого голова Центральної комісії Білорусі з виборів і проведення республіканських референдумів Лідія Єрмошина вручила Олександру Лукашенко посвідчення президента Республіки Білорусь.

Як проходила таємна інавгурація

Як повідомляє Радіо Свобода, 23 вересня, приблизно о 9 годині ранку, центральні вулиці Мінська були закриті. Біля Палацу Незалежності була велика активність силовиків. У виданні зазначили, що до цього прессекретарка Лукашенка Наталія Ейсмант відмовилася називати точну дату інавгурації. За законом вона мала б відбутися впродовж двох місяців після виборів, тобто не пізніше 9 жовтня.

О 10:45 по проспекту Незалежності до проспекту Переможців проїхав кортеж Олександра Лукашенко в супроводі автомобілів "Стріли".

Таємна інавгурація: Лукашенка офіційно проголосили президентом Білорусі
Кортеж Лукашенка. Радіо Свобода

Приблизно об 11:00 кортеж прибув до Палацу Незалежності.

Після цього, об 11:40 з Палацу незалежності стали виходити запрошені на інавгурацію.

Як повідомило видання Tut.by, під час церемонії Лукашенко заявив, що цей рік увійде в історію Білорусі як вкрай емоційний період.

Як мала б відбуватися інавгурація президента Білорусі згідно із законом

За даними Радіо Свободи, вперше в історії незалежної Білорусі це сталося таємно, ніхто не оголосив дату, а сам процес не транслювався по телебаченню.

Як зазначає видання, відповідно до закону "Про президента", процес прийняття присяги повинен транслюватися на державних телерадіоканалах. Вона повинна відбуватися в присутності депутатів Палати представників, членів Ради Республіки, суддів Конституційного Суду, Верховного Суду. На інавгурацію можуть бути "запрошені" представники політичних партій, громадських організацій та дипломатичного корпусу.

Протести

За даними Радіо Свобода, у Мінську біля Палацу Незалежності почалися стихійні акції протесту. Щонайменше двох людей затримали.

Як відреагували в Україні та світі

Міністр закордонних справ Литви Лінас Лінкявічус назвав інавгурацію Лукашенка "фарсом". "Який фарс. Підроблені вибори. Підроблена інавгурація. Колишній президент Білорусі не стає менш колишнім. Його нелегітимність – це факт з усіма наслідками, що випливають звідси наслідками", — написав Лінкявічус у Twitter.

Голова МЗС Словаччини Іван Корчок заявив, що Лукашенко "не має ніякої легітимності, щоб керувати своєю країною".

"Він несе відповідальність за президентські вибори в Білорусі, які не були ні вільними, ні справедливими. Словаччина підтримує громадян Білорусі", — написав дипломат у Twitter.

Очільник МЗС Естонії Урмас Рейнсалу заявив, що "сьогоднішня нелегітимна інавгурація Лукашенка йде всупереч з усіма принципами демократії".

Німеччина не визнає Лукашенка президентом Білорусі навіть після його інавгурації. Про це заявив офіційний представник уряду Штеффен Зайберт.

Також інавгурацію Лукашенка не визнала Чеська Республіка.

"Вибори в Білорусі не були ні вільними, ні чесними. Їх результати не є легітимними, тому сьогоднішня інавгурація Олександра Лукашенка також нелегітимна", — цитує Euroradio міністра закордонних справ Чехії Томаша Петршічка.

МЗС Польщі заявило, що Лукашенко не може вважатися легітимним президентом Білорусі, незалежно від того, якою була його інавгурація.

"МЗС бере до уваги сьогоднішні події в Білорусі. Президент, обраний на недемократичних виборах, не може вважатися законно виконуючим обов'язки незалежно від того, чи була його присяга таємною чи офіційною", - йдеться у повідомленні відомства у Twitter.

Водночас в Міністерстві закордонних справ України заявили, що проведуть додаткові наради та консультації для визначення позиції щодо оцінки інавгурації та політичного статусу Олександра Лукашенка.

"Інавгурація була таємна. Щоб ви розуміли, жоден іноземний посол не був запрошений на цю інавгурацію, навіть посол РФ, Союзної держави, яка повністю підтримує Лукашенка. Ви знаєте, що позиція України дуже чітка: вибори в Білорусі не були вільними, чесними і прозорими. Щодо оцінки інавгурації та політичного статусу президента Лукашенка ми зараз будемо терміново проводити додаткові наради та консультації, для того, щоб визначити нашу позицію", — зазначив очільник МЗС України Дмитро Кулеба.

Що відомо

  • 9 серпня в Білорусі відбулися вибори президента, які ні опозиції, ні міжнародної спільноти не визнали вільними та справедливими. За попередніми результатами виборів, чинний президент Олександр Лукашенко має 80,08% голосів, його головна конкурентка Світлана Тихановська – 10,09%.
  • Відтоді в Білорусі тривають щоденні протест, включно зі страйками на деяких державних підприємствах. Під час їх придушення були затримані тисячі людей, загинуло щонайменше троє.
На початок