Законопроєкт про мобілізацію скоригують, перш ніж розглядати в Раді — депутатка

Законопроєкт про мобілізацію скоригують, перш ніж розглядати в Раді — депутатка

повістка мобілізація слуга народу Євгенія Кравчук законопроєкт
Повістка від територіального центру комплектування, ілюстративне фото. Фото: Суспільне Черкаси

Народна депутатка від "Слуги народу" Євгенія Кравчук 2 січня заявила, що законопроєкт про мобілізацію буде дещо змінений перед голосуванням у парламенті.

Про це вона сказала в ефірі телемарафону.

На 2024 рік пріоритетними в Раді будуть розгляди проєктів про мобілізацію, євроінтеграцію та зближення з НАТО. Уже цього місяця мають розглянути законопроєкт про мобілізацію. Остаточну версію розробить спеціальний Комітет з безпеки та оборони.

Одна з дискусійних норм, зокрема, — щодо людей з інвалідністю, що справді мають проблеми зі здоров'ям, а не набули довідки про інвалідність у корупційний, незаконний спосіб. Щодо цього положення в законопроєкті депутати ще консультуватимуться з Міністерством охорони здоров'я, з профільним комітетом з питань здоров'я нації.

"Цього тижня робочі групи будуть напрацьовувати більш компромісний варіант, який би дозволив його проголосувати в сесійній залі. Це велика міжвідомча робоча група, тому що ми бачили, наприклад, зауваження від омбудсмена, є певні занепокоєння, щоб не було корупційних норм. Адже є норма, що військкоми можуть самі вирішувати, кого забирати серед тих, хто не з'явилися в ТЦК. Очевидно, їхні права можуть бути порушені", — сказала нардепка.

Вона додала, що екзистенційна загроза державі не зникла, але мобілізаційні процеси мають бути зрозумілими та справедливими для всіх громадян. Люди мають відчувати справедливий підхід.

"Ті бійці, які були на фронті з самого початку повномасштабного вторгнення, мають зрозуміти горизонт планування, коли їх змінять, але на їхнє місце мають прийти підготовлені навчені люди", — каже Євгенія Кравчук.

Відлік терміну для демобілізації військових починається з початку служби, але в умовах воєнного стану. Тобто з 24 лютого 2022 року. Демобілізація планується, попередньо, з 2025 року, якщо буде ким замінити бійців і якщо не буде бойових дій на більшій території України, каже парламентарка.

Раніше уряд вніс до парламенту законопроєкт "Про удосконалення окремих питань мобілізації, військового обліку та проходження військової служби".

24 грудня 2023 року міністр оборони Рустем Умєров заявив, що найближчими днями у Верховній раді буде зареєстрований законопроєкт щодо мобілізації та служби у Силах оборони загалом.

19 грудня 2023 року президент Володимир Зеленський поінформував, що під час обговорення питання стосовно закону про зміну порядку мобілізації військові запропонували додатково призвати 450-500 тисяч людей.

Воєнний стан і мобілізація в Україні

24 лютого 2022 року президент Володимир Зеленський оголосив про запровадження воєнного стану по всій Україні. Верховна рада проголосувала за запровадження воєнного стану.

Того ж дня представник ДПСУ Андрій Демченко у коментарі Суспільному підтвердив, що у зв'язку з агресією РФ та запровадженням воєнного стану на території України починає діяти обмеження на виїзд за кордон чоловіків віком від 18 до 60 років.

Воєнний стан за час повномасштабного вторгнення продовжували 7 разів:

  • з 25 травня до 23 серпня 2022 року;
  • з 23 серпня до 21 листопада 2022 року;
  • з 21 листопада 2022 року до 19 лютого 2023 року;
  • з 19 лютого до 20 травня 2023 року;
  • з 20 травня до 18 серпня 2023 року;
  • з 18 серпня до 15 листопада 2023 року;
  • з 15 листопада 2023 року до 14 лютого 2024 року.

На початок