Рік після бойових дій: як відновлюється Миколаївщина

Рік після бойових дій: як відновлюється Миколаївщина

На Миколаївщині, що постраждала від російської агресії, триває відновлення житлових будинків, інфраструктури та соціальних об’єктів. За даними обласної військової адміністрації, протягом 2023 року з 12 574 пошкоджених та зруйнованих будівель відновили 3 825.

Кореспонденти Суспільного зібрали підсумки 2023 року щодо відновлення регіону та колишніх прифронтових громад.

Відбудова Миколаївщини

Виконувачка обов'язків департаменту містобудування та архітектури ОВА Світлана Григор'єва каже, що з державного бюджету для відбудови Миколаївщини передбачено 1 мільярд 298 мільйонів гривень. З обласного бюджету на відновлення в 2023 році виділили 232 мільйони 378 тисяч гривень.

"З обласного бюджету виділено кошти на 56 об'єктів, з яких 14 об'єктів охорони здоров'я, 18 – заклади освіти, ЦНАПиЦентр надання адміністративних послуг., протирадіаційні укриття – 11 об'єктів", — каже Світлана Григор'єва.

Рік після бойових дій: як відновлюється Миколаївщина
Пошкоджений будинок у Первомайському на Миколаївщині. Фото: Назарій Рубаняк/Суспільне Миколаїв

Є будівлі повне відновлення яких передбачено вже у 2024 році. Також передбачено дофінансування 17 будівель.

"Також субвенція була у нас була з Полтавської облради. Десять мільйонів, завдяки яким виконано два об’єкти медичної сфери. З початку дії програми "єВідновлення" на Миколаївщині отримали 4 963 заяви щодо компенсації за пошкоджене майно. Комісія вже затвердила надання компенсації на суму 217 мільйонів гривень для 2262 заявників", — розповідає вона.

1 909 власників житла станом на грудень 2023 року отримали компенсацію на загальну суму – понад 140 мільйонів, ще 150 мільйонів отримали люди, в яких знищене майно, каже Григор’єва.

Відновлення колишніх прифронтових громад

У Первомайському у 2023 році відновили транспортне сполучення з Миколаєвом, запрацювали магазини.

На базі відновленої амбулаторії завдяки організації "SavED" облаштували цифровий освітній центр. Тут в планах організовувати майстер-класи та частково уроки, каже виконувачка обов'язків директора ліцею Наталя Поліщук.

"Нам уже встановлено меблі, завезено планшети, ноутбуки для дітей. Ось в цій залі дітки зможуть займатися тією ж інформатикою", — каже Наталя.

Відновлена амбулаторія в Первомайському.
Відновлена амбулаторія в Первомайському. Фото: Назарій Рубаняк/Суспільне Миколаїв

Також відновили роботу місцевого будинку культури. В процесі – водопостачання, розповідає начальник Первомайської селищної військової адміністрації Максим Коровай.

"Ми доставляємо нашим людям очищену воду, яку розливаємо в євроконтейнери, передані нам Міжнародним комітетом Червоного Хреста, USTUkraine Support Team – коаліція громадських організацій, аналітичних центрів, національних і регіональних команд експертів, мета якої допомогти громадам відновити життя в регіонах, постраждалих від війни Росії проти України., Unicef. По кожному старостинському округу є такі резервуари. Там від куба до 5 кубів. У центрі громади близько 13 таких контейнерів ми порозміщали", — каже Максим Коровай.

Внаслідок бойових дій в громаді було пошкоджено або зруйновано приблизно 2 500 житлових будинків.

Максим Коровай.
Максим Коровай. Фото: Назарій Рубаняк/Суспільне Миколаїв

"Десь близько тисячі будинків ми, заручившись підтримкою донорів, відновили. Тобто перекрили дахи, люди встановили вікна й двері коштом ваучерних програм та благодійних допомог. Первомайська селищна рада вимушена працювати в такому подвійному форматі: здійснювати заходи тут в громаді, і в обласному центрі", — каже начальник Первомайської СВАСелищна військова адміністрація..

Спричинено це потоком багатьох переселенців саме до Миколаєва, каже Коровай. Робота з відновлення триває й в інших селах громади.

Максим Коровай зазначив, що забезпечено повністю роботу адмінапарату в Білозірському старостинському окрузі. Також відновив роботу будинок культури, де організовують освітні локації для дітей. Крім того в Білозірці встановлена модульна клініка, яка відповідає сучасним вимогам.

Модульна клініка в Білозірці.
Модульна клініка в Білозірці. Фото: Назарій Рубаняк/Суспільне Миколаїв

"У Квітневому водопостачання є фактично з самого початку деокупації, критична інфраструктура. Так само й в Новоселівці. Наразі ми ведемо переговори щодо встановлення систем очищення води – зворотного осмосу. Таких має бути три по всій громаді", — додає він.

Уже сформували стратегію відновлення громади до 2027 року, каже Коровай.

Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.

На початок