Американська дипломатка: РФ залучає ультраправі байкерські спільноти до викрадення українських дітей

Американська дипломатка: РФ залучає ультраправі байкерські спільноти до викрадення українських дітей

Американська дипломатка: РФ залучає ультраправі байкерські спільноти до викрадення українських дітей
Дитяча іграшка на землі. Фото: Associated Press

Пані посол США з особливих доручень із питань кримінального правосуддя Бет Ван Скаак заявила, що російські фільтраційні програми є порушенням Женевських конвенцій, а масове викрадення українських дітей стало жахливим феноменом.

Про це дипломатка повідомила на конференції United for Justice. War Crimes against Ukrainian Children у Торонто.

"Маємо інформацію про залучення Білорусі до викрадення дітей. Дітей з України через окуповані території вивозять у Росію, і далі в Білорусь. У цьому беруть участь доволі моторошні недержавні організації, такі як ультраправі байкерські спільноти", — зазначила Скаак.

Пані посол підкреслила, що США залишаються непохитними у підтримці України й прагненні до справедливості, навіть на тлі інших конфліктів у світі, але правосуддя вимагає довготривалих зусиль.

"Надзвичайно важливо, щоб злочин агресії був переслідуваний, аби автократи у всьому світі не вважали, що можуть робити те ж саме. Маємо довести, що міжнародна спільнота непохитно захищатиме територіальну цілісність та суверенітет", — вказала дипломатка.

Скаак пояснила, що Сполучені Штати шукають механізми, серед яких:

  • організація трибуналу за злочин агресії;
  • переслідування злочинців у міжнародних інституціях;
  • притягнення до відповідальності за міжнародні злочини в судах інших країн.

Пані посол наголосила, що, однак основний шлях до справедливості лежить через українські суди. Дипломатка також відзначила, що в Україні правосуддя працює навіть під час війни.

"Лунає повітряна тривога, падають бомби, летять ракети — команди (прокурорів і слідчих — Ред.) працюють на місцях подій. Збирають докази, закладаючи фундамент для справ із заарештованими підсудними або в режимі in absentia, за прозорими процедурами. Це відбувається, суди працюють. І ми підтримуємо цю роботу", — додала Скаак.

Що відомо про викрадення Росією українських дітей

Уповноважена президента з прав дитини Дар'я Герасимчук раніше інформувала, що станом на кінець березня українській владі точно відомо про понад 19,5 тисяч дітей вивезених з ТОТ до Росії, але їх складно точно підрахувати через окупацію частини території України.

5 квітня 49 країн світу у спільній заяві засудили РФ за організацію засідання Радбезу стосовно нібито правових підстав викрадення українських дітей з тимчасово окупованих територій. Велика Британія заблокувала трансляцію виступу російської уповноваженої з прав дітей Львової-Бєлової на ресурсах ООН, закликавши її відповідати за свої дії в Гаазі.

В Офісі генпрокурора вказали, що єдиного прозорого алгоритму чи механізму, який дає можливість повертати депортованих до Росії українських дітей, на сьогодні немає.

17 березня МКС видав ордер на арешт Путіна та Львової-Бєлової. Їх підозрюють у незаконній депортації та переміщенні українських дітей.

На початок