Президенти Фінляндії та Польщі обговорили заходи щодо нелегальних мігрантів

Президенти Фінляндії та Польщі обговорили заходи щодо нелегальних мігрантів

Президент Фінляндія Польща Анджей Дуда Саулі Нііністьо зустріч Варшава
Президенти Фінляндії та Польщі Саулі Нііністьо та Анджей Дуда, Варшава, 20 листопада 2023 року. Фото: AP Photo/Czarek Sokolowski

У Варшаві 20 листопада зустрілися президенти Фінляндії та Польщі — Саулі Нііністьо і Анджей Дуда. Вони обговорили безпекові питання в умовах агресії Росії проти України і посилення тиску мігрантів на кордони обох країн.

Основні тези зустрічі вони виклали на спільній пресконференції.

Проблеми, з якими Фінляндія стикається на кордоні, існують уже два роки, а вперше виникли ще у 2015-му, розповідає президент Фінляндії.

"Коли ми говоримо про права людини — вони важливі, і ми хочемо їх поважати. Але ми також повинні зважати на національну безпеку. І тепер, коли здається, що депортація тих мігрантів, які не відповідають критеріям для отримання притулку, стала неможливою, фактично, перетин кордону означає, що мігрант залишиться в країні, якщо захоче — незалежно від того, чи відповідає він критеріям", — зазначив Саулі Нііністьо.

Баланс між правами людини і національною безпекою наразі не врівноважені, додає глава держави, тож країна мусить вживати заходів, щоб захистити себе.

"Те, як захищати кордони ЄС — це не лише питання Польщі, Латвії, Литви чи Фінляндії. Це питання всього Європейського Союзу. І я сподіваюся, що в майбутньому ми зможемо разом порушувати це питання в ЄС ще голосніше", — сказав Нііністьо.

Як повідомляє фінське видання Yle, президент Дуда заявив, що ситуація вздовж східного кордону Фінляндії спричинена російською гібридною операцією, і погодився з фінським колегою, що йдеться не про національні кордони, а про кордони Євросоюзу.

Глава Польщі додав, що його країна готова допомогти Фінляндії врегулювати ситуацію на східному кордоні, якщо буде потрібно.

Нііністьо у своєму Х написав, що з Дудою вони також обговорювали "потужну підтримку України та ситуацію на Близькому Сході".

"Україні потрібен справедливий мир, і ми підтримували і підтримуємо Україну. Минулого тижня ми прийняли наш 20-й пакет допомоги з озброєння", — сказав фінський глава держави.

Ситуація на кордоні між Фінляндією та Росією

У вересні 2022-го міністр закордонних справ країни Пекка Хаавісто заявив, що Фінляндія не бажає бути "транзитною країною" і починає національні заходи щодо запобігання в'їзду в країну громадянам РФ. Фінляндія також направила лист до Європейської комісії з проханням дати спільні рекомендації всім країнам Шенгенської зони щодо скасування або анулювання віз виданих громадянам Росії. Пізніше Хаавісто повідомив, що з 30 вересня 2022 року Фінляндія закриває кордон для російських туристів із шенгенськими візами.

У квітні на тлі війни в Україні та для уникнення міграційної кризи Фінляндія розпочала будівництво першої ділянки паркану на кордоні з Росією.

А з 16 вересня країна заборонила в'їзд легкових автомобілів, зареєстрованих у Росії. Це зробили після роз'яснення Єврокомісії, аби уникати ухилення від санкцій ЄС.

Прикордонна служба Фінляндії ухвалила рішення з 9 листопада не пропускати російських велосипедистів на територію країни, аби запобігти в'їзду нелегальних мігрантів.

Раніше повідомлялося, що Фінляндія в ніч на 18 листопада щонайменше на рік закрила 4 із 8 пунктів перетину кордону з Росією у відповідь на сплеск міграції. Йдеться про КПП Ваалімаа, Нуйямаа, Іматра і Нійрала.

А 20 листопада фінська газета IltaLehti написала з посиланням на власні джерела, що найближчими днями уряд Фінляндії може закрити й решту чотири КПП.

На початок