У Варшаві 20 листопада зустрілися президенти Фінляндії та Польщі — Саулі Нііністьо і Анджей Дуда. Вони обговорили безпекові питання в умовах агресії Росії проти України і посилення тиску мігрантів на кордони обох країн.
Основні тези зустрічі вони виклали на спільній пресконференції.
Проблеми, з якими Фінляндія стикається на кордоні, існують уже два роки, а вперше виникли ще у 2015-му, розповідає президент Фінляндії.
"Коли ми говоримо про права людини — вони важливі, і ми хочемо їх поважати. Але ми також повинні зважати на національну безпеку. І тепер, коли здається, що депортація тих мігрантів, які не відповідають критеріям для отримання притулку, стала неможливою, фактично, перетин кордону означає, що мігрант залишиться в країні, якщо захоче — незалежно від того, чи відповідає він критеріям", — зазначив Саулі Нііністьо.
Баланс між правами людини і національною безпекою наразі не врівноважені, додає глава держави, тож країна мусить вживати заходів, щоб захистити себе.
"Те, як захищати кордони ЄС — це не лише питання Польщі, Латвії, Литви чи Фінляндії. Це питання всього Європейського Союзу. І я сподіваюся, що в майбутньому ми зможемо разом порушувати це питання в ЄС ще голосніше", — сказав Нііністьо.
Як повідомляє фінське видання Yle, президент Дуда заявив, що ситуація вздовж східного кордону Фінляндії спричинена російською гібридною операцією, і погодився з фінським колегою, що йдеться не про національні кордони, а про кордони Євросоюзу.
Глава Польщі додав, що його країна готова допомогти Фінляндії врегулювати ситуацію на східному кордоні, якщо буде потрібно.
Нііністьо у своєму Х написав, що з Дудою вони також обговорювали "потужну підтримку України та ситуацію на Близькому Сході".
"Україні потрібен справедливий мир, і ми підтримували і підтримуємо Україну. Минулого тижня ми прийняли наш 20-й пакет допомоги з озброєння", — сказав фінський глава держави.
Ситуація на кордоні між Фінляндією та Росією
У вересні 2022-го міністр закордонних справ країни Пекка Хаавісто заявив, що Фінляндія не бажає бути "транзитною країною" і починає національні заходи щодо запобігання в'їзду в країну громадянам РФ. Фінляндія також направила лист до Європейської комісії з проханням дати спільні рекомендації всім країнам Шенгенської зони щодо скасування або анулювання віз виданих громадянам Росії. Пізніше Хаавісто повідомив, що з 30 вересня 2022 року Фінляндія закриває кордон для російських туристів із шенгенськими візами.
У квітні на тлі війни в Україні та для уникнення міграційної кризи Фінляндія розпочала будівництво першої ділянки паркану на кордоні з Росією.
А з 16 вересня країна заборонила в'їзд легкових автомобілів, зареєстрованих у Росії. Це зробили після роз'яснення Єврокомісії, аби уникати ухилення від санкцій ЄС.
Прикордонна служба Фінляндії ухвалила рішення з 9 листопада не пропускати російських велосипедистів на територію країни, аби запобігти в'їзду нелегальних мігрантів.
Раніше повідомлялося, що Фінляндія в ніч на 18 листопада щонайменше на рік закрила 4 із 8 пунктів перетину кордону з Росією у відповідь на сплеск міграції. Йдеться про КПП Ваалімаа, Нуйямаа, Іматра і Нійрала.
А 20 листопада фінська газета IltaLehti написала з посиланням на власні джерела, що найближчими днями уряд Фінляндії може закрити й решту чотири КПП.