Цьогорічні місцеві вибори будуть найтяжчими — експертка

Цьогорічні місцеві вибори будуть найтяжчими — експертка

Ексклюзивно
Цьогорічні місцеві вибори будуть найтяжчими — експертка УНІАН

Цьогорічні місцеві вибори можуть стати найтяжчими за історію незалежної України, оскільки вперше вони проходитимуть під час пандемії та за новим виборчим законодавством.

Про це заявила заступниця генерального директора і керівниця програми Комітету виборців України Наталія Линник в ефірі Українського радіо. Зокрема, вона вважає, що пандемія збільшує ризик фальсифікацій під час виборчого процесу.

"Ці вибори будуть найтяжчими, тому що вони вперше, якщо не рахувати довибори в 179 виборчому окрузі, вони відбуватимуться в умовах пандемії. За оцінкою прем'єр-міністра Шмигаля, кількість нових захворювань може зрости до трьох тисяч хворих за добу. Це відкриває широке поле для маніпуляцій із явкою, із використанням технологій штучного зменшення явки окремих електоральних груп, до прикладу, пенсіонерів чи людей, які належать до групи ризику. Так було на 179 окрузі на довиборах, коли розпускалися чутки про підвищення випадків COVID-19, про їх смертельність тощо. Це зменшило явку виборців до 27%", — розповіла Линник.

Окрім того, за словами експертки, нове виборче законодавство містить низку помилок та неузгодженостей, що ускладнює роботу як кандидатів, так і членів виборчих комісій.

"Виборцям до кінця не буде зрозуміла правдивість цих результатів, тому що, наприклад, буде запроваджено так звану відкриту систему виборчих списків. Де-факто, щоб змінилося місце того кандидата, якого партія, наприклад, поставила на 10 місце в твоєму рейтинговому списку, він має набрати квоту в 25%. Вона буде досить суттєвою: перевага в голосах ітиме на десятки, а в деяких випадках — на десятки сотень голосів. Виборець не розумітиме достеменно, як це буде пораховано", — пояснила вона.

Окрім того, на місцевих виборах-2020 використовуватиметься нова форма бюлетеня. Там, де кількість мешканців перевищуватиме 10 тисяч, буде так звана система відкритих списків, а якщо це буде село, селище, то вони отримають бюлетені за мажоритарною складовою, в якому достатньо поставити галочку навпроти певного прізвища.

Відкриті ж виборчі списки полягають у тому, що виборець визначає місце свого кандидата у партійному списку: що більше голосів набере певний кандидат, то вище буде його позиція у списку. Як відзначає експертка, у цьому полягає ускладнення як для членів виборчої комісії, так і для виборців. Для виборчої комісії — у підрахунку, а для виборців — з розумінням, чи набрав їхній кандидат прохідну кількість голосів, чи ні. Перше місце в списку буде захищеним: це місце лідера партії, що висунутий у конкретному районі або ОТГ.

Линник також відзначила, що цьогорічна виборча агітація набирає "скандальних обертів".

"На фоні бліцкригу минулих виборів дуже складно спокійно і відповідно до законодавства проводити свою виборчу кампанію. Якщо проводити її так, то кандидат чи партія ризикують залишитися непоміченими на тлі загального хайпу. Тому, очевидно, всі кандидати вирішили розганяти щось цікавеньке для виборців. Хоча коли такою технологією користуються всі, в інформаційному потоці виборець не може виокремити найяскравіше", — розповіла експертка.

Тому, на думку Линник, зараз боротьба йде не за тих, хто не визначився, а за своїх прихильників для того, щоб вони залишалися стабільними. При цьому нові проєкти за цей час не встигнуть розкрутитися.

Що відомо

  • Згідно з опитуванням соціологічної групи "Рейтинг", українці переважно не схвалюють дії уряду, депутатів та президента. У липні 2020 року лише 16% українців схвалили роботу Верховної ради. Водночас 73% респондентів діяльністю народних депутатів були не задоволені.
  • За даними опитування соціологічної групи "Рейтинг", 30 % українців підтримали б на місцевих виборах партію "Слуга народу", якби вибори проводилися наступної неділі. Також станом на кінець липня 77% українців планують брати участь у місцевих виборах 25 жовтня.
  • Для подання заяви про зміну виборчої адреси внутрішньо переміщеним особам не знадобляться жодні додаткові документи, крім паспорта.
  • Центральна виборча комісія оголосила з 5 вересня 2020 року початок виборчого процесу місцевих виборів, призначених на 25 жовтня.
  • 15 липня Верховна рада ухвалила проєкт постанови про призначення на 25 жовтня чергових місцевих виборів депутатів обласних, Київської міської, районних у містах рад та мера Києва.
  • Згідно з постановою, вибори депутатів Верховної ради АР Крим, депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів на тимчасово окупованих територіях АР Крим, міста Севастополя, в окремих районах, містах, селищах і селах Донецької та Луганської областей не призначаються.
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди