Волонтери, церква, ЗСУ. Соціологи розповіли, кому українці довіряють найбільше

Волонтери, церква, ЗСУ. Соціологи розповіли, кому українці довіряють найбільше

Опитування
Волонтери, церква, ЗСУ. Соціологи розповіли, кому українці довіряють найбільше

Соціологічна служба Центру Разумкова спільно з Фондом "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва провели опитування українців, щоб дізнатися, кому вони довіряють найбільше. Результати дослідження виявили низький рівень довіри до судів, Верховної ради та президента, та високу довіру до військових, церкви, волонтерів і рятувальників.

Як з’ясувалося, найчастіше громадяни України висловлюють довіру Збройним силам (65% опитаних), церкві (63%), волонтерським організаціям (63%), Державній службі з надзвичайних ситуацій (53%), добровольчим батальйонам (53%), Державній прикордонній службі (52%), ЗМІ України (50%), Національній гвардії України (49%), громадським організаціям (47%).

Усім іншим інститутам українці висловлювали недовіру частіше, ніж довіру. Зокрема, президенту України не довіряють 49% опитуваних, Верховній раді — 75%, уряду України — 72%, державному апарату (чиновникам) — 78%.

Також українцям властивий високий рівень недовіри до судової системи в цілому (77,5%), Верховного суду (69%), місцевих судів (67,5%). Прокуратурі не довіряють 73% респондентів, Національному антикорупційному бюро України — 71%, Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі — 70,5%, Антикорупційному суду — 70%, Національному агентству з питань запобігання корупції — 70%.

Серед правоохоронних структур Національній поліції не довіряють 58% опитаних (довіряють — 33%), патрульній поліції — 54% (довіряють 35%), СБУ — 56% (довіряє 31%).

Політичним партіям не довіряє 71% респондентів, профспілкам — близько 50%.

На думку соціологів, те, що лідером недовіри є державний апарат загалом, свідчить про високий рівень відчуження між структурами державної влади і суспільством, що призводить до негативної оцінки українцям діяльності влади. При цьому виняток становить сприйняття структур, які забезпечують оборону держави та безпеку громадян — Збройних сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії України, Державної служби з надзвичайних ситуацій.

За даними дослідників, рівень довіри населення України до органів влади знижується — зокрема, якщо у грудні 2019 року недовіру до Кабінету міністрів висловлювали 51,5% респондентів, то у липні 2020 року рівень недовіри зріс до 72%, недовіра до Верховної ради збільшилась із 54% до 75%, до президента — з 31% до 49%.

Соціологи констатують, що якщо політичний сезон "осінь 2019 — весна 2020" починався зі стрімкого зростання довіри до органів влади, то входження у сезон "осінь 2020 — весна 2021" відбувається на фоні падіння довіри до владних інститутів.

Довідка. Опитування проводили з 3 по 9 липня 2020 року методом інтерв’ю "обличчям до обличчя" за місцем проживання респондентів. Було опитано 2022 респонденти старше 18 років у всіх регіонах України, за винятком Криму та окупованих територій Донецької та Луганської областей за вибіркою, що репрезентує доросле населення за основними соціально-демографічними показниками. Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3% з імовірністю 0,95. Фінансування опитування здійснювали в рамках проєкту МАТРА"Пробація та альтернативні види покарань в Україні" Посольства Королівства Нідерландів.

Що відомо

  • 30-35% опитаних соцгрупою "Рейтинг" вважають, що в правоохоронних органах та науці працює недостатньо жінок, 26% — в армії, 19% — в бізнесі.
  • 68% опитаних українців вважають, що країна рухається у неправильному напрямку, тоді як тільки 20% підтримують чинний курс.
  • За опитуванням КМІС, більшість українців вважають, що Україна переможе Росію, в майбутньому перейде переважно на українську мову, і не хотіли б переїхати до Європейського Союзу чи США, а до Росії — навіть за гроші.
  • Водночас багато громадян дотримуються думки, що Україна йде до розколу, не розвивається, а життя стає все нестерпнішим.
  • Більшість опитаних фондом "Демократичні ініціативи" українців не довіряє правоохоронним органам, негативно оцінює роботу їхніх керівників і вважає, що змін у безпеці не відбулося або все стало гірше.

На початок