ЄС запізнюється з виконанням зобов'язання щодо постачання Україні боєприпасів — Bloomberg

ЄС запізнюється з виконанням зобов'язання щодо постачання Україні боєприпасів — Bloomberg

ЄС запізнюється з виконанням зобов'язання щодо постачання Україні боєприпасів — Bloomberg
. Фото: AP/Kin Cheung

Європейський Союз відстає від планів надати Україні мільйон артилерійських снарядів до березня 2024 року, що потенційно дає російським силам перевагу в постачанні боєприпасів.

Про це повідомляє Bloomberg з посиланням на джерела.

Відповідно до планів, розроблених на початку цього року, ЄС пообіцяв надати Україні артилерійські боєприпаси протягом 12 місяців, спочатку за допомогою наявних запасів, а потім через контракти про спільні закупівлі та збільшення промислових потужностей.

За інформацією джерел, вже минуло більш ніж половина цього часу, однак план виконаний лише на 30% і, виходячи з обсягу контрактів, підписаних на сьогодні, ризикує не досягнути своєї мети.

За словами обізнаних джерел, кілька держав-членів ЄС приватно звернулися до відділу зовнішньої політики блоку з проханням продовжити цей термін.

Сполучені Штати, які мають на меті збільшити власне виробництво приблизно до 1 мільйона снарядів на рік у 2024 році, закликали ЄС активізувати свої зусилля. Представники Білого дому відмовилися від коментарів.

Оскільки контрнаступ України досягає обмеженого прогресу, а союзники готуються до тривалої війни, постачання боєприпасів, обіцяні ЄС, мають вирішальне значення для того, щоб допомогти Україні не відставати від виробництва Росії. За деякими оцінками, наступного року російські заводи поставлять 2 мільйони снарядів, тоді як Москва також отримала постачання зброї з Північної Кореї та продовжує шукати снаряди радянських часів.

Союзники сподівалися, що їхня спільна підтримка зрівняється з Росією за обсягом і що Київ матиме перевагу завдяки кращим стандартам західних снарядів і зброї, сказав один із співрозмовників агентства.

Президент України Володимир Зеленський заявив, що він стурбований тим, що війна Ізраїлю та ХАМАС відверне увагу США та їхніх союзників від боротьби України за повернення своєї території від російських загарбників.

Bloomberg зазначає, що лідери України вже були неспокійні після того, як президент Джо Байден скасував пакет допомоги Україні згідно з угодою з республіканцями 1 жовтня, щоб запобігти закриттю уряду. Зараз Байден вимагає понад 60 мільярдів доларів допомоги для України, а також додаткової допомоги для Ізраїлю, але він може зіткнутися з опором законодавців-республіканців, які стали ще обережніше надсилати додаткові гроші Києву.

Яка ситуація з постачанням Україні боєприпасів

15 лютого уряд США уклав оборонний контракт на суму понад 500 млн доларів на виробництво артилерійських боєприпасів для української армії.

Крім цього, держконцерн "Укроборонпром" презентував перший продукт спільного виробництва з однією з країн НАТО— 120-мм мінометні міни. Вони вже поступили на фронт для потреб Збройних сил України.

1 березня канцлер ФРН Олаф Шольц повідомив, що Німеччина збільшить виробництво боєприпасів для підтримки України.

8 березня міністр оборони України Олексій Резніков на зустрічі своїх колег з ЄС у Стокгольмі заявив, що Україні потрібні системи ППО, мільйон боєприпасів, а також бронетехніка і танки.

20 березня міністри оборони та закордонних справ Євросоюзу погодили план спільної закупівлі боєприпасів, який передбачає постачання Україні мільйона снарядів.

23 березня лідери країн Європейського союзу схвалили спільну закупівлю боєприпасів для України, а також домовилися про постачання ракет, якщо буде потрібно.

На початок