Словаччина вивчає запропонований Україною план експорту зернових — Мінагрополітики

Словаччина вивчає запропонований Україною план експорту зернових — Мінагрополітики

Словаччина вивчає запропонований Україною план експорту зернових — Мінагрополітики
Ілюстративне фото: Getty Images

Словаччина вже вивчає український план дій щодо експорту сільськогосподарської продукції, і вважає його таким, що може бути прийнятим.

Про це заявив міністр сільського господарства та розвитку села Словацької Республіки Йозеф Біреш під час зустрічі з міністром аграрної політики та продовольства України Миколою Сольським, йдеться на офіційному сайті Мінагрополітики.

"Сторони обговорили питання співробітництва в аграрній галузі між Україною та Словаччиною. Міністри домовилися якнайшвидше допрацювати план, а також координувати ситуацію і зберігати конструктивні відносини між країнами", — сказано у пресрелізі.

Зазначається, що Сольський також подякував за підтримку, яку Словаччина надає Україні.

Що відомо про припинення імпорту українського зерна

Після повномасштабного вторгнення РФ українські порти у Чорному морі були заблоковані, через що Україна, один із найбільших у світі експортерів зерна, була змушена шукати альтернативні маршрути постачання, зокрема через Польщу та Румунію.

Протягом 2022 року Польща та Румунія спільно сприяли експорту зернових з України. Додаткова пропозиція зерна на їхніх ринках спричинила тиск на фермерів, оскільки вплинула на ціни та можливості зберігання зернових. У двох країнах відбувалися місцеві протести проти урядів.

За оцінками Єврокомісії, фермери з Польщі, Румунії, Угорщини, Болгарії та Словаччини втратили 417 мільйонів євро від напливу дешевшого українського зерна на їхні ринки.

2 травня Європейська комісія тимчасово обмежила продаж пшениці, кукурудзи, ріпаку та соняшнику українського походження у Болгарії, Угорщині, Польщі, Румунії та Словаччині.

5 червня ЄК продовжила обмеження на імпорт української агропродукції до 15 вересня 2023 року. Обмеження стосувалися імпорту пшениці, кукурудзи, ріпаку та насіння соняшнику з України. Водночас сфера застосування цих заходів до даних продуктів скорочувалася з 17 до 6 тарифних ліній.

15 вересня Єврокомісія не продовжила заборону на імпорт українського зерна в сусідні з Україною держави-члени ЄС.

Після цього Словаччина, Польща та Угорщина в односторонньому порядку заборонили імпорт сільськогосподарської продукції з України.

18 вересня міністерка економіки Юлія Свириденко повідомила, що Україна подала позов до СОТ проти трьох країн, які продовжили заборону на імпорт українського зерна всупереч рішенню ЄК про скасування обмежень.

На початок