У Мінекономіки сподіваються на "хороші новини" щодо нового механізму експорту українського зерна

У Мінекономіки сподіваються на "хороші новини" щодо нового механізму експорту українського зерна

У Мінекономіки сподіваються на "хороші новини" щодо нового механізму експорту українського зерна
Заступник міністра економіки Тарас Качка. Фото: УНІАН

Заступник міністерки економіки Тарас Качка заявив, що для України є "принциповим моментом" досягнення порозуміння з Польщею щодо експорту зерна.

Про це він повідомив у ефірі телемарафону "Єдині новини", передає кореспондентка Суспільного.

"Ситуація з забороною на ввезення зернових до Польщі, інших чотирьох держав-членів ЄС почалася ще у квітні минулого року. Спочатку Польща запровадила національну заборону. В травні її перенесли на рівень Єврокомісії, в червні її оновили у зв'язку зі зміною регламенту. Вона діяла до 15 вересня на 5 держав-членів. І 15 вересня було домовлено, що цей механізм буде замінено іншим механізмом контролю, який вже контролюватиме Україна спільно з тими державами-членами. І нам важливо, щоб ця домовленість реалізувалась", — сказав посадовець.

За його словами, "головний інтерес України — забезпечити, щоб національні заборони трьох держав-членів були зняті".

"Ми дякуємо Румунії, Болгарії, що вони погодились на цю ситуацію і не запроваджували національних заборон. Натомість буде діяти механізм спільної верифікації погодження постачань цих чотирьох товарів (зернових — Ред.) на ці 5 держав-членів спільно з ними", — продовжив Качка

Заступник міністерки зазначив, що "це дуже складний механізм торгівлі, тому це не буде значний товаропотік".

"Для нас він важливий для того, щоб ми могли показати, який справді є попит, хто насправді купує і залучати уряди держав-членів в оцінку цих постачань. Це трохи складніший механізм, але по суті він не далекий від, це контрольована торгівля на якийсь час, щоб показати, що заборона не потрібна, можна потихеньку відходити від неї й повертатися до нормалізації торгівлі. Через те, що це було анонсовано в останній день дії заборони, відбулася така гостра реакція з боку Польщі та інших держав. Ми дуже раді, що дві держави відразу нормально зреагували. Ми зараз з ними працюємо, щоб налагодити цей двосторонній механізм комунікації. Працюємо також з усіма іншими державами, з Єврокомісією", — підкреслив посадовець.

Качка висловив сподівання, що "цього тижня будуть ще гарні новини" з приводу того, що Україна запускає цей механізм, який дозволяє уникнути заборон формальних і повних в двосторонній торгівлі.

"Це наш головний інструмент. Позов в СОТ — лише один з елементів цієї ситуації, і наша реакція на появу національних заборон. Ми вважаємо, що національна заборона теж була свого роду реакція з боку держав-членів, тому це насправді другорядна проблема в тій роботі, яку ми ведемо. В ідеалі ми хочемо уникнути довгих розборок в СОТ. Ми хочемо лише досягти порозуміння з нашими сусідами. Тому це є наш пріоритет, і ми робимо все для того, щоб це забезпечити", — додав заступник міністерки.

Що відомо про припинення імпорту українського зерна

Після повномасштабного вторгнення РФ українські порти у Чорному морі були заблоковані, через що Україна, один із найбільших у світі експортерів зерна, була змушена шукати альтернативні маршрути постачання, зокрема через Польщу та Румунію.

Протягом 2022 року Польща та Румунія спільно сприяли експорту зернових з України. Додаткова пропозиція зерна на їхніх ринках спричинила тиск на фермерів, оскільки вплинула на ціни та можливості зберігання зернових. У двох країнах відбувалися місцеві протести проти урядів.

За оцінками Єврокомісії, фермери з Польщі, Румунії, Угорщини, Болгарії та Словаччини втратили 417 мільйонів євро від напливу дешевшого українського зерна на їхні ринки.

2 травня Європейська комісія тимчасово обмежила продаж пшениці, кукурудзи, ріпаку та соняшнику українського походження у Болгарії, Угорщині, Польщі, Румунії та Словаччині.

5 червня ЄК продовжила обмеження на імпорт української агропродукції до 15 вересня 2023 року. Обмеження стосувалися імпорту пшениці, кукурудзи, ріпаку та насіння соняшнику з України. Водночас сфера застосування цих заходів до даних продуктів скорочувалася з 17 до 6 тарифних ліній.

15 вересня Єврокомісія не продовжила заборону на імпорт українського зерна в сусідні з Україною держави-члени ЄС.

Після цього Словаччина, Польща та Угорщина в односторонньому порядку заборонили імпорт сільськогосподарської продукції з України.

18 вересня міністерка економіки Юлія Свириденко повідомила, що Україна подала позов до СОТ проти трьох країн, які продовжили заборону на імпорт українського зерна всупереч рішенню ЄК про скасування обмежень.

На початок