За шість місяців 2023 року лікарні в окупації на Донеччині та Луганщині отримали з держбюджету понад 430 млн грн — НСЗУ

За шість місяців 2023 року лікарні в окупації на Донеччині та Луганщині отримали з держбюджету понад 430 млн грн — НСЗУ

За шість місяців 2023 року лікарні в окупації на Донеччині та Луганщині отримали з держбюджету понад 430 млн грн — НСЗУ
. Дитяче відділення Бахмутської лікарні інтенсивного лікування. Фото: Олексій Рева/Facebook

За перші шість місяців 2023 року 25 лікарень, які перебувають на окупованій території Донеччини, отримали 276 583 553 гривень з державного бюджету України, а 37 лікарень окупованої Луганщини – 155 523 506 гривень.

Про це повідомила Національна служба здоров'я України у відповідь на запит Суспільне Донбас.

Зазначені кошти лікарні на окупованих територіях від НСЗУ отримують за пакетом “Забезпечення збереження кадрового потенціалу для надання медичної допомоги населенню, яке перебуває на тимчасово окупованій території”.

"Оплата за надані медичні послуги за цим пакетом відбувається відповідно до зазначеної у звітності інформації про кількість працівників відповідної категорії, яку заклад зазначає у звіті, затвердженому договором", — йдеться у відповіді

У НСЗУ зазначили, що у звіт медичні заклади мають подавати щомісяця. Якщо звіт відсутній, то заклад не отримує оплату.

Від початку повномасштабного вторгнення і до 31 грудня медичні заклади Луганщини та Донеччини, за інформацією НСЗУ, отримували 1/12 частину від суми укладеного договору.

"У 2022 році 114 закладів Донецької області отримали 5 584 942 367 грн. Та 47 закладів на Луганщині отримали 2 077 079 787 грн", — повідомили в НСЗУ.

17 березня 2023 року уряд ухвалив постанову №223, якою закріпив гарантовані зарплати медикам, які перебувають на окупованих територіях незалежно від кількості укладених декларацій з пацієнтами.

"Замість того, аби здійснювати оплати, ґрунтуючись на кількості укладених декларацій, держава забезпечить оплату праці медичних працівників, які героїчно надають медичну допомогу на тимчасово окупованих територіях, в розмірі, що дорівнює встановленим урядом базовим гарантіям мінімальної зарплати медикам на 2023 рік", - повідомили в пресслужбі Кабміну.

Згідно з цією постановою, лікарі, які працюють повний робочий день, отримають зарплатню у розмірі 20 тисяч гривень, а медсестри — 13 500 гривень.

У своїй відповіді НСЗУ, зазначило, що наразі немає інформації про кількість медичного персоналу, які працюють у лікарнях на окупованій Донеччині та Луганщині.

"НСЗУ оплачує вартість наданих послуг за цим пакетом за глобальною ставкою на місяць. Глобальна ставка за пакетом “Забезпечення збереження кадрового потенціалу для надання медичної допомоги населенню, яке перебуває на тимчасово окупованій території”, розрахована на 8 778 штатних працівників в Донецькій та Луганській області", — повідомили в НСЗУ.

Також в НСЗУ не мають інформацію про те, скільки мирних жителів Донеччини та Луганщини, які залишились в окупованих населених пунктах, отримують медичну допомогу.

"НСЗУ оплачує закладу суму, незалежно від кількості пролікованих пацієнтів, а забезпечує оплату праці медичним працівникам, які залишилися працювати в закладі, що перебуває в тимчасовій окупації", — зазначили в Національній службі здоров'я.

За шість місяців 2023 року лікарні в окупації на Донеччині та Луганщині отримали з держбюджету понад 430 млн грн — НСЗУ
Маріупольська міська лікарня №9, 2021 рік. Фото: Суспільне Донбас

Що відомо про робуоту лікарень на окупованих територіях

Генштаб ЗСУ та Міноборони України неодноразово повідомляли про те, що лікарні на окупованих територіях переповнені пораненими російськими солдатами. Там не вистачає медичного персоналу.

Також місцеві жителі, які залишились на окупованій Луганщині, повідомляли Суспільне Донбас, що вони не мають доступ до медичної допомоги. Також в окупованих містах Донеччини та Луганщини людям складно потрапити на прийом до лікаря без паспрта РФ.

13 січня 2023 року в Луганській ОВА повідомили, що госпіталі в окупованих з 2022 року Білокуракиному, Старобільську, Новоайдарі, Довжанську переповнені вщент пораненими російськими військовими. В Довжанську, зокрема, через брак ліжок звільнили пологове відділення для потреб поранених російських військових, також зайняті пораненими на війні і навколишні санаторії.

В окупованому з 2014 року Луганську під шпиталь, де надають медичну допомогу пораненим російським армійцям, переоблаштували актову залу обласної Луганської лікарні. "В лікарнях захоплених міст та сіл вже не вистачає місць навіть російським військовим, не кажучи вже про цивільних", — зауважували в ОВА.

В окупованому Луганську під військовий шпиталь переобладнали корпус пологового будинку, у Новопскові в лікарні пораненим віддали пологове відділення.

Згідно з Женевськими конвенціями, медичним працівникам має бути забезпечена можливість виконувати їхні обов’язки, а пораненим і хворим — отримувати медичну допомогу

За інформацією Донецького обласного управління охорони здоров'я, за рік війни Росія зруйнувала або пошкодила 85 закладів охорони здоров'я:

  • зруйнувала — 24 заклади охорони здоров’я,
  • пошкодила — 61 заклад охорони здоров’я.

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram

На початок