Історія буде збережена. У музеї на Миколаївщині збирають докази агресії РФ

Історія буде збережена. У музеї на Миколаївщині збирають докази агресії РФ

Історія буде збережена. У музеї на Миколаївщині збирають докази агресії РФ
Відвідувачі виставки "Оборона та бої за Баштанку". Миколаївщина, травень 2023 року. Фото: Олег Требух

Залишки боєприпасів, устаткування, документація російської армії. У Баштанському краєзнавчому музеї Миколаївської області працює постійна виставка, присвячена обороні та боям за Баштанку під час російського вторгнення у березні 2022 року. Станом на 16 вересня зібрали більше тисячі експонатів. До музею їх передали українські військові місцеві жителі.

Про це кореспондентам Суспільного розповів директор Баштанського краєзнавчого музею Олег Требух.

За його словами, матеріали до музею почали надходити вже з третього березня 2022 року, коли Сили оборони відбили наступ на Баштанку. Виставку відкрили на День захисників України, 14 жовтня 2022, і постійно оновлюють.

Добре, що матеріал оперативно збирали й направляли до музею. Ми боялись це все втратити, адже тоді незрозуміла була ситуація. Ми збирали і ховали в Баштанці, де могли, закопували. Нещодавно познаходив деякі речі, так заховав.

В експозиції представлені копії карт, службової та особистої документації росіян, а оригінали зберігаються у сховищі.

"Це шеврони, документи здебільшого військових РФ 126-ї окремої бригади берегової охорони Чорноморського флоту. Ядро цієї колони було розгромлено в боях під Баштанкою і в самому місті. Карти маршруту свідчать, що вони до нас йшли саме з Перевального через Нову Каховку", — говорить Олег Требух.

Шеврони, документи, амуніція військових РФ на виставці у Баштанському музеї
Шеврони, документи, амуніція військових РФ на виставці у Баштанському музеї. Фото: Олег Требух

Допомагають збирати матеріали військовослужбовці, які родом з Баштанки, зазначає директор музею.

Земляк-артилерист 406-ї окремої артилерійської бригади імені генерал-хорунжого Олексія Алмазова передав прапор з емблемою бригади, також тубус від порохового заряду гаубиці М777, фрагменти російського баражуючого боєприпасу ZALA Lancet та керованого артилерійського снаряда.

Експонати, що передали до Баштанського музею артилеристи
Експонати, що передали до Баштанського музею артилеристи. Фото: Олег Требух

"Музей давно співпрацює із Сергієм Корякою, нині командиром інженерно-саперного взводу 190-го окремого батальйону 123-ї бригади тероборони ЗСУ. У вересні боєць передав відстріляний переносний зенітно-ракетний комплекс "Ігла", згорівший автомат АК-12 6П70, протипіхотну міну направленого ураження МОН 50, маркери "Заміновано", форму та амуніцію московського загарбника. Ці речі Сергій знайшов під час розмінування звільненої частини Херсонщини", — зазначив директор музею.

Речі, що передав до музею Сергій Коряка
Речі, що передав до музею Сергій Коряка. Фото: Олег Требух

В експозиції є томи з творами письменника Олександра Сизоненка. Баштанець Микола Пантелейчук із саперами територіальної оборони виявили книги під час обстеження зруйнованої школи на Херсонщині. Директор музею каже, співробітники закладу також долучаються до поповнення експозиції російсько-української війни.

"Аби зберегти пам'ять про ці події, ми купували для музею марки, що присвячені ЗСУ, Україні. Ми донатили на пам'ять — друкували прапори, листівки, плакати тощо", — говорить Олег Требух.

Марки, конверти, плакати в експозиції Баштанського музею
Марки, конверти, плакати в експозиції Баштанського музею. Фото: Олег Требух

Будь-які докази російської агресії треба зберігати саме у науково-дослідницьких закладах.

"Якщо раніше ці речі досить добре направляли до музею, то зараз ті ж шеврони продають на приватних аукціонах, так би мовити, осідають на руках. Також волонтери роблять свої колекції, що минає музей. Уламки снарядів, техніки, озброєння РФ потрапляє до майстрів, які роблять брелоки, різну продукцію. Зрозуміло, це все на донати, але, з іншого боку, втрачається цікавий матеріал. Краще передавати туди, де історія буде збережена", — говорить історик.

Працівникам Баштанського краєзнавчого музею вдалося зібрати колекцію боєприпасів — залишків того, чим обстрілювали Баштанку та її околиці. Найбільший за розміром експонат — уламки ракети С-300, що збили у пригороді міста.

"Ми звертались кілька разів з листами до місцевої адміністрації, аби передали нам залишки озброєння. Є домовленість з міською радою, що після війни на Пагорбі Слави буде створений Меморіал російсько-українській війні, і спалена в центрі міста під час боїв російська техніка, остови двох "Уралів", гаубиць, буде вистановлена на постійну експозицію", — додав директор музею.

Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.

На початок