Миколаїв та експедиція до Антарктиди: якою була роль міста в дослідженні континенту під кригою

Миколаїв та експедиція до Антарктиди: якою була роль міста в дослідженні континенту під кригою

Антарктична дослідницька станція імені Академіка Вернадського
Антарктична дослідницька станція імені Академіка Вернадського. Вікіпедія

Історія Антарктиди розпочалася задовго до нашої ери, а пізнавали її моряки, у тому числі пов'язані з Миколаєвом. Один з них був головним командиром Чорноморського флоту в 1830-х, другий — будував фрегат "Флора" на Миколаївському адміралтействі. А вже у 1996 році в України була власна станція "Академік Вернадський", на якій нині працюють 26 українців, серед них — миколаївець.

Про це журналісти Суспільного дізналися на заході "Ідентичність Миколаївщини" у Миколаївському музеї суднобудування і флоту 24 квітня.

Антарктида — це "шостий" континент, розташований у Південній півкулі Землі. Він покритий товстим шаром льоду і снігу, і складається з антарктичного крижаного щита. Цей континент є найхолоднішим і вітряним місцем на Землі, середня температура тут становить близько -50 градусів.

Шлюпи "Восток" та "Мирный", Фадей Беллінсгаузен та Михайло Лазарєв
Шлюпи "Восток" та "Мирный", Фадей Беллінсгаузен та Михайло Лазарєв. Колаж: Суспільне Миколаїв/Яна Тітуренко

За словами старшої наукової співробітниці музею Лариси Шинкаренко, у 1819 році до Антарктиди одночасно відправилися два експедиційні шлюпи: "Мирний", капітаном якого був лейтенант Михайло Лазарєв та "Восток", під командуванням капітана другого рангу Фадея Беллінсгаузена.

Михайло Лазарєв, відомий як командир Чорноморського флоту, в 1833-1851 роках проживав у музеї суднобудування та флоту, який раніше був його будинком протягом 19 років. Він — один з учасників експедиції, котрий перебував на посаді військового губернатора Миколаєва та Севастополя.

"Це люди, які жили і працювали у Миколаєві, може вони й не народились саме тут, але вони все ж таки багато зробили та були нашими земляками", — розповіла Шинкаренко.

Адмірал Фадей Беллінсгаузен брав участь у будівництві фрегата "Флора" на Миколаївському адміралтействі, розповіла науковиця.

"Беллінсгаузен неодноразово бував у Миколаєві, спостерігав за суднобудуванням кораблів. Судно "Восток" здійснило кругосвітню подорож, добравшись до берегів Антарктиди".

Заступником капітана Фадея Беллінсгаузена на "Востоці" був одесит Іван Завадовський, який навчався у Миколаєві, додала спікерка. Капітан-лейтенант, другий по рангу офіцер на шлюпі, виходець зі старовинного козацького роду з Полтавщини.

Науковий співробітник Музею суднобудування і флоту Віктор Задирака розповів про Антарктичну дослідницьку станцію імені Академіка Вернадського та дослідження, котрі там проводять українські науковці.

"Україна отримала станцію 6 лютого 1996 року, британці передали саме українцям, тому що наша українська експедиція багато чого досліджувала", — каже Віктор.

Серед досліджень українців налічують океанографічні та біоресурсні, гідрометеорологічні і дослідження сонячно-земних зв'язків, ядерно-фізичні та акустичні вимірювання, біологічні та медико-фізіологічні дослідження. Звісно, окрім них науковці в Антарктиді досліджували флору і фауну регіону. Про неї розповіла старша наукова співробітниця Миколаївського краєзнавчого музею Ганна Саказли.

"У водах біля узбережжя Антарктиди можна побачити пінгвінів, тюленів, морських слонів і морських леопардів. В антарктичних морях водяться різноманітні види китів та на Антарктиді зростають 200 видів унікальних рослин", — розповіла Ганна.

Попри суворі кліматичні умови, в Антарктиді мешкає безліч видів тварин, які адаптувалися до життя в цій місцевості. За словами Ганни Саказли, регіон налічує декілька десятків видів риб та птахів, водорості та навіть гриби.

Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.

На початок