У Миколаєві пропонують перейменувати 259 вулиць

У Миколаєві пропонують перейменувати 259 вулиць

У Миколаєві пропонують перейменувати 259 вулиць
Таблиця з назвою вулиці. Фото: Платформа MY ART

У Миколаєві презентували результати опитування у рамках проєкту "Деколонізація: переосмислення імперського минулого в публічному просторі Миколаєва". У ході дослідження на мапі міста виявили 154 вулиці, назви яких пов'язані з Росією. Окрім того, є вулиці, які мають однакові назви та ті, що потребують уточнення.

Про це повідомила Миколаївська міська рада.

Дослідження організувала Платформа "MY ART" у партнерстві з Агенцією розвитку Миколаєва за підтримки Фонду імені Гайнріха Бьолля, Бюро Київ — Україна.

За інформацією менеджера проєкту Євгена Гомонюка, йдеться про виявлені внаслідок дослідження топоніми, що пов'язані з пропагандою російської імперської політики, названі на честь російських та радянських воєначальників, військових, космонавтів, публіцистів, вчених, поетів, письменників і композиторів, більшість з яких не мають стосунку до Миколаєва.

"На сьогодні ми маємо список з 259 назв топонімів, які пропонуємо до перейменування відповідно до закону про деколонізацію. Це не означає, що вони будуть перейменовані саме в цій кількості, але це наша пропозиція, яку ми надішлемо до топонімічної комісії на розгляд, як тільки комісія буде зібрана й офіційно затвердить план своєї роботи", — каже Євген Гомонюк.

У ході аналізу виявили:

 • 48 назв вулиць містять русизми. Наприклад, такі як Погранична, Кузнецька, Степова тощо. Коректна українська назва вулиці Громадянська — "Цивільна", вулиці Кузнецької — "Ковальська", а вулиці Рябінової — "Горобинова".
 • Вісім вулиць містять географічні назви пов'язані з Росією: Волгоградська, Новоросійська, Уральська, Тверська, Сибірська, Карєльська, Онезького, Ясна Поляна.
 • 18 вулиць названі на честь військових діячів, героїв війн, політиків та подій імперського періоду: адмірала Макарова, Фалєєвська, Потьомкінська тощо, ще 53 назви — радянського періоду: Маршала Василевського, Маршала Малиновського, Лягіна, Гагаріна, Зої Космодем'янської тощо.
 • 31 вулиця названа на честь російських діячів культури: Глінки, Менделєєва, Добролюбова, Грибоєдова, Єсеніна, Лермонтова, Маяковського, Некрасова, Пушкіна, Чехова, Толстого, Тургенєва тощо. Ще десять вулиць на честь вчених й освітян радянського періоду: Мічуріна, Курчатова, Крилова, Тарле.
 • 31 назва вулиць має ідеологічну складову, пропагує російську (комуністичну) ідеологію чи радянські міфи: вулиця Колгоспна, Цілинна, Першотравнева, 8-го Березня тощо.
 • Одна вулиця названа на честь іноземця, Дмитрова.
 • Ще дві пов'язані з іншими географічними назвами, наприклад, Кубинська.

Під час аналізу виявили 57 назв вулиць, які є "двійниками". На мапі міста зустрічаються подвоєння: вулиця Богдана Хмельницького — у мікрорайонах Тернівка та Широка Балка; потроєння: вулиця Бузька — у мікрорайонах Варварівка, Мала Корениха та Велика Корениха.

Сім вулиць, потребують уточнень, наприклад, Братська.

В опитуванні взяли участь 883 респонденти

За результатами дослідження, 378 опитаних вважають, що під час перейменування варто використовувати національні назви, 355 — локальні та регіональні назви. Також 54,4 відсотка респондентів вважають, що при перейменуванні необхідно використовувати назви міст-побратимів та країн, що долучилися до підтримки Миколаєва та України під час війни.

 • Перевагу історичним назвам вулиць надає 55,9 відсотка опитаних. Наприклад, вулицю Адмірала Макарова пропонують перейменувати на "Католицьку", а Лягіна — на "Різдвяну".
 • 38,3 відсотка респондентів вважають, що слід називати вулиці з урахуванням реалій сьогодення.

Відповідну інформацію та результати дослідження розглянуть під час засідання топонімічної комісії.

Матеріали дослідження та повний список вулиць, запропонований до перейменування, доступні за посиланням.

Що відомо про перейменування вулиць Миколаєва

 • Вулиця Московська в місті остаточно отримала назву Маріупольська. Відповідне рішення депутати міськради ухвалили під час засідання 28 липня 2022 року
 • За словами Олександра Сєнкевича, у Миколаєві варто відновити роботу комісії з перейменування топонімів, адже в місті залишилися назви вулиць, які належать до радянської історії або пов’язані з РФ: вулиці Пушкінська, Гвардійська, 295-ї стрілкової дивізії тощо.
 • Депутати Миколаївської міської ради затвердили склад "Комісії з питань перейменування вулиць, провулків, проспектів, площ, парків, скверів та інших споруд, розташованих на території міста". До складу включили ім’я генерала Дмитра Марченка — з приміткою "за згоди".
 • Три депутатські комісії Миколаївської міської ради станом на 10 квітня 2023 року погодили проєкт положення щодо "Перейменування вулиць, провулків, проспектів, площ, парків, скверів та інших споруд, розташованих на території міста". Головна відмінність нового документу від положення, що діяло з 2015 року — чітко прописаний механізм створення топонімічної комісії.

Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.

На початок