Чи є план "Б": Зеленський відповів на питання про вступ до НАТО та гарантії безпеки для України

Чи є план "Б": Зеленський відповів на питання про вступ до НАТО та гарантії безпеки для України

Чи є план "Б": Зеленський відповів на питання про вступ до НАТО та гарантії безпеки для України
Президент України Володимир Зеленський, фото: Офіс президента

Президент України Володимир Зеленський заявив, що якщо Україна не отримає запрошення до НАТО на наступному саміті Альянсу у Вашингтоні, то домагатиметься відповідного рішення ще через рік.

Про це він сказав в інтерв'ю телеканалу 1+1.

Водночас Зеленський зазначив, що запрошення — це "дуже близько, але ще не все", адже навіть після надання запрошення, якась держава-партнер може виступити проти фактичного вступу, як у випадку зі Швецією.

"Для нас запрошення в НАТО — це політичне рішення світу, кінцеве рішення світу, де ми — в геополітиці. Я боровся за запрошення тільки через це, бо для мене запрошення — це рішення в головах багатьох бюрократів...", — сказав президент.

Він також розказав, що наразі триває робота над запровадженням гарантій безпеки, зокрема між Україною та США, ймовірно, буде угода за прикладом ізраїльської моделі, що включатиме і зброю, і технології, і фінанси, тренування тощо.

Також Зеленський зазначив, що така угода буде діяти навіть за умови зміни президента США, адже відповідні рішення ухвалюються Конгресом.

Перспективи вступу України в НАТО

30 вересня 2022 року президент України Володимир Зеленський, голова Верховної ради Руслан Стефанчук та прем’єр-міністр Денис Шмигаль підписали заявку на вступ України в НАТО за пришвидшеною процедурою. Відповідна процедура передбачає вступ до НАТО без ПДЧ.

Генсек НАТО Столтенберг того ж дня заявив, що вступ України в НАТО залежить від згоди усіх 30-ти союзників. Глави низки країн Центральної та Східної Європи офіційно підтримали членство України в НАТО.

Що відомо про гарантії безпеки для України

12 липня під час саміту НАТО у Вільнюсі, лідери G7 погодили спільну Декларацію на підтримку України. У заяві зазначається, що кожна з країн-членів G7 працюватиме з Україною над конкретними двосторонніми довгостроковими зобов'язаннями й домовленостями у сфері безпеки.

В той же день Данія, Фінляндія, Ісландія, Норвегія та Швеція у спільній заяві оголосили, що долучаться до країн "Великої сімки" (G7) в питанні гарантій безпеки для України.

Речник президента РФ Володимира Путіна Дмитро Пєсков заявив, що намір країн G7 надати гарантії безпеки Україні є "помилковим та небезпечним", тому що таким чином країни "сімки" зазіхають на безпеку Росії.

У березні президент Володимир Зеленський заявив, що попри те, що на час війни Україна не може стати членом НАТО, вона хотіла б отримати стратегічні гарантії безпеки.

13 липня Нідерланди заявили, що приєднаються до ініціативи G7 щодо гарантій безпеки для України.

На початок