Інформація щодо розмов про можливе надання Україні членства в НАТО в обмін на відмову від частини територій на користь Росії не відповідає дійсності.
Про це заявив координатор стратегічних комунікацій Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі під час брифінгу 16 серпня.
Він підкреслив, що ця інформація неправдива. За його словами, позиція американської влади зводиться до того, що Україну в перспективі планують прийняти до НАТО і це підтвердило керівництво країн-членів Альянсу під час останнього саміту у Вільнюсі.
"Нічого подібного. Це не так", — відповів Джон Кірбі на запитання журналіста щодо дискусій про обмін українських територій на членство в НАТО.
Він наголосив, що США намагаються допомогти знайти шлях до членства в Альянсі та неодноразово публічно заявляли, що НАТО буде майбутнім України.
"На Вільнюському саміті Альянс підтримав ідею про те, що шлях до членства може бути розроблений. Наразі основна увага зосереджена на допомозі Україні у боротьбі з російською агресією та продовженням повернення територій, які повністю належать Україні. Вони досягають прогресу щодня, і ми продовжуватимемо їх підтримувати", — сказав Кірбі.
Що відомо про заяву Стіана Єнссена?
15 серпня видання Verdens Gang опублікувало припущення керівника апарату генерального секретаря НАТО Стіана Єнссена, що Україна зможе отримати членство в Альянсі в обмін на частину територій. Видання зазначачило, що на думку Єнссена, це може бути частиною закінчення війни. Водночас він нагадав слова свого керівника, генсека НАТО Єнса Столтенберга, що "Україна має сама вирішувати, коли та на яких умовах вона хоче вести переговори з Росією".
Наступного дня керівник апарату генерального секретаря Північноатлантичного альянсу Стіан Єнссен перепросив за свою заяву про те, що Україна може вступити у НАТО в обмін на "відмову" від частини своєї території. Він визнав, що це була його помилкою і що його заява була частиною ширшої дискусії.
Офіційний представник блоку у коментарі Суспільному підтвердив, що Північноатлантичний альянс повністю підтримує суверенітет і територіальну цілісність України. "Позиція чітка й не змінилася", — сказав він.
У липні 2023 року президент Володимир Зеленський за підсумками саміту НАТО заявив, що Україна ніколи не поступиться своїми територіями, "навіть якщо це село, в якому живе один дід".
Перспективи вступу України в НАТО
30 вересня 2022 року президент України Володимир Зеленський, голова Верховної ради Руслан Стефанчук та прем’єр-міністр Денис Шмигаль підписали заявку на вступ України в НАТО за пришвидшеною процедурою. Відповідна процедура передбачає вступ до НАТО без ПДЧ.
Генсек НАТО Столтенберг того ж дня заявив, що вступ України в НАТО залежить від згоди усіх 30-ти союзників. Глави низки країн Центральної та Східної Європи офіційно підтримали членство України в НАТО.