Російські окупанти вивозять зерно фурами та морем через Маріуполь

Російські окупанти вивозять зерно фурами та морем через Маріуполь

порт у Маріуполі
Російський військовий катер охороняє територію із зерновим складом на задньому плані в Маріупольському морському порту, 12 червня 2022 року. Фото: AP

В окупованому Росією Маріуполі функціонує порт, де окрім металу російські окупанти вивозять морем зерно з Донецької області та фурами — зерно з окупованої частини Херсонської та Запорізької областей. Про це під час ефіру "Суспільне. Спротив" розповів радник міського голови Петро Андрющенко.

Як розповів радник мера, якщо місяць тому, аби доправити зерно до Ростова-на-Дону російським окупантам було треба від 7 до 10 днів, то зараз судна з зерном йдуть до РФ один раз на два-три дні. Ідентифікувати судна важко.

"Через Маріуполь постійно курсують фури з зерном. Машини прямують у напрямку Новоазовська та Ростова-на-Дону. Частково ці фури у Ростові вантажаться на судна, які перевозять п'ять-шість тонн, вони йдуть до району Керчі, де в нейтральних водах на платформах росіяни перевантажують зерно до великих суден, які під різними прапорами, не російськими, розвозять російське зерно. Ця схема працювала й торік. Руйнування портів та скасування зернової угоди. Це робиться для того, аби прибрати українське зерно зі світового ринку, бо ми заважаємо РФ", — уточнив Андрющенко.

За словами Петра Андрющенка, окрім свого РФ торгує й українським зерном.

"Наші люди зі спротиву нещодавно проїхали від Криму до Маріуполя, одне з завдань було розібратись, що відбувається з врожаєм. Ми бачимо, що на території окупованої Херсонщини та частини окупованої Запорізької області всі врожаї прибрані. Ми бачимо, як російські окупанти переправляють через Маріуполь ці врожаї", — розповів радник міського голови Маріуполя.

Що відомо про вихід РФ із зернової угоди

Росія 17 липня направила Туреччині, Україні та ООН заперечення щодо продовження "зернової угоди" і заявила, що без її участі угода припиняє дію 18 липня. Це зокрема передбачає, що Москва відкликає гарантії безпеки судноплавства, згортає морський гуманітарний коридор у північно-західній акваторії Чорного моря.

В ООН підтвердили отримання від Москви повідомлення про припинення участі в Чорноморській зерновій ініціативі.

Згодом президент Володимир Зеленський повідомив, що направив офіційні листи президенту Туреччини Ердогану та генсеку ООН Гутеррешу з пропозицією продовжити роботу "зернової угоди" або її аналога в тристоронньому форматі.

Як заявили у Міноборони РФ ввечері 19 липня, з 20 липня всі судна, що прямують в акваторії Чорного моря в українські порти, розглядатимуться РФ як потенційні перевізники військових вантажів.

20 липня у Міноборони України попередили, що з 00:00 21 липня всі судна, які прямують в акваторії Чорного моря у напрямку морських портів РФ та українських морських портів, що перебувають на тимчасово окупованій Росією території, можуть розглядатися Україною, як такі, що перевозять вантажі воєнного призначення з усіма відповідними ризиками.

За даними українського МЗС після виходу РФ із Чорноморської зернової ініціативи, за дев'ять днів обстрілів російська армія знищила 180 тисяч тонн зернових культур, 26 обʼєктів портової інфраструктури та п'ять цивільних суден.

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram

На початок