У США заявили, що РФ готова повернутися до переговорів щодо "зернової угоди"

У США заявили, що РФ готова повернутися до переговорів щодо "зернової угоди"

Томас-Грінфілд
Представниця США в ООН Лінда Томас-Грінфілд, фото: Getty Images

Сполучені Штати отримали інформацію про те, що Росія готова повернутися до переговорів щодо "зернової угоди", яка дозволить експортувати українську агропродукцію через Чорне море.

Про це заявила представниця США в ООН Лінда Томас-Грінфілд, передає Reuters.

За її словами, США "ще не бачили жодних доказів цього" і, якщо Росія хоче отримати власні добрива на світових ринках і здійснювати сільськогосподарські операції, "їм доведеться повернутися до цієї угоди".

Ми бачили ознаки того, що вони можуть бути зацікавлені у поверненні до обговорень. Отже, ми зачекаємо, щоб побачити, чи станеться це насправді", – сказала Томас-Грінфілд.

Напередодні речник Кремля Дмитро Пєсков заявив, що "Москва готова без зволікань повернутися до зернової угоди", але після виконання умов для Росії, зокрема щодо покращення експорту російського зерна та добрив.

Російський експорт зерна та добрив не підпадає під санкції Заходу, але Москва заявила, що обмеження на платежі, логістику та страхування були перешкодою для поставок.

Reuters зазначає, що після виходу з Чорноморської зернової ініціативи Росія почала націлюватися на українські порти та зернову інфраструктуру на Чорному морі та Дунаї, і світові ціни на зерно підскочили.

Що відомо про вихід РФ із зернової угоди

Росія 17 липня направила Туреччині, Україні та ООН заперечення щодо продовження "зернової угоди" і заявила, що без її участі угода припиняє дію 18 липня. Це зокрема передбачає, що Москва відкликає гарантії безпеки судноплавства, згортає морський гуманітарний коридор у північно-західній акваторії Чорного моря.

В ООН підтвердили отримання від Москви повідомлення про припинення участі в Чорноморській зерновій ініціативі.

Згодом президент Володимир Зеленський повідомив, що направив офіційні листи президенту Туреччини Ердогану та генсеку ООН Гутеррешу з пропозицією продовжити роботу "зернової угоди" або її аналога в тристоронньому форматі.

Як заявили у Міноборони РФ ввечері 19 липня, з 20 липня всі судна, що прямують в акваторії Чорного моря в українські порти, розглядатимуться РФ як потенційні перевізники військових вантажів.

20 липня у Міноборони України попередили, що з 00:00 21 липня всі судна, які прямують в акваторії Чорного моря у напрямку морських портів РФ та українських морських портів, що перебувають на тимчасово окупованій Росією території, можуть розглядатися Україною, як такі, що перевозять вантажі воєнного призначення з усіма відповідними ризиками.

На початок