Європарламент закликав МКС видати ордер на арешт Лукашенка

Європарламент закликав МКС видати ордер на арешт Лукашенка

Важливо
Президент Білорусі Олександр Лукашенко
Президент Білорусі Олександр Лукашенко. Фото: AP

Депутати Європарламенту закликали Міжнародний кримінальний суд розглянути можливість видачі ордера на арешт самопроголошеного президента Білорусі Олександра Лукашенка.

Про це йдеться у доповіді про відносини ЄС з Білоруссю, ухваленій комітетом Європарламенту із закордонних справ.

В Європарламенті заявили, що Білорусь несе відповідальність за шкоду, заподіяну Україні у зв’язку з війною, та злочини, скоєні в Україні. Євродепутати, зокрема, засудили незаконну передачу понад 2150 українських дітей з окупованих Росією територій до так званих "таборів відпочинку" у Білорусі.

Також у європарламентарі закликають інституції ЄС та держави-члени вжити всіх необхідних заходів на міжнародному рівні, щоб уможливити кримінальне переслідування білоруських політичних і військових лідерів, відповідальних за злочини проти людяності та геноцид.

"Оскільки Міжнародний кримінальний суд вже видав ордери на арешт президента Росії Володимира Путіна та уповноваженої з прав дитини Марії Львової-Бєлової, то суду слід розглянути можливість видачі аналогічного ордера на арешт Лукашенка", — йдеться у документі.

Європарламент також вважає, що Рада ЄС також повинна розширити список білоруських і російських осіб, на яких поширюються санкції ЄС, щоб обмеження поширювались і на тих, хто причетний до примусової депортації українських дітей.

The Telegraph повідомляло, що з вересня 2022 року, близько 2150 українських дітей віком від шести років було вивезено щонайменше до чотирьох таборів у Білорусі. Очікується, що їхня кількість до осені цього року досягне трьох тисяч. До цього воєнного злочину міг бути причетний президент Олександр Лукашенко.

Що відомо про викрадення Росією українських дітей

Уповноважена президента з прав дитини Дар’я Герасимчук повідомляла, що станом на кінець березня українській владі точно відомо про понад 19,5 тисяч дітей вивезених з ТОТ до Росії, але їх складно точно підрахувати через окупацію частини території України.

5 квітня 49 країн світу у спільній заяві засудили Росію за організацію засідання Радбезу стосовно нібито правових підстав викрадення українських дітей з тимчасово захоплених територій, йдеться у спільній заяві цих країн. Велика Британія заблокувала трансляцію виступу російської уповноваженої з прав дітей Львової-Бєлової на ресурсах ООН, закликавши її відповідати за свої дії в Гаазі.

В Офісі генпрокурора повідомили, що єдиного прозорого алгоритму чи механізму, який дає можливість повертати депортованих до Росії українських дітей, на сьогодні немає.

17 березня МКС видав ордер на арешт Путіна та Львової-Бєлової. Їх підозрюють у незаконній депортації та переміщенні українських дітей.

На початок