Путін хоче зберегти ПВК "Вагнер" як згуртовану бойову силу, але без Пригожина — ISW

Путін хоче зберегти ПВК "Вагнер" як згуртовану бойову силу, але без Пригожина — ISW

Євген Пригожин та Володимир Путін
Євген Пригожин та Володимир Путін. Фото: Associated Press

Президент Росії Володимир Путін має намір зберегти ПВК "Вагнер" як згуртовану бойову силу, не розділяючи її. При цьому Путін прагне відокремити фінансиста "вагнерівіців" Євгена Пригожина від керівництва ПВК "Вагнер". Про це йдеться в аналітичному звіті американського Інституту вивчення війни (ISW).

Аналітики відзначили, що в інтерв'ю російському виданню "Коммерсант", опублікованому 13 липня, Путін підтвердив, що 29 червня він зустрічався з Пригожиним і 35 командирами ПВК "Вагнер".

“Путін заявив, що запропонував бійцям ПВК "Вагнер" можливість служити під командуванням командира "вагнерівців" (позивний "Сєда"), який командував силами ПВК "Вагнер" протягом останніх 16 місяців, що ще раз підтверджує попередню оцінку ISW про те, що Кремль прагне зберегти ПВК "Вагнер" як згуртовану бойову одиницю, але при цьому відокремити її від Пригожина”, — йдеться в аналітичному звіті.

За даними ISW, Путін стверджував, що "багато (командирів ПВК "Вагнер" — ред.) кивнули" у відповідь на його пропозицію, але Пригожин, "який сидів перед своїм особовим складом і не бачив, як вони кивали", сказав, що командири ПВК "Вагнер" не погодилися з цим рішенням.

Путін, ймовірно, підкреслив реакцію Пригожина, щоб виставити його як проблему на противагу лояльним командирам ПВК “Вагнер”, припускають аналітики.

На пряме запитання "Комерсанта" про майбутнє ПВК "Вагнер" як бойової одиниці, Путін продовжував дотримуватися абсурдної, за словами аналітиків, тези про те, що в Росії не існує приватних військових компаній (ПВК).

Прессекретар Пентагону бригадний генерал ВПС США Пет Райдер заявив 14 липня, що сили ПВК "Вагнер" не беруть участі у військових операціях в Україні в будь-яких значних допоміжних або бойових ролях.

Крім того, в ISW відзначили, що білоруський уряд і незалежні джерела підтвердили 14 липня, що інструктори ПВК “Вагнер”, які раніше дислокувалися в Африці, прибули на тренувальні полігони в Білорусі. Міністерство оборони Білорусі (МО) опублікувало 14 липня відеозапис, на якому видно, як інструктори "вагнерівців" тренують білоруські територіальні війська поблизу Осиповичів Могильовської області.

Білоруське інсайдерське джерело стверджує, що інструктори ПВК "Вагнер" з африканського контингенту " групи Вагнера" (який джерело назвало "Африканським корпусом Вагнера", хоча невідомо, чи є це офіційною назвою) прибули до Білорусі 11 липня автоколоною з окупованої Луганської області. Білоруське інсайдерське джерело припустило, що ПВК "Вагнер" прагне провести ротацію військовослужбовців свого африканського контингенту, і що прибуття деяких інструкторів до Білорусі є частиною більш широких зусиль з ротації військ.

При цьому російський провоєнний блогер стверджував, що лише частина африканського контингенту ПВК “Вагнер” покинула Африку і що в африканських країнах перебування залишається достатньо військ для виконання завдань.

“Командири ПВК "Вагнер", які перебувають за кордоном, ймовірно, прибувають до Білорусі, щоб підготувати навчальну інфраструктуру і створити умови для прибуття регулярних сил "вагнерівців", які, як повідомляється, мають прибути до Білорусі на початку серпня після відпустки і реорганізації після збройного заколоту ПВК "Вагнер" 24 червня”, — йдеться в аналітичному звіті.

Російські блогери також поширили зображення від 14 липня, на якому, як повідомляється, сам Пригожин перебуває в Білорусі або прямує до Білорусі з окупованої Луганщини. Водночас зазначається, що нинішня роль Пригожина у ПВК “Вагнер” залишається незрозумілою.

Що відомо про "заколот" Пригожина в Росії

23-24 червня 2023 року у Росії близько доби тривав бунт "вагнерівців".

Увечері 23 червня глава ПВК "Вагнер" Євген Пригожин заявив, що війська Міноборони Росії вдарили по місцю дислокації "вагнерівців" і там нібито загинуло багато найманців. Вінанонсував "марш справедливості", додав, що "вагнерівців" 25 тисяч і вони ідуть "розбиратись". А також закликав всіх, хто хоче "заканчівать бєзпрєдєл" долучатись до "маршу".

Міноборони РФ назвало заяву про обстріл "вагнерівців" "інформаційною провокацією", водночас проти Пригожина порушили кримінальне провадження за фактом "організації військового заколоту", що передбачає до 20 років увʼязнення.

Уранці 24 червня президент РФ Путін у відеозверненні заявив, що Збройні сили Росії отримали наказ ліквідувати "заколотників" і назвав події "ударом в спину".

Протягом дня “вагнерівці” пройшли Ростов, Воронезьку область. Пригожин заявив, що представники ПВК дійшли до 200 км від Москви.

Про те, що Пригожин погодився припинити заколот увечері 24 березня повідомилапресслужба президента Білорусі Лукашенка. Переговори з Пригожиним вів Лукашенко, заявили в його пресслужбі.

Згодом сам Пригожин повідомив, що "вагнерівці" припиняють бунт і прямують до своїх польових таборів у Ростовській області.

Кримінальну справу стосовно Пригожина закриють, а сам він поїде в Білорусь, заявив речник Путіна Дмитро Пєсков.

27 червня Лукашенко підтвердив прибуття Пригожина в Білорусь.

На початок