Чи подешевшають овочі на Харківщині у сезон консервації? Пояснює експерт

Чи подешевшають овочі на Харківщині у сезон консервації? Пояснює експерт

Чи подешевшають овочі на Харківщині у сезон консервації? Пояснює експерт
Черги на Салтівському ринку в Харкові. Липень 2023 року. Фото: Лариса Говина/Суспільне Харків

У липні 2023 року в Харківській області знизилася ціна на помідори та огірки, а овочі з борщового набору у наступні місяці не подешевшають. Так вважає доктор економічних наук Дмитро Шиян.

За даними економіста, на ціну вплинув підрив греблі Каховської ГЕС, а у 2022 році в регіоні виробництво городини вдвічі знизилося через бойові дії та окупацію.

Що вирощують у теплицях області

У теплицях фермерського господарства у Старовірівці вирощують огірки з лютого 2023 року. Підприємство розташоване за 50 кілометрів південніше Харкова. Тут овочі висаджують для потреб працівників, а продають ягоди, говорить керівниця господарства Любов Юр’єва. Зараз думають, чи збільшувати площі під городину на 2024 рік.

"Борщовий набір вирощував Херсон. А овочеві культури — це найголовніше, це основна частка того, що ми купуємо влітку", — пояснює підприємиця.

Огірки у теплицях Харківщини
Огірок у теплиці в Старовірівці на Харківщині. Червень 2023 року. Фото: Олександр Ставицький/Суспільне Харків

Скільки коштують овочі на борщ у Харкові

На Салтівському ринку у Харкові від ранку черги біля овочевих прилавків. Моркву тут продають по 60-65 гривень за кілограм, капусту — по 19-25 гривень, картоплю — від 19 гривень.

Овочевий ринок на Салтівці
Ірина Алеференко. Липень 2023 року. Фото: Лариса Говина/Суспільне Харків

"Морква ж уся дорога, тому що раніше морква везлась з Херсона — вона росте в піску. Зараз її немає. Буряк, так само, молодий — 45 гривень за кілограм. Везуть здалеку: Одеса, Дніпро. Бензин дорогий, націнка буде велика, і насіння торік все було дороге", — каже продавчиня Ірина Алеференко.

Помідори та огірки постачають місцеві фермери з віддалених від фронту господарств і з деокупованих територій, тому ціна на них знизилася, говорить продавчиня Олена Скрипніченко.

"Зараз сезон консервації, зараз "йдуть" огірки, і скучили вже за домашніми помідорами. Це Покровка — місцеві помідори. Ціна на них теж адекватна — 65 гривень. Були помідори й по 100 гривень".

Що каже експерт

Місцеві виробники повноцінно не можуть замінити врожай півдня, де тривають бойові дії, а 6 червня стався підрив греблі Каховської ГЕС, пояснює доктор економічних наук Дмитро Шиян.

"Херсонська область 12-13% по обсягу виробництва овочів в Україні займала у довоєнний період. Там не всі землі були під зрошенням, але значна частина саме зрошувальних земель була саме під овочами. Врожайність може впасти на 50%"

Дмитро Шиян
Дмитро Шиян. Липень 2023 року. Фото: Лариса Говина/Суспільне Харків

"За даними 2022 року, Харківщина вдвічі скоротила виробництво овочів. Навіть м’ясо не так дорожчає, як овочі, тут вплив війни безпосередній. Я спілкуюся з виробниками — Балаклійський, Ізюмський райони. У Куп’янському — там взагалі бойові дії тривають і багато замінованих земель", — розповідає Шиян.

Фахівець говорить, крім того, у липні здорожчало паливо, а у червні — електрика: "Ці втрати впливають на харківський ринок, тому що логістична складова у виробництві овочів немаленька".

За словами Шияна, у 2022 році в Україні на 20% скоротилися посівні площі, як наслідок спостерігають падіння врожайності. Стабілізувати ринок овочів зараз допомагає імпорт, але зупинити зростання цін зможе завершення війни та відновлення господарств.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube

На початок