Перейти до основного змісту
89% українців хочуть членства України в НАТО — опитування

89% українців хочуть членства України в НАТО — опитування

НАТО
Науковці з провідних університетів світу закликають запросити Україну до НАТО. Ілюстративне фото: Getty Images

Більшість українців хочуть бачити Україну у складі Північноатлантичного альянсу і вважають неприйнятною відмову від вступу до НАТО заради встановлення миру.

Про це свідчать результати опитування Київського міжнародного інституту соціології (КМІС).

Згідно з дослідженням, зараз 89% українців хочуть бачити Україну в складі НАТО, причому у всіх регіонах абсолютна більшість підтримують такий крок: від 79% на Сході до 93% на Заході.

Підтримка вступу до НАТО у 2023 році
Підтримка вступу до НАТО у 2023 році. Інфографіка КМІС

При цьому для лише 18% респондентів прийнятним буде відмовитися від вступу до НАТО заради встановлення миру, а для 76% така ціна є неприйнятною.

У регіональному вимірі також є консенсусний погляд: від 67% опитаних на сході до 81% на заході вважають таку поступку неприйнятною для встановлення миру.

Як зазначають у КМІС, з березня 2022 року активно обговорюється питання отримання Україною безпекових гарантій, причому з березня 2022 року йшлося про саме заміну "безпековими гарантіями" повноцінного членства в Альянсі.

За результатами опитування у травні 2022 року 39% опитаних наполягали на лише вступі до НАТО, а 42% вважали прийнятним отримати замість цього "безпекові гарантії".

Проте до травня 2023 року громадська думка помітно змінилася – до 58% зросла частка тих, хто наполягає саме на членстві в НАТО. Водночас до 29% знизилася частка тих, для кого прийнятними будуть "безпекові гарантії". У всіх регіонах переважають ті, хто наполягає на вступі України до Альянсу.

Власне опитування було проведене 26 травня — 5 червня методом телефонних інтерв’ю. Усього проведено 1029 інтерв’ю з дорослими жителями підконтрольних владі України територій. Похибка за звичайних обставин не перевищує 3,4%.

Також КМІС провів опитування на замовлення NDI. Воно пройшло 10 - 21 травня методом телефонних інтерв’ю. Усього проведено 2509 інтерв’ю з дорослими жителями підконтрольних уряду України територій. Похибка за звичайних обставин не перевищує 2,4%.

Що відомо про перспективи вступу України в НАТО

30 вересня 2022 року президент України Володимир Зеленський, голова Верховної ради Руслан Стефанчук та прем’єр-міністр Денис Шмигаль підписали заявку на вступ України в НАТО за пришвидшеною процедурою. Відповідна процедура передбачає вступ до НАТО без ПДЧ. У цьому питанні Україна орієнтується на досвід Фінляндії і Швеції. Поки українська сторона чекатиме на затвердження від всіх членів Альянсу, вона пропонує реалізувати пропозиції щодо гарантій безпеки для України згідно з Київським безпековим договором.

Генсек НАТО Столтенберг того ж дня заявив, що вступ України в НАТО залежить від згоди усіх 30 союзників.

Президенти 9 країн Центральної та Східної Європи офіційно підтримали членство України в НАТО. Серед них — лідери Чехії, Естонії, Латвії, Литви, Північної Македонії, Чорногорії, Польщі, Румунії та Словаччини. Також про підтримку вступу України до Альянсу заявила Канада. У Білому домі вважають, що вступ України в НАТО"не на часі".

Прессекретар президента Росії Володимира Путіна Дмитро Пєсков прокоментував подану Україною заявку на вступ до НАТО, заявивши, що євроатлантичний курс української влади став причиною російської агресії проти України.

Топ дня

Вибір редакції

На початок