В Україні підтримали проєкт про медичний канабіс. Що варто знати про канабіноїди

В Україні підтримали проєкт про медичний канабіс. Що варто знати про канабіноїди

В Україні підтримали проєкт про медичний канабіс. Що варто знати про канабіноїди
Акція за легалізацію медичного канабісу. Фото УНІАН

Міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко 7 червня повідомив, що Кабмін підтримав законопроєкт, який дозволить забезпечити повний цикл виробництва медпрепаратів на основі канабісу в Україні.

До повномасштабного вторгнення Росії в Україну щонайменше 2 мільйони 300 тисяч людей потребували медичного канабісу для знеболення симптомів онкологічних захворювань, хвороб Альцгеймера і Паркінсона, а також рідкісних форм епілепсії серед дітей та постравматичного стресового розладу (ПТСР) серед військових.

Що таке медичний канабіс, як канабіноїди впливають на людину та чи безпечно їх вживати – пояснює Суспільне.

До цього часу чинне законодавство України не дозволяло науковцям вільно досліджувати канабіс та його похідні. У медичній практиці можна було застосовувати лише три імпортовані препарати на основі канабісу, які застосовують для лікування розсіяного склерозу, фармакорезистентної епілепсіїПри цій формі епілепсії хворий має два або більше нападів на місяць, незважаючи на лікування двома і більше протиепілептичними препаратами., а також подолання наслідків хімієтерапії в онкохворих.

9 квітня 2021 року Кабінет міністрів України виключив згадані речовини з переліку психотропних речовин, наркотичних засобів і прекурсорів. Однак, організації пацієнтів України заявили, що ця постанова "лише ошукувала пацієнтів та жодним чином не враховувала їхні інтереси. Імпортовані препарати коштували від 600 до 2000 доларів. Це було не по кишені багатьом пацієнтам". Тому забезпечення повного циклу виробництва препаратів на основі канабіноїдів в Україні зробить їх доступними більшості споживачів.

Членкиня комітету Верховної ради України з питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування, депутатка від партії "Голос" Ольга Стефанишина стверджувала, що рух проти легалізації медичного канабісу в Україні з одного боку підживлюють кілька груп, зокрема представники наркобізнесу. Водночас є ті, хто не знає, що канабіс може бути ліками. Важливо пояснити таким людям, що марихуана може полегшити життя багатьом тяжкохворим пацієнтам.

Що таке медичний канабіс

Лікарі застосовують рослину Cánnabis satíva чи виділені з неї хімічні речовини для полегшення болю пацієнтів або лікування захворювань, пов’язаних з порушенням роботи нервової системи.

В Україні обговорюють проєкт про медичний канабіс. Що варто знати про канабіноїди
Співвідношення канабінолу і ТГК у рослинах конопель відрізняють сорти медичного та немедичного канабісу. Фото: АР

Рослина конопель містить понад 100 різних психотропних речовин – канабіноїдів, які по-різному впливають на організм людини. У медицині використовуються лише два типи канабіноїдів, дві сполуки – канабідол і дельта-9-тетрагідроканабідол (ТГК).

Канабідол не є психотропною речовиною, а ТГК має незначні "п’янкі властивості". Дослідник із Медичної школи Гарварду Пітер Ґрінспун стверджує, що співвідношення канабідолу і ТГК у рослинах конопель відрізняють сорти медичного та немедичного канабісу. Рослини, які містять багато канабідолу, практично не мають ТГК, тому при вживанні медичного канабісу пацієнти рідко або взагалі не відчувають "сп’яніння".

Читайте також: Медичний канабіс в Україні не відрізнятиметься від аналогу в ЄС — Радуцький

З Делі через Дублін

Перші відомі письмові згадки про вживання конопель для полегшення болю і судом зустрічаються в 3000 р до н.е. у стародавньому Китаї. Через дві тисячі років у Індії створили баханг – напій із марихуани і молока, який використовували як анестетик. Стародавні індійці також застосовували коноплі для лікування прокази, дизентерії, лихоманки та покращення якості сну.

У медичних текстах римлян, датованих першим століттям нашої ери, йдеться про застосування відварів із марихуани як ліків "від болю у вухах" та засобів "придушення сексуального потягу". Римляни використовували коріння конопель для лікування подагри, артриту і хронічного болю.

У медичну практику сучасної Європи марихуана потрапила з Індії.

У 1830-х роках ірландський лікар Сер Вільям Брук О'Шонессі під час навчання в Індії виявив, що екстракти канабісу допомагають хворим на холеру зменшити біль у шлунку та блювоту. Після повернення до Ірландії він активно пропагував цей метод лікування. Вже наприкінці 19 століття витяжку з конопель можна було придбати у будь-якій аптеці Європи чи Північної Америки.

Як і коли допомагає канабіс

Канабіноїди марихуани за хімічною будовою подібні до природних сполук тіла людини – ендоканабіноїдів, які регулюють апетит, сон, настрій, пам'ять, а також відчуття болю. Марихуана допомагає налагодити роботу ендоканабіноїдної системи людини, поліпшуючи самопочуття і фізичний стан організму.

В Україні обговорюють проєкт про медичний канабіс. Що варто знати про канабіноїди
Акція за легалізацію медичного канабісу в Україні, Київ, архівне фото. УНІАН

Спеціалісти клініки Мейо зазначають, що медичний канабіс можна застосовувати для полегшення самопочуття пацієнтів при таких захворюваннях:

  • Хвороба Альцгеймера;
  • Бічний аміотрофічний склероз (БАСПрогресуюче захворювання нервової системи, при якому уражаються моторні (рухові) нервові клітини в корі головного мозку);
  • ВІЛ/СНІД;
  • Рак;
  • Сильний хронічний біль;
  • Нудота;
  • Розсіяний склероз і спазми м’язів;
  • Епілепсія.

Головний санітарний лікар України Віктор Ляшко відмітив, що легалізація канабісу в першу чергу допоможе тяжкохворим і паліативним пацієнтам менше страждати від болю. Окрім захворювань, згаданих на сайті клініки Мейо, Ляшко назвав депресію, тривожність, посттравматичні стресові розлади військових, а також псоріаз.

Які ризики

Чи існує звикання до канабісу – основне питання дебатів у тих країнах, де відбувається громадське обговорення легалізації медичного канабісу. Національний інститут зловживання наркотиками США стверджує, що у близько 30% людей, які вживають канабіс, може розвиватися залежність, підлітки – у групі ризику. Однак науковець із Медичної школи Гарварду Пітер Ґрінспун стверджує: "Медичний канабіс безумовно безпечніший, ніж опіоїдиПсихотропні препарати, які застосовуються для лікування гострого болю.. Його неможливо передозувати, а звикання, якщо і виникає, то у набагато легшій формі".

В Україні обговорюють проєкт про медичний канабіс. Що варто знати про канабіноїди
Чи існує звикання до канабісу – основне питання дебатів у тих країнах, де відбувається громадське обговорення легалізації медичного канабісу. Канабіс. Фото: AP

До складу конопель входять ті ж хімічні речовини, що є в рослинах тютюну. Тому існують побоювання, що призначення медичного канабісу у формі цигарок чи інгаляторів може негативно вплинути на бронхи і легені пацієнтів, йдеться на сайті Американської асоціації легенів.

Спеціалісти клініки Мейо зазначають, що для виявлення усіх можливих побічних ефектів необхідні подальші клінічні дослідження. Наразі відомо, що деякі пацієнти після застосування медичної марихуани скаржаться на запаморочення, поручення концентрації і пам’яті, підвищений апетит, збільшення частоти серцевих скорочень, галюцинації. Пацієнти із захворюваннями серцево-судинної системи мають підвищений ризик інсульту або інфаркту.

Читайте також: 60 заводів в Україні готові виробляти ліки з використанням канабісу — Радуцький

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок