"Погано, що не застосовується": експерт розповів про плюси й мінуси медичного канабісу

"Погано, що не застосовується": експерт розповів про плюси й мінуси медичного канабісу

Ексклюзивно
"Погано, що не застосовується": експерт розповів про плюси й мінуси медичного канабісу
Канабіс. Фото: AP

Кабмін підтримав законопроєкт "Про регулювання обігу рослин роду коноплі (Cannabis) в медичних, промислових цілях, науковій та науково-технічній діяльності". Як зазначили у Міністерстві охорони здоров'я: "Ми розуміємо негативні наслідки війни на стан психічного здоров’я. Ми розуміємо кількість людей, які будуть потребувати медикаментозного лікування внаслідок цього впливу. І ми розуміємо, що немає часу чекати". Про всі плюси й мінуси використання і обігу канабісу розповів в ефірі Українського радіо Костянтин Косяченко, доктор фармацевтичних наук, професор.

"Крок це вже не перший. Вже був внесений законопроєкт, який пішов на доопрацювання. Зараз вже міністерство охорони здоров'я внесло цей закон. Потрібно це питання обов'язково вирішувати в наукових цілях. Ці препарати треба досліджувати. Що стосується обігу: в нас вже дозволено лікарські засоби на основі канабісу. Вони доволі високовартісні. Цей закон не дасть можливості вирощувати його всюди і скрізь. Не можна буде його курити де попало, кому попало. Повинні бути обмеження. Цей закон регулює вирощування конопель", — зазначив Косяченко.

За його словами, в усьому світі це питання добре врегульоване: канабіс вирощується в закритих приміщеннях, можна брати тільки певні зерна, у певних виробників.

"Те, що наша держава іде в цьому напрямку, це дуже важливо. Канабіс не є панацеєю від усіх хвороб, у нього є чітко визначене медичне застосування, і погано, що він у нас не застосовується".

Читайте також: В Україні обговорюють проєкт про медичний канабіс. Що варто знати про канабіноїди

За словами Костянтина Косяченка, канабіс часто застосовується при психічних розладах, як знеболювальне, в онкохворих.

"У тих, хто хворий на СНІД, канабіс викликає апетит. Це непоганий препарат, який застосовується в багатьох країнах світу, проте наукової бази ще недостатньо, щоб зрозуміти весь спектр, де його можна ще застосовувати. Також він застосовується в посттравматичному синдромі, при депресивних станах", — зазначив професор.

В Міністерстві охорони здоров'я вже підготували законодавче підґрунтя для забезпечення повного циклу виробництва препаратів на основі канабісу в Україні: від вирощування та переробки, до повноцінного виробництва.

Як зазначено на сторінці Віктора Ляшка у Фейсбуці, комунікаційні кампанії проти виробництва препаратів канабісу свідомо ототожнюють ліки на його основі та канабіс, що перебуває в незаконному обігу, з метою нівелювати цінність його як лікарського засобу та дискредитувати саму ідею його використання в медичних цілях. "Медичний" канабіс містить канабідіол, який не має вираженої психоактивної дії.

Читайте також: 60 заводів в Україні готові виробляти ліки з використанням канабісу — Радуцький

Разом з тим, міністерство охорони здоров'я пропонує встановити жорсткий контроль над вирощуванням, виробництвом та реалізацією препаратів.

Що таке медичний канабіс

Лікарі застосовують рослину Cánnabis satíva чи виділені з неї хімічні речовини для полегшення болю пацієнтів або лікування захворювань, пов’язаних з порушенням роботи нервової системи.

Рослина конопель містить понад 100 різних психотропних речовин – канабіноїдів, які по-різному впливають на організм людини. У медицині використовуються лише два типи канабіноїдів, дві сполуки – канабідол і дельта-9-тетрагідроканабідол (ТГК).

Канабідол не є психотропною речовиною, а ТГК має незначні "п’янкі властивості". Дослідник із Медичної школи Гарварду Пітер Ґрінспун стверджує, що співвідношення канабідолу і ТГК у рослинах конопель відрізняють сорти медичного та немедичного канабісу. Рослини, які містять багато канабідолу, практично не мають ТГК, тому при вживанні медичного канабісу пацієнти рідко або взагалі не відчувають "сп’яніння".

Що відомо

  • До повномасштабного вторгнення Росії в Україну щонайменше 2 мільйони 300 тисяч людей потребували медичного канабісу для знеболення симптомів онкологічних захворювань, хвороб Альцгеймера і Паркінсона, а також рідкісних форм епілепсії серед дітей та постравматичного стресового розладу (ПТСР) серед військових.
  • Використання канабісу в медицині стало популярним в останніх роки. Деякі дослідження показали, що медичний канабіс може захистити нервову систему та полегшити судоми та біль.
  • Організація Об'єднаних Націй виключила канабіс з переліку найнебезпечніших наркотиків.

Читайте також

Україна має забезпечити доступ до медичного канабісу – правозахисник

Канабіноїди блокують потрапляння коронавірусу до клітин організму людини – дослідження

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

На початок