Заборонений та розповсюджений. Чому в Україні безглуздо відтерміновувати легалізацію канабісу

Заборонений та розповсюджений. Чому в Україні безглуздо відтерміновувати легалізацію канабісу

Ексклюзивно
Заборонений та розповсюджений. Чому в Україні безглуздо відтерміновувати легалізацію канабісу
Суспільне Новини

В Україні, на відміну від більшості європейських країн, досі заборонений медичний канабіс. Громадяни, які страждають від раку, епілепсії чи розсіяного склерозу, і могли б полегшити свої страждання за допомогою ліків з канабісу, не можуть отримати їх легально. Заборона штовхає пацієнтів на сірий ринок медпрепаратів та чорний ринок вуличної марихуани, які активно розвиваються та які держава не контролює. Команда розслідувачів Суспільного розповідає про людей, які, порушуючи закон, намагаються врятувати себе та рідних, про доступність та поширення канабісу в Україні та про дивну невизначеність держави у цьому питанні. Матеріал Алли Садовник, Дмитра Бондаря, Інни Білецької та Олександра Стратонова.

Лікують забороненим

Доньці киянки Ольги Якубенко п’ять років. Понад чотири з них маленька Ангеліна хворіє на епілепсію. Кожен її день – боротьба за те, що для більшості людей є звичним: за можливість ходити, вимовляти звуки чи просто дивитися в очі матері та впізнавати її.

"В 11 місяців розпочалися перші судомні напади. Донька стискалася від болю і кричала, наче її ріжуть по живому. Кричала і синіла від криків. Такі судоми можна порівняти з ударом струму: от запхніть виделку в розетку – вас шарахне. Так само і епілептичний напад: паралізується все тіло. Серце розривається, коли ти бачиш, що таке відбувається з твоєю дитиною", - розповідає Ольга Якубенко.
Заборонений та розповсюджений. Чому в Україні безглуздо відтерміновувати легалізацію канабісу
Ольга Якубенко та Ангеліна. Після першого нападу епілепсії дівчинка провела у лікарні три місяці. Суспільне

Після першого нападу Ангеліна провела у лікарні три місяці. За словами Ольги, коли її виписували, дівчинка не сиділа самостійно, не переверталася і навіть втратила смоктальний рефлекс. Лікарі, не шкодуючи почуттів батьків, заявили, що їхня донька їх навіть не впізнаватиме. Проте Ольга з чоловіком не змирилися. Пам’ятаючи Ангеліну здоровою, вони почали випробовувати усі доступні в Україні та за кордоном протиепілептичні препарати.

Від протисудомних медикаментів стан Ангеліни не полегшувався, і лікарка порадила спробувати препарати з канабісом. Мати дівчинки довго не наважувалася на це, проте на початку 2020 року родина купила першу пляшку олії з екстрактом канабісу. Олії, яка в Україні поза законом.

"Коли ми почали використовувати канабіс, у неї краще пішов розвиток, вона почала дивитися в очі, почала видавати звуки. Тобто якщо порівняти її у січні цього року і зараз, за період 11 місяців, ну, це зовсім інша дитина. Вона почала ходити. У неї судоми скоротилися майже вдвічі. Рік тому у нас їх могло бути і до 50 на добу, зараз – 10-15. Покращення відслідковуються на енцефалограмі. Ми спробували канабіс, і це, певно, було найкращим рішенням у моєму житті", - розповідає Ольга.

Ангеліні купують препарати у Сполучених Штатах, де канабіс у медичних цілях дозволений у більшості штатів. Родина випробовує вже четвертий різновид олії з канабісом, шукаючи ту, яка діятиме найкраще. За останню пляшечку, об’ємом у 100 мл, родина заплатила 270 доларів. Вистачить її на шість тижнів.

Олію для Ангеліни привозять друзі та знайомі її батьків, йдучи задля цього, як каже Ольга, на ризики. Попри те, що в Україні є безліч сайтів, які пропонують купити подібні олії з канабісом, офіційно вони заборонені. Недозволені не просто олії з канабісом, а й навіть зареєстровані у країнах Європи та Америки лікарські засоби з ним.

Заборонений та розповсюджений. Чому в Україні безглуздо відтерміновувати легалізацію канабісу
Ангеліна з матір'ю. Олію для дівчинки привозять зі США друзі та знайомі її батьків. Суспільне

Чим медичний канабіс відрізняється від звичайного

Канабіс – латинська назва конопель, які в Україні вирощували століттями і вирощують досі: як технічні з низьким (до 0,08 %) вмістом наркотичної складової, так і незаконні наркотичні. Цінність конопель з точки зору використання у медицині, полягає у канабіноїдах – сполуках, що містяться у рослині. Більшість канабіноїдів нині досі добре не досліджена. Найбільш відомими на сьогодні є тетрагідроканабінол (ТГК або латинською THC) та канабідіол (КБД або CBD). Саме ці два канабіноїди найчастіше згадуються, коли йдеться про медичний канабіс.

Тетрагідроканабінол – наркотична складова конопель. Саме через неї у XX столітті коноплі віднесли до небезпечних наркотичних речовин. Як йдеться у звіті Європейського моніторингового центру, ТГК дає те, що любителі марихуани шукають у наркотиках: почуття піднесення, релаксації. Проте ТГК також може приносити і небажані ефекти, як то погіршення пам’яті, тривожність та параною. Чим вищою є доза ТГК, тим сильнішими можуть бути небажані ефекти. Канабідіол – ненаркотичний канабіноїд, який поки що найбільше розрекламований. Саме олії з КБД купують з-за кордону для маленької Ангеліни.

Медичний канабіс – це не лише коноплі з низьким вмістом наркотичної сполуки ТГК, а й ті, де відсоток тетрагідроканабінолу високий. Адже застосування різних канабіноїдів та їхній вплив на людський організм відрізняються і продовжують вивчатися науковцями різних країн.

Наприклад, КБД нині використовують для лікування епілепсії, а також вивчають його можливості під час лікування психозів, тривожних розладів та навіть COVID. Тетрагідроканабінол (зокрема і його синтетичні відповідники дронабінол та набілон) застосовують для лікування анорексії у хворих на СНІД, для зняття блювоти на нудоти під час хіміотерапії та променевої терапії. А суміш КБД та ТГК – для лікування розсіяного склерозу. Окрім того, канабіс використовують і для зняття болю у тяжкохворих пацієнтів.

Загалом препарати з різними канабіноїдами дозволені у 60 країнах світу, зокрема і у сусідній Польщі. Ціни на них є високими. Наприклад, препарат з рослинним канабідіолом "Епідіолекс", який використовують при епілепсії, у США коштує понад 400 доларів за 30 мл. "Синдрос" (зроблений з синтетичного ТГК – дронабінолу), який використовують для покращення апетиту хворих на СНІД з анорексію, а також від нудоти та блювання після протипухлинної терапії, вартує більше 1000 доларів за 30 мл.

Заборонений та розповсюджений. Чому в Україні безглуздо відтерміновувати легалізацію канабісу
Препарат "Епідіолекс", який у США рекомендують хворим на епілепсію. Суспільне

Кілька європейських країн дозволили лікарям виписувати пацієнтам рецепти не лише на олії чи пігулки з канабісом, а й на суцвіття конопель – для куріння. Вміст ТГК у таких суцвіттях, які виготовляє нідерландська компанія "Бедрокан", сягає 22%.

Дозволи видано при тому, що від 1961 року канабіс і смола з канабісу перебували у списку Єдиної конвенції про наркотичні засоби поряд із, наприклад, героїном, а після виключення препаратів з цього спику їх продаж і досі залишається під контролем держав.

Торік Всесвітня організація охорони здоров’я звернулася до ООН з проханням змінити статус канабісу і, після року обговорення, 2 грудня, Комісія ООН з наркотичних засобів виключила його зі списку найнебезпечніших. Проголосували за це рішення 27 країн-членів комісії, 25 були проти і лише одна Україна утрималася.

В Україні заборонили все

В Україні статус конопель регулюється, зокрема, постановою Кабінету міністрів за 2000 рік. Канабіс, смоли, екстракти і настоянки з канабісу поки продовжують залишатися у таблиці №1 постанови серед особливо небезпечних наркотичних засобів, обіг яких в Україні заборонено. Дозволено вирощувати лише технічні сорти конопель із вмістом тетрагідроканабінолу менше 0,08% (до прикладу, у країнах ЄС допустимий відсоток ТГК для технічних сортів складає 0,2%, у США – 0,3%, у Швейцарії – 1%).

Коноплі в Україні можна використовувати лише для промислових цілей, як то виробництво волокна або будівельних блоків. Також дозволено використовути насіння рослини у харчовій галузі. Саме тому у магазинах можна спокійно купити олію з конопель для салату, солодкі батончики з конопель чи навіть конопляне молоко.

У згаданій постанові Кабміну №770 є ще одна таблиця – №2. У ній перераховані наркотичні засоби, обіг яких обмежено, тобто ті, які дозволено використовувати для медичних цілей. Серед них – метадон, кокаїн та морфін. Лікарські засоби з цими наркотиками можна отримати за рецептом лікаря. Їх продають у спеціалізованих аптеках та виробляють, у тому числі, в Україні. Заборонивши до використання будь-які екстракти з природних конопель, у список речовин з обмеженим доступом уряд вніс дронабінол – синтетичний тетрагідроканабінол. Проте лікарські засоби з ним наразі в Україні не зареєстровані.

При цьому, за дослідженням групи фахівців, яке було оприлюднене у науковому журналі The Lancet, за своєю шкодою кокаїн та метадон є небезпечнішими, аніж канабіс. Канабіс у таблиці, яку склали науковці, навіть нижче за рівнем шкоди, аніж дозволені в Україні для всіх громадян тютюн та алкоголь.

Заборонений та розповсюджений. Чому в Україні безглуздо відтерміновувати легалізацію канабісу
Шишки марихуани. У них зосереджена найбільша кількість тетрагідроканабінолу, який використовують в медичних цілях, а в країнах, де легалізована марихуана, для куріння "трави". Суспільне Новини

В умовах українського законодавства, навіть, науковці не можуть працювати над вивченням медичних властивостей конопель. Офіційно така можливість гарантована їм законом від 1995 року, однак за 25 років уряд не розробив порядок використання наркотичних засобів у наукових цілях. В українському законодавстві є лише порядок використання таких речовин для дресирування службових собак. Тому легально вивчати канабіноїди українські вчені їздять до колег за кордон.

Зберігання конопель в Україні також криміналізоване. За 11 місяців цього року українські суди винесли близько 4400 вироків за статтею про незаконне зберігання канабісу без мети збуту. З метою збуту вироків у рази менше – близько 370. Попри це заборонений канабіс в Україні активно вирощують, продають, пересилають країною та ввозять з-за кордону препарати з ним.

Оминути заборону

Купити вуличну марихуану можна як за допомогою даркнету, так і користуючись звичайними месенджерами, контактами яких вкриті стіни будинків і паркани в українських містах. А можна купувати напряму – у знайомого дилера.

Таким дилером ще рік тому був Тимофій (ім’я змінено), який погодився на розмову із журналістами Суспільного на умовах конфіденційності. Чоловік розповідає, що від торгівлі коноплями відмовився і перейшов працювати в іншу, законну, сферу. Проте для себе купує їх досі та не припиняє слідкувати за ринком.

"Багато хто вирощує в Україні, у приватних будинках, у квартирах, у селах на полях дуже багато. Маскують за кукурудзою, наприклад. Потім пересилають через пошту, автомобілями. Запакувати можна так, щоб запаху не було чути. Насіння можна законно привозити з-за кордону. Якісне обладнання коштує непоганих грошей, але воно також не є незаконним, тому навіть є готові гровбокси, які продають у Києві, і в Україні загалом. Є навіть магазини, які відкрито позиціонують себе магазинами для вирощування марихуани. У них є все, окрім готового продукту", розповідає Тимофій.

Коли Тимофій був дилером, до нього зверталися як шукачі рекреаційної марихуани, так і ті, хто шукав канабіс для медичних цілей. Купувати "траву" на вулиці, за його словами, хворих змушують страждання.

Киянка Альона Городецька розповідає, що врятуватися від нестерпного болю, нудоти та депресії – вірних супутників онкохвороби, хіміотерапії, променевої терапії та ускладнень від них – їй допомогла спершу привезена друзями, а потім куплена через даркнет вулична марихуана, закладки на вулицях та знайомі дилери.

"Знаючи, як марихуана працює, я вважаю, що неможливо її не призначати. Тому що вона робить більше, аніж робить знеболювальне. Вона прибирає депресію. Знаєте, що пишуть дівчата в онкоспільнотах? Що так кричать від болю, що діти ховаються під стіл. Розумієте?" – розповідає Альона.
Заборонений та розповсюджений. Чому в Україні безглуздо відтерміновувати легалізацію канабісу
Киянка Альона Городецька не приховує, що купує препарати з канабісом, які допомагають їй полегшити стан після онкохвороби та хіміотерапій. Суспільне Новини

І Альона Городецька, і матір 5-річної Ангеліни Ольга Якубенко відкрито говорять про те, що купують препарати з канабісом, аби влада звернула увагу на проблему та ухвалила потрібні для хворих рішення.

Нині купити олії з канабіноїдами пропонують кілька десятків українських сайтів. Перевірити їхню якість та склад звичайний споживач не може. Якщо пощастить, вам можуть надати сертифікат виробника. Переважно ж доводиться хіба сподіватися, що купуєте таки справді хорошу контрабанду, а не розлиту у підвалах підробку, за яку ви сплатите від кількох сотень до кількох тисяч гривень.

Поки держава не наважується дозволити в Україні легально використовувати потрібні для людей з різними хворобами препарати з канабіноїдами, у тому числі і наркотичними, і взятися контролювати цей процес, сірий ринок медичних конопель росте та розвивається неконтрольовано. Не сплачуючи податки і не даючи будь-яких гарантій людям, які вимушені до нього звертатися.

Закон чи постанова

Найшвидший спосіб дозволити хоча б використання олій з конопель та лікарських закордонних лікарських засобів на основі канабісу – внести зміни у вже згадану постанову уряду, перенісши канабіс з таблиці заборонених до таблиці речовин з обмеженим обігом. Проєкт таких змін у 2019 році запропонувало Міністерство охорони здоров’я, однак уряд тоді вони їх так і не розглянув.

Заборонений та розповсюджений. Чому в Україні безглуздо відтерміновувати легалізацію канабісу
Мітинг з вимогою легалізації медичного канабісу під Офісом президента. Київ, осінь 2020 року. Суспільне Новини

Паралельно, у 2019 році, група народних депутатів розробила проєкт закону №10313, який пропонував не лише дозволити використання препаратів з канабісу, а й їх виробництво, а також вирощування конопель для медичних цілей в Україні та, навіть, дозвіл на вирощування конопель хворим вдома, якщо на це є показання лікаря (щоправда, від останнього згодом вирішили відмовитися).

До кінця каденції парламент за цей закон проголосувати не встиг. За словами співавтора проекту та народного депутата попереднього скликання Олександра Опанасенка, тепер на основі торішнього проекту розробляють три інші. Два з них пропонують, порівняно, невисоку плату за ліцензію на вирощування конопель. Цього грудня, наприклад, ліцензія на рік вартувала би від 200 тис. грн до 1,1 млн, залежно від кількості вирощених кущів канабісу. Третій законопроєкт – навпаки пропонує дорогу ліцензію, що в результаті призведе, на думку Опанасенка, до того, що й внесення змін до постанови – до імпорту препаратів з-за кордону.

"Наша ідея була проста: дозволити в Україні культивацію конопель до 1% ТГК. Якщо ми зможемо вирощувати коноплі з вмістом у п’ять разів більшим канабідіолу, то собівартість грама отої активної сполуки буде у п’ять разів дешевша, ніж, наприклад, в Польщі. Ці коноплі мають вирощуватися у теплиці, під контролем, камерами спостереження, має бути жорсткий контроль за пересуванням готової продукції. Ми взяли модель, яка реалізована в Канаді, коли можна дізнатися, з якого куща кожен грам і куди він поїхав", - розповідає екснардеп.

Наприкінці грудня 2020 року депутатка від фракції "Голос" зареєструвала у Раді законопроєкт про легалізацію обігу медичного канабісу, нині цей документ перебуває на опрацюванні. Проєкту закону від президента, який обіцяв представити Володимир Зеленський після проведеного у день місцевих виборів опитування, оприлюднено поки не було.

Сіяти канабіс для медичних цілей в Україні уже почали, не чекаючи законів і цілком легально. Інститут луб’яних культур Національної академії аграрних наук у Глухові на Сумщині цього року, спільно з приватним підприємством "Канбекс Груп", засіяв 5 га конопель з високим вмістом канабігеролу – ще одного відомого ненаркотичного канабіноїда. Директор інституту у 2014-2020 р.р. Ігор Маринченко розповів журналістам Суспільного, що відсоток тетрагідроканабінолу у вирощених рослинах значно менший, аніж допустима на сьогодні норма в Україні. Врожай достояв до глибокої осені, і ніхто не намагався зірвати суцвіття для куріння. За словами директора, це уже засвідчує, що вирощені коноплі ненаркотичні.

За словами Ігоря Маринченка, інститут звернувся до Держлікслужби з проханням дозволити відправити зібрані коноплі за кордон для дослідження. Поки ж рослини на складі – чекають або дозволу на вивіз, або на зміни у законодавчому полі України.

Заборонений та розповсюджений. Чому в Україні безглуздо відтерміновувати легалізацію канабісу
Плантація медичних конопель у Глухові. 2020 рік. Суспільне Новини

А поки вибір - порушити закон

Одним з найбільших противників легалізації медичного канабісу в Україні є Міністерство внутрішніх справ. Поліція пояснює це ризиком сплеску наркозлочинності. Заступник голови МВС Олександр Гогілашвілі, який був одним із українських делегатів на грудневій сесії Комісії ООН з питань наркотичних засобів, торік прямо заявляв, що легалізації медканабісу в Україні не буде допоки "не буде мінімізована проблема наркозлочинності в країні в цілому". Нині ж від інтерв'ю Суспільному у МВС відмовили.

Водночас інші експерти вважають, що проблема полягає не у самій ідеї легалізації медканабісу, а у нездатності держав контролювати виробництво препаратів й охороняти плантації. Як розповів Суспільному директор Управління з питань боротьби зі зловживанням наркотиками уряду Хорватії Зелько Петковіч, в його країні ще рік тому дозволили вирощувати медичний канабіс, однак процес досі не розпочався.

"У нас дозволити вирощувати медичну марихуану тільки тим компаніям, які вже виробляють фармацевтичні продукти. І вони зможуть виробляти лише фармацевтичні продукти, не марихуану для куріння. Закон затвердили, але досі немає інструкцій, як це робити і хто буде це робити. В Італії відповідальною за вирощування плантацій марихуани з медичною метою мала бути армія, однак хто займатиметься цим у Хорватії, ніхто не знає сьогодні. Відповідно до Конвенції ООН, якщо ти хочеш вирощувати марихуану для медичних цілей, ти повинен мати так звані агенції з її контролю. У нас їх немає, і саме в цьому полягає основна проблема: як їх організувати, а також, як бути впевненим, що ні для кого не буде можливості вирощувати канабіс з ішною, не медичною метою", - розповідає Зелько Петровіч.

Противники вирощування медичного канабісу в Україні зазначають, що з дозволом на використання ліків з конопель зросте рівень споживання вуличної, рекреаційної марихуани. На їхню думку, будуть і зловживання з медичними рецептами, як нині це відбувається, наприклад, з метадоном.

Однак, допоки в Україні не буде врегульоване застосування канабісу у медичних цілях, і купити олію чи таблетки не можна буде за рецептом лікаря в аптеці, українські пацієнти матимуть вибір без вибору: або залишатимуться без ліків, які можуть покращити якість їхнього життя, або ж продовжуватимуть дурити державу і діставати сумнівної якості препарати чи чизвичайну "траву".

Хоча, принаймні внісши зміни до постанов Кабміну та дозволивши українським медикам призначати ліки з канабісом, держава могла би контролювати цей процес та хоча б мінімально убезпечувати власних громадян від неякісних препаратів.

На початок